توسعه پایدار

نقش حیاتی فناوری به‌ نفع سازگاری با تغییراقلیم

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد از شش فناوری که می‌تواند به نفع سازگاری هرچه بیشتر انسان و نقش حیاتی در آیندهٔ سازگاری با تغییراقلیم بازی کند، نام برده است.

 مخاطرات مرتبط با تغییراقلیم شدیدتر از آنچه فکرش را می‌کردیم، به جان آدم‌ها افتاده است. از سیل‌های کشنده گرفته تا افزایش بیماری‌های تنفسی و خشکسالی‌های طاقت‌فرسا و تجربهٔ رویداد‌های آب‌وهوایی شدید در سراسر دنیا، معضلی شده که حالا همهٔ سیاستگذاران را کم‌وبیش به فکر چاره‌اندیشی انداخته است.

در همین راستا، گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد از شش فناوری که می‌تواند به نفع سازگاری هرچه بیشتر انسان با این وضعیت استفاده شود، نام برده و تأکید کرده است نوآوری می‌تواند نقش حیاتی در آیندهٔ سازگاری با تغییراقلیم بازی کند. طبق این گزارش هوش مصنوعی، هواپیماهای بدون سرنشین، فناوری رصد زمین، محاسبات پیشرفته، اینترنت اشیا و واقعیت مجازی و افزوده می‌توانند به نجات جان افراد در بلایای مرتبط با مخاطرات تغییراقلیم کمک کنند.

براساس گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد با عنوان نوآوری و سازگاری در بحران تغییراقلیم، شش فناوری برای سازگاری با آب‌وهوا حیاتی هستند.

محتوی مرتبط: اوبر ردیاب صرفه‌جویی در آلاینده‌ها برای مسافران راه‌اندازی کرد

موارد عنوان‌شده شامل هوش مصنوعی، هواپیماهای بدون سرنشین، رصد زمین، محاسبات پیشرفته، اینترنت اشیا و واقعیت مجازی و افزوده هستند که به‌عنوان مثال، سیستم‌های هشدار اولیه که توسط رصد زمین و هواپیماهای بدون سرنشین کار می‌کنند، می‌توانند به نجات جان افراد در بلایای مرتبط با مخاطرات تغییراقلیم کمک کنند.

 مدل‌های هوش مصنوعی برای مقاومت در برابر خشکسالی

مدل‌های آب‌وهوا که به‌طور قابل‌توجهی پیچیده و دقیق هستند، با هوش مصنوعی در مسیر توسعه قرار گرفته‌اند. برای مثال، هوش مصنوعی داده‌های دمای سطح دریا را به مدل‌های اقیانوس اضافه کرده است که محققان انسانی نمی‌توانند این مورد را انجام دهند. این امر درک جامعهٔ علمی از سرعت جریان اقیانوس را ارتقا داده است. دیگر پیشرفت‌های سازگاری با تغییراقلیم با استفاده از هوش مصنوعی شامل سیستم‌های فاضلاب هوشمند است که  در هنگام بارندگی شدید از سیل جلوگیری و محصولات مقاوم در برابر خشکسالی را محافظت می‌کند.

 هواپیماهای بدون سرنشین برای نظارت بر منابع آبی

هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) هواپیماهای بدون خلبانی هستند که می‌توانند به دوربین‌های پیشرفته مجهز شوند و مسافت‌های زیادی را پوشش دهند. آنها همچنین می‌توانند تجهیزات پیچیده‌ای مانند حسگرهایی برای تشخیص ناهنجاری‌ها و سیستم‌های موقعیت‌یابی جغرافیایی برای ردیابی موقعیت مکانی بسیار دقیق را حمل کنند. هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند با جمع‌آوری داده‌های بصری در مورد خطرات و اثرات آب‌وهوا به سازمان‌ها کمک کنند تا با تغییراقلیم سازگار شوند. 

استفاده از فناوری برای سازگاری نه‌تنها یک راهبرد کاهش ریسک است، بلکه منبعی از مزیت رقابتی است

به‌عنوان مثال، بخش تجارت ممکن است از هواپیماهای بدون سرنشین برای نظارت بر منابع آبی استفاده کند. پهپادها همچنین می‌توانند در موقعیت‌های جست‌وجو و نجات پس از یک فاجعهٔ آب‌وهوایی کمک کنند.

بیشتر بخوانیم: افزایش مصرف انرژی و بحران زیست‌محیطی با هوش مصنوعی!

 احیای سیستم‌های هشدار اولیه با رصد زمین

رصد زمین از ماهواره‌ها و سایر فناوری‌های سنجش از راه دور یا تکنیک‌های مبتنی‌بر مکان مانند ایستگاه‌های هواشناسی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد تغییرات روی زمین استفاده می‌کند. به‌عنوان مثال، ماهواره‌های آژانس فضایی اروپا دانش جدیدی را در مورد آب‌وهوای زمین از جمله ذوب یخ و منابع آب شیرین فاش کرده‌اند. رصد زمین همچنین برای سیستم‌های هشدار اولیه در سناریوی سازگاری با آب‌وهوا، برای مثال با شناسایی توفان‌ها قبل از وقوع، حیاتی است.

 محاسبات کوانتومی به کمک سازگاری با تغییراقلیم می‌آیند

محاسبات پیشرفته شامل استفاده از رایانه‌های بسیار قدرتمند با دقت و سرعت بیشتر است. اینها شامل ابررایانه‌ها و رایانه‌های کوانتومی است که از ذرات زیراتمی مانند فوتون برای انجام محاسبات چندگانه در آن واحد استفاده می‌کنند. 

سازگاری با اقلیم فرآیند تنظیم سیستم‌های اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی برای کاهش اثرات تغییراقلیم شامل آمادگی و واکنش در برابر بحران برای رویدادهای شدید مانند سیل و آتش‌سوزی‌های جنگلی است

حجم عظیمی از داده‌های ماهواره‌ای به دانشمندان کمک می‌کند تا راه‌های جدیدی برای مدیریت منابع سیاره‌ای ایجاد کنند. انتظار می‌رود محاسبات کوانتومی مدل‌سازی آب‌وهوا و سازگاری با آب‌وهوا را پیش ببرد؛ زیرا می‌تواند فرآیندهایی را که برای پیش‌بینی آب‌وهوا ضروری هستند، مانند دینامیک سیالات، پیش‌بینی کند که برای رایانه‌های سنتی دشوار است.

 حسگرهایی که آتش‌سوزی‌های جنگلی را شناسایی می‌کنند

اینترنت اشیا، دنیای دستگاه‌های متصلی است که با یکدیگر صحبت می‌کنند. اینها ممکن است حسگرها یا دستگاه‌های دستی‌ای باشند که داده‌ها و سیستم‌های نظارت را به اشتراک می‌گذارند. فناوری اینترنت اشیا برای جمع‌آوری و به اشتراک‌گذاری انواع جدیدی از داده‌ها مانند تغییرات در کیفیت هوا و دما، استفاده می‌شود. 

برای مثال، حسگرهایی که آتش‌سوزی‌های جنگلی را شناسایی می‌کنند، می‌توانند هشدارهای تلفن همراه را به مردم منطقه آسیب‌دیده ارسال کنند. ابررایانه‌ها نیز به‌طور گسترده‌تری برای کمک به مدل‌سازی آب‌وهوا در دسترس هستند.

محتوی مرتبط: پتانسیل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ۵G در بازارهای نوظهور

 با شبیه‌سازی، تأثیرات تغییراقلیم را لمس کنید

واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) فناوری‌هایی هستند که تجربیات همه‌جانبه‌ای را ارائه می‌دهند و شامل قراردادن ویژگی‌های دیجیتال در محیط‌های فیزیکی یا استفاده از سخت‌افزاری مانند هدست برای غوطه‌ور کردن کامل کاربران است. AR و VR به‌طور فزاینده‌ای برای تغییر رفتار ما در مورد کنش و سازگاری آب‌وهوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، هدست‌های واقعیت مجازی با شبیه‌سازی تأثیرات تغییراقلیم می‌توانند دنیایی با تأثیرات آب‌وهوایی مانند تغییر الگوهای آب‌وهوا و از دست دادن تنوع زیستی را به کاربران نشان دهند.

تأثیرات تغییراقلیم از نظر فراوانی و شدت در حال افزایش است. نزدیک به نیمی از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که در برابر این اثرات آسیب‌پذیر هستند. تقریباً هر بخش از اقتصاد جهانی در معرض درجاتی از خطرات مرتبط با آب‌وهواست. سازگاری با اقلیم فرآیند تنظیم سیستم‌های اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی برای کاهش اثرات تغییراقلیم شامل آمادگی و واکنش در برابر بحران برای رویدادهای شدید مانند سیل و آتش‌سوزی‌های جنگلی است.

مجموعه‌ای از فناوری‌های مبتنی‌بر داده و دیجیتال که همگی با هوش مصنوعی هم‌افزایی دارند، به‌عنوان ابزارهای حیاتی برای سازگاری با آب‌وهوا در حال ظهور هستند. استفاده از فناوری برای سازگاری نه‌تنها یک راهبرد کاهش ریسک است، بلکه منبعی از مزیت رقابتی است.

منبع: ایسنا به‌نقل از «ویفروم»

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا