چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲
نقش ربات‌های امدادگر در آینده چیست؟

نقش ربات‌های امدادگر در آینده چیست؟

یک دکترای هوش‌ مصنوعی و رباتیک گفت: ربات‌های امدادگر معمولاً برای فعالیت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که انسان‌ها قادر به انجام آن نیستند، از این نظر می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده این نوع از ربات‌ها به‌طورگسترده مورد استفاده قرار بگیرند.

حامد شهبازی با اشاره به نقش ربات‌های امدادگر در آینده بشر، اظهار کرد: به‌طورکلی این ربات‌‌ها به‌دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای که دارند، می‌توانند نقش مهمی در آینده داشته باشند.

وی افزود: درواقع ربات‌های امدادگر قادرند به نقاط حساس یک ساختمان تخریب‌شده وارد شوند، همچنین این نوع از ربات‌ها می‌توانند به آتش‌فشان‌های در حال فوران یا سیل‌های خروشان نیز نفوذ کنند.

این دکترای هوش‌مصنوعی و رباتیک ادامه داد: به‌طورکلی این ربات‌‌ها قادر به انجام کارهایی هستند که هیچ انسانی نمی‌تواند جایگزین آن‌ها شوند.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

وی تاکید کرد: درواقع ربات‌های امدادگر معمولاً برای فعالیت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که انسان‌ها قادر به انجام آن نیستند و از این نظر می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده این نوع از ربات‌ها به‌طورگسترده مورد استفاده قرار گیرد.

شهبازی در رابطه با جایگاه این ربات‌‌ها در آینده گفت: با توجه به قابلیت‌های ربات‌های امدادگر پیش‌بینی می‌شود این فناوری در آینده به صورت گسترده در مشاغل و مناطقی که حضور انسان‌ها می‌تواند خطرآفرین باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره نقشاین ربات‌‌ها در حوادث مختلف ادامه داد: قابلیت‌های ویژه ربات‌های امدادگر زمانی مورد توجه قرار گرفت که در کشور ژاپن سونامی رخ‌داد.

این دکترای هوش‌مصنوعی و رباتیک افزود: زمانی که نیروگاه‌های هسته‌ای ژاپن تخریب شد اگر انسان وارد محدوده نیروگاه‌های هسته می‌شد تحت تأثیر تشعشعات رادیواکتیو قرار می‌گرفت و حتی با مرگ مواجه می‌شد، در این شرایط این ربات‌‌ها توانستند کمک بسیاری در جهت امدادرسانی انجام دهند و عملاً به دلیل همین قابلیت‌ها و کاربردهای به‌خصوص در آینده ربات‌های امدادگر جزو مهم‌ترین ماشین‌های متحرک به‌شمار می‌روند.

منبع: ایمنا

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

هوش مصنوعی و فناوری چگونه به سازمان‌های امدادرسانی کمک می‌کنند؟

هوش مصنوعی و فناوری چگونه به سازمان‌های امدادرسانی کمک می‌کنند؟

مترجم‌: مرتضی ایراندوست استفاده از فناوری برای تلاش‌های امدادرسانی در بلایای طبیعی ضروری است، اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *