محتوی اختصاصی "فناوری هوشمند"هوش مصنوعی مولد

رقیب OpenAI، چت‌بات قدرتمند خود به نام کلود ۳ را معرفی کرد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

شرکت Anthropic، رقیب OpenAI، در تلاش برای پیشتازی در عرصه هوش مصنوعی، سریع‌ترین و قدرتمندترین مدل زبان بزرگ (LLM) خود را به نام کلود ۳ معرفی کرده است.

این شرکت که در زمینه توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی عمومی فعالیت می‌کند، توسط اعضای سابق OpenAI تأسیس شده و از حمایت مالی شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، گوگل و Salesforce برخوردار است. مدل‌های زبان بزرگ، برنامه‌های هوش مصنوعی هستند که علاوه بر سایر وظایف، توانایی درک و تولید متن را دارند.

Anthropic خانواده مدل‌های کلود ۳ را عرضه کرد که شامل سه مدل پیشرفته به ترتیب قدرتشان با نام‌های کلود ۳ هایکو، کلود ۳ سونت و کلود ۳ اوپوس می‌شود.

این شرکت ادعا می‌کند که اوپوس، قدرتمندترین مدل آن‌ها، در آزمایشاتی مانند استدلال، ریاضیات پایه و دانش در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد، از GPT-4 متعلق به OpenAI و جمینی الترا گوگل عملکرد بهتری داشته است.

در حال حاضر امکان استفاده از مدل‌های اوپوس و سونت در وب‌سایت claude.ai و رابط برنامه‌نویسی Claude (API) وجود دارد که دسترسی عمومی به آن در ۱۵۹ کشور فراهم شده است.

این شرکت اعلام کرده که مدل‌های کوچک‌تر یعنی سونت و هایکو به زودی منتشر خواهند شد.

اوپوس می‌تواند حدود ۲۰۰,۰۰۰ توکن را خلاصه کند، در حالی که ChatGPT تنها قادر به خلاصه کردن حدود ۳۰۰۰ توکن است. توکن واحد اندازه‌گیری است که میزان داده متنی پردازش‌شده توسط چت‌بات شما را محاسبه می‌کند.

مدل‌های جدید همچنین برای اولین بار امکان بارگذاری تصاویر و اسناد را فراهم می‌کنند.

درباره شرکت انتروپیک، سازنده چت‌بات کلود ۳

شرکت انتروپیک در سال ۲۰۲۱ توسط داریو و دانیلا آمودئی، پس از خروج آن‌ها از OpenAI، تأسیس شد. داریو در مصاحبه‌ای با مجله Fortune دلیل خروج خود از OpenAI را کم‌اهمیت جلوه دادن به مسائل ایمنی ذکر کرد.

شرکت انتروپیک می‌گوید چندین تیم اختصاصی برای ردیابی و کاهش خطرات مانند اطلاعات غلط، سوءاستفاده زیستی و دخالت در انتخابات دارد. همچنین ادعا می‌کند که مدل کلود ۳ نسبت به مدل‌های قبلی تعصب کمتری نشان می‌دهد.

نام شرکت، انتروپیک، برای نشان دادنِ نقش محوری انسان (anthro) در این شرکت هوش مصنوعی انتخاب شده است. انتروپیک همچنین به عنوان یک شرکت عام‌المنفعه ثبت شده است، به این معنی که آن‌ها باید گزارش دهند که چگونه شرکت منافع عمومی را ارتقا داده است.

شرکت انتروپیک می‌گوید شرکت‌هایی مانند Airtable و Asana به آزمایش A/B این مدل‌ها کمک کرده‌اند.

اریک پلتز، رئیس بخش فناوری و هوش مصنوعی در شرکت نرم‌افزاری Asana گفت: «ما بعد از دیدن پیشرفت‌های بسیار امیدوارکننده در تأخیر زمانی، از انتشار این نسخه بسیار هیجان‌زده هستیم: آزمایش‌های اولیه ما نشان‌دهنده بهبود ۴۲ درصدی در زمان رسیدن به اولین توکن و بهبود بیش از ۲۰۰ درصدی در تعداد توکن بر ثانیه است.»

«همچنین شاهد بهبودی در درک ظرافت‌های دستورات [ما] و در عین حال حفظ کیفیت خروجی هستیم.»

منبع: یورونیوز

ترجمه شده در رسانه فناوری هوشمند

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا