شهر هوشمند

احساس رضایت ساکنان شهرهای هوشمند از کیفیت زندگیشان!

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

پیش بینی ها حکایت از رشد شهرنشینی تا سال ۲۰۵۰ دارد. این گزارش ها بیان می کند که انسان ها در شهرهای هوشمند خوشحال تر زندگی می کنند.

طبق گزارش جدید مسترکارت، از هر چهار نفر، سه نفر از زندگی در یک شهر هوشمند و متصل خوشحال‌تر خواهند بود. این گزارش بینش‌هایی در مورد آرزوهای انسان و پیشرفت فناوری برای شهرهای هوشمند در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) ارائه می‌کند. علاوه بر این، نشان می‌دهد که دو سوم جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ در مناطق شهری زندگی خواهند کرد.

گزارش Cities of the Future مسترکارت به خصوص، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را پوشش می‌دهد، جایی که ۷۶ درصد از افراد عقیده دارند که زندگی در یک شهر هوشمند آن‌ها را شادتر می‌کند.

در امارات متحده عربی، ۶۸ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند زندگی در یک شهر هوشمند آن‌ها را شادتر می‌کند. در عربستان سعودی، بیش از ۷۵ درصد این احساس را دارند. در مصر، ۸۲ درصد از پاسخ‌دهندگان موافق هستند که زندگی در یک شهر هوشمند آن‌ها را شادتر می‌کند و بالاترین درصد را در این سه کشور به خود اختصاص می‌دهد.

بیشتر بخوانیم: پنج ابزار و منابع رایگان برای توسعه دهندگان راه حل های اینترنت اشیا

جوامع هوشمند و آنلاین

در منطقه منا، ساختمان‌ها و خانه‌های هوشمند و آنلاین به عنوان بالاترین اولویت نوآوری برای ۶۲ درصد از پاسخ‌دهندگان در گزارش مسترکارت بودند. پس از آن، نزدیک به ۶۱ درصد، خدمات مسافرتی هوشمند را به عنوان دومین اولویت مهم قرار دادند. علاوه بر این، ۵۸ درصد از شرکت‌کنندگان هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی را به‌عنوان مهم‌ترین فناوری‌ها برای شهرهای آینده معرفی می‌کنند. با وجود این‌ها، ساکنان منا نگران کاهش فعالیت بدنی و از دست دادن تعامل انسانی و مشاغل سنتی هستند.

در امارات متحده عربی، ۶۱ درصد از پاسخ‌دهندگان، ساختمان‌ها و خانه‌های هوشمند و آنلاین را به عنوان نوآوری با بالاترین اولویت شناسایی کردند. علاوه بر این، کاهش تعامل انسانی مهم‌ترین نگرانی است؛ و به دنبال آن احتمال کمتر شدن فعالیت.

در عربستان سعودی، گزارش مسترکارت نشان داد که ۶۰ درصد از پاسخ‌دهندگان، ساختمان‌ها و خانه‌های هوشمند و متصل را به عنوان نوآوری با اولویت در کنار خدمات سفر هوشمند شناسایی کرده‌اند. علاوه بر این، ۵۴ درصد معتقدند که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مهم‌ترین فناوری‌ها برای شهرهای آینده و هوشمند هستند. با این حال، ساکنان سعودی در مورد از دست دادن مشاغل سنتی و ارتباطات فرهنگی سنتی نگرانی مشترک داشتند.

در مصر، ۶۵ درصد از پاسخ‌دهندگان، ساختمان‌ها و خانه‌های هوشمند و متصل را در کنار خدمات، تولید، حمل‌ونقل و پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان بالاترین اولویت نوآوری خود معرفی کردند. پاسخ‌دهندگان در مصر همچنین از دست دادن مشاغل سنتی و کاهش فعالیت بدنی را به عنوان یک نگرانی شناسایی کردند.

بیشتر بخوانیم: صرفه‌جویی با هوش مصنوعی در مصرف انرژی کسب‌وکارها

افزایش پایداری

گزارش مسترکارت همچنین نشان داد که آگاهی عمومی از نیاز به اقدامات اقلیمی در منطقه منا بالا است. از این رو، ۵۹ درصد از شرکت‌کنندگان اظهار داشتند که راه‌حل‌های هوشمند برای تبدیل به انرژی پاک و تجدیدپذیر اولویت اصلی است. در امارات متحده عربی و عربستان سعودی، ۸۵ درصد از پاسخ‌دهندگان بر این باورند که شهرهای آن‌ها «بالغ» یا «به اندازه کافی بالغ» هستند.

در امارات متحده عربی، آگاهی عمومی از اقدامات اقلیمی بالاست، به ویژه پس از COP28. علاوه بر این، راه‌حل‌های هوشمند برای حرکت به سمت انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر برای ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان در اولویت قرار داشت. در همین حال، ۵۶ درصد از شرکت‌کنندگان در عربستان سعودی نیز این احساس را داشتند. در همین حال، ۸۵ درصد از آن‌ها معتقد بودند شهرهایشان «بالغ» یا «به اندازه کافی بالغ» هستند.

در مصر، گزارش مسترکارت نشان داد که شبکه‌های پرداخت هوشمند و ایمن و حمل‌ونقل مدرن و کارآمد به عنوان اولویت اصلی برای ۶۳ درصد از شرکت‌کنندگان ظاهر شده است. در همین حال، ۶۸ درصد بر این باورند که شهرهایشان «بالغ» یا «به اندازه کافی بالغ» هستند.

بیشتر بخوانیم: اوبر ردیاب صرفه‌جویی در آلاینده‌ها برای مسافران راه‌اندازی کرد

خدمات دیجیتال

گزارش مسترکارت بر اهمیت دیجیتالی شدن برای ساکنان منا تأکید می‌کند. شرکت‌کنندگان اظهار داشتند که مایل‌اند دیجیتالی شدن محیط زندگی، محل کار و تجربه پرداخت آن‌ها را کارآمدتر کند. دسترسی دیجیتال به خدماتی مانند بانکداری، خدمات آب و برق و حمل‌ونقل به عنوان اولویت اصلی برای ۵۹ درصد از شرکت‌کنندگان ظاهر شد. علاوه بر این، حفظ حریم خصوصی قوی و داده‌های شخصی ایمن برای ۵۸ درصد از شرکت‌کنندگان در اولویت بود. علاوه بر این، ۵۳ درصد به اهمیت داشتن یک پلتفرم دیجیتال واحد که همه خدمات و اطلاعات را یکپارچه می‌کند، اشاره کردند.

در امارات متحده عربی، گزارش مسترکارت نشان داد که حفظ حریم خصوصی قوی و داده‌های شخصی امن به عنوان اولویت اصلی برای ۵۸ درصد از شرکت‌کنندگان ظاهر شده است. قابل ذکر است که پایداری زیست‌محیطی برای ۵۲ درصد از ساکنان امارات متحده عربی اولویت اصلی بود در حالی که دسترسی دیجیتالی به خدماتی مانند خدمات آب و برق، صدور مجوز، بانکداری و حمل‌ونقل برای ۵۷ درصد از ساکنان مهم است.

در عربستان سعودی، دسترسی دیجیتال به خدمات به عنوان اولویت اصلی برای ۵۵ درصد از شرکت‌کنندگان ظاهر شد. علاوه بر این، یک پلتفرم دیجیتال واحد برای خدمات و اطلاعات به همان اندازه مهم بود.

برای مثال، بازدیدکنندگان منطقه مالی ملک عبدالله (KAFD) می‌توانند از یک برنامه فوق‌العاده که در حال حاضر در دست توسعه است، برای شخصی‌سازی تجربه خود استفاده کنند. رامز آلفایز، مدیر ارشد فناوری KAFD DMC، در توضیح این برنامه گفت: «هدف آن ارائه یک جامعه پر جنب‌وجوش و فراگیر است که تعامل اجتماعی، تبادل فرهنگی و رشد اقتصادی را تقویت می‌کند و فناوری نقش مهمی در فعال کردن خدمات مرتبط ایفا می‌کند.»

در مصر، گزارش مسترکارت نشان داد که دسترسی دیجیتالی به خدمات و حفظ حریم خصوصی قوی و داده‌های شخصی امن به ترتیب برای ۶۳ درصد و ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان در اولویت قرار دارند.

منبع: تجارت‌نیوز

بیشتر بخوانیم: افزایش مصرف انرژی و بحران زیست‌محیطی با هوش مصنوعی!

  • احساس رضایت ساکنان شهرهای هوشمند از کیفیت زندگیشان!
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا