توسعه پایدار

هوش مصنوعی چه کاربردهایی در هواشناسی دارد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

رییس گروه خدمات نرم افزاری کاربردی هواشناسی و تولید محصول سازمان هواشناسی کشور گفت: هوش مصنوعی کاربردهای فراوانی در اکثر حوزه‌ها و علوم مختلف دارد که یکی از آنها هواشناسی و خدمات جوی است.

رامین عابدی اصل، در کارگاه آموزشی کاربردهای هوش مصنوعی در هواشناسی اظهار داشت: به طور کلی هوش مصنوعی به سه دسته محدود، عمومی و سوپر هوش مصنوعی طبقه بندی می‌شوند که در حال حاضر در حوزه‌های پزشکی، اقتصاد، فناوری ارتباطات، رباتیک، تحقیقات علمی، بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی، کنترل ترافیک، هواشناسی و محیط زیست و… کاربرد دارد.

وی افزود: در حال حاضر یکی از شرکت‌های تولید کننده موبایل، یک گوشی هوشمند معرفی کرده است که در حین مکالمه، یک زبان را به زبان دیگر ترجمه می‌کند به طوری که شنونده این تغییر را احساس نمی‌کند. این شرکت این قابلیت را به وسیله هوش مصنوعی ایجاد کرده که قادر است این ترجمه را در سطح ۳۰ زبان رایج دنیا انجام دهد.

رئیس گروه خدمات نرم افزاری کاربردی هواشناسی و تولید محصول سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: اکنون هوش مصنوعی در حوزه ارتباطات زنده ویدئویی امکانی را فراهم کرده که یک فرد به زبان مادری صحبت می‌کند اما سایرین به زبان دیگری شنونده صحبت‌های او هستند. این موضوع اخیراً به وسیله یکی از مقامات آٰرژانتینی انجام و موجب شگفتی همه شد.

عابدی اصل ادامه داد: در حال بیش از ۱۵۰ زبان رایج دنیا به وسیله هوش مصنوعی شبیه سازی شده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد فعالیت‌های مرتبط با ترجمه به زبان‌های دیگر بازار سابق را ندارد و ممکن است به زودی از چرخه اشتغال خارج شود.

وی گفت: این اتفاق می‌تواند برای بسیاری از مشاغل رخ دهد بنابراین شناخت این فناوری و کاربردهای آن، یادگیری و شروع استفاده از آن در حوزه‌های شغلی مرتبط و تولید محصولات جدید با کمک گرفتن از این فناوری ضروری است.

مدرس هوش مصنوعی افزود: بر اساس آمارها در حال حاضر بیش از ۲.۵ میلیون ابزار هوش مصنوعی در دنیا فعال است که این موضوع نشان از توسعه وسیع و گسترده این فناوری در حوزه‌های مختلف دارد.

عابدی اصل با بیان اینکه در حال حاضر اکثر شبکه‌های اجتماعی با هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، خاطرنشان کرد: قبل از فراگیری و عمومی شدن کاربردهای هوش مصنوعی، این سیستم در بسیاری از حوزه استفاده می‌شد.

وی ادامه داد: هوش مصنوعی در حوزه هواشناسی نیز کاربردهای گسترده‌ای دارد و اکنون شرکت‌های زیادی در سطح دنیا خدمات جوی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌کنند.

رئیس گروه خدمات نرم افزاری کاربردی هواشناسی و تولید محصول سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: شرکت WDT یکی از بزرگترین شرکت‌های تجاری است که نرم افزارهای پیش بینی هواشناسی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌دهد. گوگل نیز یک مدل هواشناسی مبتنی بر هواشناسی و یادگیری ماشین ارائه کرده است.

عابدی اصل اضافه کرد: DeepMind AI Weather یک پروژه تحقیقاتی دیگر است که به وسیله گوگل انجام شده و برای بهبود دقت پیش بینی‌های هواشناسی استفاده می‌شود.

وی گفت: در ایران نیز استارتاپ های هستند که به این حوزه وارد شدند به گونه‌ای که علاوه بر خدمات معمول پیش بینی هواشناسی، خدمات جوی کاربردی در حوزه توصیه‌های عمومی و تخصصی ارائه می‌کنند.

مدرس هوش مصنوعی افزود: با توسعه روزافزون هوش مصنوعی، انتظار می‌رود که کاربردهای نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه هواشناسی نیز افزایش یابد.

عابدی اصل خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای توسعه هوش مصنوعی داشتن تخصص در یک حوزه نظیر هواشناسی است، نیاز دیگر این سیستم دسترسی به داده مانند داده‌های هواشناسی به عنوان ارزشمندترین نیاز یک هوش است که میلیون‌ها داده در روز در هواشناسی تولید می‌شود.

وی گفت: هواشناسی یکی از مستعدترین بخش‌ها برای توسعه هوش مصنوعی است که می‌تواند کاربردهای زیادی به عنوان دستیار در بخش‌های پردازشگر داده و کنترل کیفی اطلاعات، شبکه و امنیت فنی و تجهیزات، کالیبراسیون و پایش وضعیت سنسورهای شبکه دیدبانی، آنالیز داده و تحلیل آمار، تحقیق و توسعه، تحلیل شرایط جوی، توصیه‌های تخصصی و… استفاده شود.

منبع: مهر

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا