اینترنت اشیااینترنت و شبکه اطلاعاتفناوری و کسب‌وکارمحتوی اختصاصی "فناوری هوشمند"

پتانسیل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ۵G در بازارهای نوظهور

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

گزارش “ارزش آتی موبایل در بازارهای نوظهور” بر پتانسیل اقتصادی، مصرف‌کننده و زیست‌محیطی اتصال ۵G در ۱۵ بازار نوظهور ملی تأکید می‌کند.

تحقیق جدید و گسترده‌ای که توسط شرکت مشاوره مدیریت Analysys Mason به سفارش اریکسون (NASDAQ: ERIC) انجام شده است، بر پتانسیل اقتصادی، مصرف‌کننده و زیست‌محیطی اتصال ۵G در ۱۵ بازار نوظهور ملی تأکید می‌کند. با حمایت‌های نظارتی و دولتی، هر پانزده کشور می‌توانند تا سال ۲۰۳۵ از افزایش ۰.۳ تا ۰.۴۶ درصدی تولید ناخالص داخلی (GDP) بهره‌مند شوند، با نسبت هزینه به فایده تخمینی سه تا هفت برابر.

این گزارش که با عنوان “ارزش آتی موبایل در بازارهای نوظهور” منتشر شده است، تأثیر گزینه‌های مختلف استقرار طیف ۵G را برای تسهیل پهنای باند موبایل و دسترسی بی‌سیم ثابت (FWA) در بخش‌های مصرف‌کنندگان، صنعت، تدارکات، خدمات روستایی و دولتی، و همچنین چندین گزینه مورد تجاری مانند بازارهای عمودی بررسی می‌کند.

روش‌شناسی دقیق این تحقیق شامل استفاده از آمار و گزارش‌های دولتی، با بینش شبکه اریکسون و تکنیک‌های نوآورانه نقشه‌برداری – بر اساس توزیع تراکم جمعیت و زیرساخت‌های ملی موجود مانند شبکه‌های جاده‌ای و ریلی و کشاورزی – برای ایجاد یک مدل هزینه-فایده در سراسر گزینه‌های استقرار مختلف بوده است.

گزینه‌های استقرار بر اساس فرض اولیه افزودن پایه راه‌اندازی ۵G به سایت‌های شبکه رادیویی تلفن همراه موجود است. گزینه‌های اضافی، مزایای افزوده پوشش طیف باند پایین ۵G (پوشش جغرافیایی گسترده‌تر در انتهای پایین‌تر قابلیت‌های ۵G و مناسب برای استقرار کشاورزی یا تدارکات) یا پوشش طیف باند میانی ۵G را بررسی می‌کنند که پوشش جغرافیایی کمتری در هر سایت ارائه می‌دهد، اما ظرفیت و سرعت بالاتری دارد و برای تولید، اتوماسیون، صنعت و خدمات پیشرفته مناسب است.

پوشش گسترده باند میانی ۵G به عنوان کلید موفقیت شناسایی شده است و پتانسیل ارائه حدود ۸۰ درصد از مزایای اقتصادی را دارد. مزایای ناشی از خوشه‌های صنعت هوشمند و روستای هوشمند، ۸۵ تا ۹۰ درصد از کل مزایای اقتصادی را در هر کشور در حال ظهور تشکیل می‌دهد.

کشاورزی بخش مهمی در هر ۱۵ کشور است که در برخی بازارها تا ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. این گزارش تخمین می‌زند که پوشش روستایی ۵G می‌تواند افزایش ۱.۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی بلندمدت از بخش کشاورزی به همراه داشته باشد. ۵G همچنین از روش‌های کشاورزی پایدار حمایت می‌کند، کارایی را افزایش می‌دهد و ضایعات کشاورزی را کاهش می‌دهد.

یافته‌های کلیدی مطالعه:

 • هزینه استقرار اولیه ۵G: بین ۳ تا ۸ میلیارد دلار برای هر کشور تخمین زده می‌شود. برای گسترش پوشش به ۲۰ تا ۳۵ درصد سرمایه‌گذاری اضافی نیاز است.
 • پوشش فراتر از سطح پایه: می‌تواند منجر به مزایای قابل توجهی برای تولید ناخالص داخلی (GDP) از پذیرش صنعتی شود، به خصوص با گسترش پوشش باند میانی.
 • بازگشت سرمایه: انتظار می‌رود اکثر کشورها ۳ تا ۷ برابر بیشتر از هزینه اضافی گسترش پوشش، سود اقتصادی کلی (GDP) به دست آورند.
 • مصرف‌کننده: نتایج نشان می‌دهند که پهنای باند موبایل ۵G می‌تواند برای هر کشور مازاد مصرف‌کننده‌ای بین ۱ تا ۱۰ میلیارد دلار ایجاد کند و با گسترش پوشش، ۲۰ تا ۳۰ درصد مازاد مصرف‌کننده بیشتری به دست آید.
 • مزایای اجتماعی: بیشترین مزایای اجتماعی ناشی از ۵G از موارد استفاده پهنای باند ثابت مبتنی بر ۵G (FWA)، کارخانه‌های هوشمند، حمل‌ونقل و تدارکات، کشاورزی و مراقبت‌های بهداشتی حاصل می‌شود.
 • کاهش انتشار آلاینده: پذیرش ۵G می‌تواند با حمایت از تحول دیجیتال در کشاورزی، حمل‌ونقل و تدارکات، کارخانه‌های هوشمند و ساخت‌و‌ساز به کاهش انتشار آلاینده‌ها کمک کند.

این مطالعه همچنین بر نقش دولت‌ها، تنظیم‌کننده‌ها و سیاست‌گذاران در حمایت از اکوسیستم ۵G برای تحقق مزایای آن تأکید می‌کند. این موارد شامل:

 • ملی کردن ۵G: در نظر گرفتن ۵G به عنوان یک زیرساخت ملی با یک استراتژی و نقشه راه ملی ۵G.
 • سیاست‌های طیف ۵G: اجرای سیاست‌های طیف ۵G که استقرار سریع‌تر و گسترده‌تر را تسهیل می‌بخشد، از جمله تجارت هزینه‌های طیف برای اهداف استقرار که با اهداف سیاست اتصال مطابقت دارد.
 • تسهیل استقرار: اجرای سیاست‌ها و رویه‌هایی برای آسان‌تر کردن استقرار زیرساخت و ارتقاء سایت‌ها.
 • همکاری با اپراتورها: همکاری با ارائه دهندگان خدمات ارتباطی برای بهبود پوشش در مناطقی که راه حل‌های تجاری مقرون به صرفه نیستند.
 • تشویق پذیرش ۵G: تشویق استفاده و برجسته سازی ۵G در صنعت و تولید.
 • بخش عمومی: ترویج ۵G در بخش دولتی و ارتقای مزایای زیست‌محیطی راه‌حل‌های ۵G.

اظهارات و کشورهای تحت پوشش گزارش

اندرو لوید، رئیس بخش حمایت از دولت و سیاست‌گذاری اریکسون، می‌گوید:

«این گزارش از Analysys Mason با عنوان «ارزش آتی موبایل در بازارهای نوظهور»، بر اساس تحقیقات جامع در مورد سناریوهای واقع‌بینانه و قابل دستیابی ۵G در هر ۱۵ کشور، شرح مفصلی از پتانسیل اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و ملیِ مزایای ۵G در این بازارها ارائه می‌دهد. با حمایت دولت‌ها، تنظیم‌کننده‌ها و سیاست‌گذاران، هر یک از این ۱۵ کشور و شهروندان آن‌ها می‌توانند به‌طور قابل توجهی از اتصال ۵G بهره‌مند شوند. علاوه بر مزایای اقتصادی، ۵G می‌تواند تأثیر اقلیمی را کاهش دهد، مشارکت اجتماعی، رفاه و برابری دیجیتال را در مناطقی که زیرساخت ثابت محدود است، افزایش دهد.»

ژانت استوارت، شریک Analysys Mason، می‌گوید:

«این مطالعه بر مزایای ناشی از در دسترس بودن طیف مناسب برای استقرار ۵G تأکید می‌کند، هم برای پوشش جغرافیایی (که باندهای پایین برای آن بسیار مناسب هستند) و هم در باند ۳.۵ گیگاهرتز که بخش اعظمی از استقرارهای پرظرفیت ۵G در بازارهای دیگر در حال انجام است.»

کشورهای مورد بررسی در این گزارش:

بنگلادش، برزیل، شیلی، کلمبیا، مصر، هند، اندونزی، مالزی، مکزیک، مراکش، نیجریه، پاکستان، آفریقای جنوبی، تایلند، ترکیه

منبع: اریکسون

 • پتانسیل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ۵G در بازارهای نوظهور
کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا