رباتیک

ربات واتر استرایدر با قابلیت راه رفتن بر روی آب

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان یک نسخه رباتیک کوچک از حشره‌ای ابداع کرده‌اند که با استفاده از محرکی خارق العاده رو به جلو حرکت می‌کند. ربات مذکور که «واتر استرایدر» (WaterStrider) نام دارد توسط گروهی از محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن ابداع شده است. این محققان همچنین یک ربات کوچک تر و ساده تر با الهام از حشرات ابداع کرده اند که «مینی باگ» نام گرفته است.

ربات واتر استرایدر ۲۲ میلیمتر طول و ۵۶ میلی گرم وزن دارد. بخش اعظم بدنه آن از فیبر کربنی ساخته شده و با استفاده از ۴ پای صفحه مانند، کشش سطحی را حفظ و از غرق شدن اجتناب می کند.

بخش جالب ربات محرک حافظه شکل (shape memory actuator) آن است که دو بازو یا باله خود را حرکت می دهد.

محرک شامل دو سیم ریز است که از آلیاژ نیکل و تیتانیوم ساخته شده و هنگام گرم شدن، منقبض می شود اما پس از سردشدن به حالت اولیه و طولانی تر خود بر می گردد. هنگامیکه محرک در مقابل یک جریان الکتریکی قرار می گیرد، سیم داغ و در نتیجه منقبض می شود. پس از توقف جریان سیم ها خنک می شوند و حالتی که در حافظه ذخیره شده اند، برمی گردند.

بنابراین با ایجاد جریان برق پالسی، می توان وضعیت سیم ها را به سرعت تغییر داد و در نتیجه بازوهای متصل آنها نیز تکان می خورند. «واتر استرایدر» با کمک این روش بازوهاش را ۴۰ بار در ثانیه حرکت می دهد و روی سطح آب با سرعت ۶ میلیمتر بر ثانیه حرکت می کند.

هنگامیکه تنظیمات تغییر کرد محرک توانست باری ۱۵۵ بار بیشتر از وزن خود را بلند کند. محققان هم اکنون مشغول افزودن ذخیره انرژی به ربات هستند و از سوی دیگر سعی دارند ابزارهای دیگری مشابه حشره توسعه دهند که بتواند روی سطح آب و زیر آن حرکت کند.

منبع: مهر

  • ربات واتر استرایدر با قابلیت راه رفتن بر روی آب
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا