سلامت و پزشکی هوشمند

“متا” کره چشم رباتیک می‌سازد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

شرکت “متا”، یک کره چشم مکانیکی می‌سازد که ویژگی‌هایی مشابه چشم انسان دارد.

 در حال حاضر به خوبی مشخص شده است که شرکت فیسبوک که اکنون نام خود را به “متا” تغییر داده است، میلیاردها دلار صرف انتقال هرچه بیشتر کاربران از دنیای واقعی به دنیای مملو از آواتار متاورس می‌کند. اما آنچه کمتر در مورد این شرکت به آن اشاره می‌شود راه‌هایی است که متا با آنها ویژگی‌های اساسا انسانی را به ماشین‌ها اضافه می‌کند. این شرکت این بار دست به طراحی کره چشم مکانیکی مشابه چشم انسان زده و این اختراع را ثبت کرده است.

بر طبق اسناد ارائه شده در مورد این “کره چشم مکانیکی ۱۰۰”  در ماه دسامبر، ادعا می‌شود که این گوی فلزی یک “چشم رباتیک” است که قرار است چشم انسان را شبیه‌سازی کند. این چشم رباتیک دو محور چرخشی دارد که در یک نقطه مرکزی تلاقی می‌کنند. توضیحات طراحی آن نیز پیچیده به نظر می‌رسد و بخش‌هایی از آن صلبیه، شبکیه و قرنیه چشم انسان را شبیه‌سازی می‌کنند. علاوه بر آن این چشم رباتیک مردمک و عنبیه دارد.

اما چشم بدون سر کاربردی نخواهد داشت. متا به این موضوع هم فکر کرده است. این چشم به گونه‌ای طراحی شده که با یک سر رباتیک جفت می‌شود.

این کره چشم به حسگرهایی مجهز می‌شود که به آن در “دیدن” کمک می‌کنند. به گفته‌ی سازندگان این توانایی را می‌توان با استفاده از یادگیری ماشینی آموزش داد و بهبود بخشید. این کار را به طور بالقوه می‌توان براساس داده‌های به دست آمده از ردیابی حرکت چشم کاربران انسانی انجام داد.

متا فقط در تلاش برای ساخت یک هیولای مکانیکی با نگاه نافذ نیست. این چشم مکانیکی می‌تواند کاربردهای عملی‌تری نیز داشته باشد. برای مثال می‌توان از آن برای ردیابی دقیق حرکات چشم انسان استفاده کرد.

همانطور که اینسایدر اشاره کرده است، این فناوری می‌تواند به طور بالقوه توسعه واقعیت افزوده و واقعیت مجازی که به شدت وابسته به ردیابی چشم هستند را سرعت بخشد.

این اولین باری نیست که متا ویژگی‌های انسانی را با ربات‌ها ادغام می‌کند. در ماه نوامبر متا خبر از همکاری خود با دانشگاه کارنگی ملون برای ساخت یک پوست رباتی سبک و حساس به لمس داد که به ادغام ربات‌ها با حس لامسه کمک می‌کند. مارک زاکربرگ در یک پست فیسبوک گفت: از داده‌های لمسی محیطی می‌توان برای ساخت اجسام مجازی واقعی و تعاملات فیزیکی در دنیای متاورس استفاده کرد.

منبع: ایسنا

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا