سلامت و پزشکی هوشمند

هوش مصنوعی با اسکن مغز جنسیت را تشخیص می‌دهد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان یک مدل هوش مصنوعی توسعه داده‌‌اند که از طریق اسکن مغز می‌تواند جنسیت افراد را با دقت ۹۰ درصدی تشخیص دهد.

مردان اهل سیاره مریخ و زنان اهل سیاره زهره هستند؛ آیا این عبارت را قبلا شنیده‌اید؟ در حالی که در قرن بیست و یکم، این بیشتر به عنوان یک استعاره در نظر گرفته می‌شود، دانشمندان استنفورد براساس مطالعه جدیدی که در ۱۹ فوریه در نشریه آکادمی ملی علوم منتشر شد، دریافته‌اند که ممکن است مبنایی برای چرایی و چگونگی انجام کاری که یک جنسیت خاص انجام می‌دهد، وجود داشته باشد.

آن‌ها یک مدل هوش مصنوعی (AI) جدید ایجاد کرده‌اند که می‌تواند با دق پیش‌بینی کند که اسکن‌های مغزی در بیش از ۹۰ درصد مواقع از یک مرد یا یک زن است.

وینود منون، استاد روان پزشکی و علوم رفتاری و مدیر آزمایشگاه علوم اعصاب شناختی و سیستم‌های استنفورد، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: یک انگیزه کلیدی برای این مطالعه این است که جنسیت نقش مهمی در رشد مغز انسان در پیری و در بروز اختلالات روانی و عصبی ایفا می‌کند.

دانشمندان مدت‌هاست که در مورد تأثیر جنسیت یک فرد بر سازمان و عملکرد مغز بحث می‌کنند. به‌رغم اینکه می‌دانیم کروموزوم‌های جنسی بر قرارگرفتن در معرض هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند، ارتباط جنسیت با تفاوت‌های واقعی مغز چالش برانگیز بوده است.

تحقیقات قبلی نشان داد که ساختار یا عملکرد مغز بین مردان و زنان انطباق کمی دارد؛ اما، منون و تیمش از هوش مصنوعی پیشرفته و مجموعه داده‌های بزرگ برای تجزیه و تحلیل اسکن مغز استفاده کردند.

مدل آن‌ها عملکرد بهتری نسبت به روش‌های قبلی داشت و به طور قابل اعتمادی بین مغز مردان و زنان تمایز قائل می‌شد. این موفقیت نشان می‌دهد که تفاوت‌های جنسی قابل تشخیصی در مغز وجود دارد که قبلا نادیده گرفته شده بود.

عملکرد مدل در مجموعه داده‌های متنوع اعتبار این یافته‌ها را افزایش می‌دهد.

درون مغز انسان، مناطق خاصی می‌درخشند که با استفاده از آن‌ها می‌توان تشخیص داد که این مغز متعلق به یک مرد است یا یک زن. محققان «نقاط داغ» خاصی را شناسایی کردند که برای همین مدل بسیار مفید بودند.

اولی شبکه حالت پیش فرض است که به ما کمک می‌کند در مورد خودمان فکر کنیم و حوزه‌های دیگر مانند جسم مخطط و لیمبیک که برای یادگیری و نحوه واکنش ما به پاداش‌ها مهم هستند.

منون گفت: شناسایی تفاوت‌های جنسی و قابل تکرار در مغز سالم بزرگسالان گامی مهم به سوی درک عمیق‌تر آسیب پذیری‌های خاص جنسی در اختلالات روانی و عصبی است.

مدل هوش مصنوعی آن‌ها می‌تواند اسکن‌های متحرک «ام آر آی» را تحلیل کند. این تیم آن را روی حدود ۱۵۰۰ اسکن مغزی آزمایش کردند و معمولا می‌توانست بگوید که اسکن مغز متعلق به  یک مرد است یا یک زن.

منون گفت: این یک مدرک بسیار قوی است که نشان می‌دهد جنسیت یک عامل تعیین‌کننده قوی در سازمان مغز انسان است.

منون افزود: مدل‌های هوش مصنوعی ما کاربرد بسیار گسترده‌ای دارند. به عنوان مثال، یک محقق می‌تواند از مدل‌های ما برای جستجوی تفاوت‌های مغزی مرتبط با اختلالات یادگیری یا تفاوت‌های عملکرد اجتماعی استفاده کند – جنبه‌هایی که ما مایل به درک بهتر آنها برای کمک به افراد در سازگاری و غلبه بر این چالش‌ها هستیم.

سپس، آن‌ها به این فکر افتادند که آیا می‌توانند از مدل دیگری برای پیش بینی اینکه افراد براساس ویژگی‌های مغزی که بین زنان و مردان متفاوت است، تا چه حد در کار‌های خاص خوب عمل خواهند کرد، استفاده کنند.

آن‌ها مدل‌های جداگانه‌ای برای مردان و زنان ساختند که هر کدام برای جنسیت مربوطه خود عملکرد شناختی بهتری داشتند. این نشان می‌دهد که تفاوت در نحوه کار مغز بین زنان و مردان می‌تواند بر نحوه رفتار آن‌ها تاثیر بگذارد.

در حالی که آن‌ها از مدل خود برای بررسی تفاوت‌های جنسی استفاده کردند، منون می‌گوید که می‌توان از آن برای مطالعه چگونگی ارتباط ارتباطات مغزی با هر توانایی یا رفتار شناختی نیز استفاده کرد. آن‌ها قصد دارند مدل خود را با دیگر محققان به اشتراک بگذارند.

یافته‌های این مطالعه در نشریه آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

منبع: آنا به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ

  • هوش مصنوعی با اسکن مغز جنسیت را تشخیص می‌دهد
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا