رباتیکسلامت و پزشکی هوشمند

بهبود واکنش به بلایا با توسعه آتش‌نشانی رباتیک

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نسل جدید آتش‌نشانی رباتیک همراه با ابزارهای جدید و شیلنگ‌های آتش‌نشانی با برد و ظرفیت آب بیشتر، می‌توانند جایگزین آتش‌نشان‌های انسانی شوند و واکنش به بلایا را بهبود بخشند.

ربات‌ها در بخش‌های مختلف زندگی بشر در حال تجربه پیشرفتی چشمگیر هستند و نقش آن‌ها در مشاغل مرتبط با ایمنی می‌تواند جان انسان‌ها و جانداران بسیاری را نجات دهد. از این رو علاقه روزافزون به خودکارسازی وظایف آن‌ها تا حد امکان افزایش پیدا کرده است.

آتش‌نشانی به‌عنوان یکی از مشاغل پرخطر طبقه‌بندی می‌شود و آتش‌نشان‌ها همواره در معرض خطراتی از جمله سوختگی، استنشاق دود، صدمات ناشی از آتش‌سوزی و سقوط سازه‌ها و بیماری‌های مزمن تنفسی بالقوه هستند. از این رو به‌کارگیری ربات‌ها در این شغل نقش چشمگیری در افزایش ایمنی آتش‌نشان‌ها و بهبود واکنش به بلایا خواهد داشت.

مزایای آتش‌نشانی رباتیک

ربات‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر دما و شرایط سخت مقاوم باشند. این امر آن‌ها را به ابزاری ایده‌آل برای عملیات اطفای حریق تبدیل می‌کند. علاوه بر این، ربات‌هایی که برای خاموش کردن آتش‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند، مجهز به مجموعه‌ای از عملکردهای پیشرفته مانند حسگرها، دوربین‌ها و فناوری تصویربرداری حرارتی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در محیط‌های پر از دود حرکت و نقاط داغی را برای چشم انسان نامرئی هستند، شناسایی کنند.

ادغام فناوری‌های واکنش به بلایا، ربات‌ها را قادر می‌سازد به‌صورت مستقل کار کنند یا از راه دور کنترل شوند. این ربات‌ها به‌طور معمول مجهز به دوربین‌ها و سنسورهایی هستند که اطلاعات بلادرنگ را ارائه می‌دهند و امکان تصمیم‌گیری بر اساس کامل‌ترین اطلاعات موجود را فراهم می‌کنند.

تایپه و آتش‌نشانی رباتیک

تایپه، پایتخت تایوان مصمم به مقابله با آتش‌سوزی به‌کمک ربات‌ها است و چند ماه پیش نمایشی از ربات LUF60 را برگزار کرد که از راه دور کنترل می‌شود و قادر به پاشیدن دوهزار و ۴۰۰ لیتر آب در دقیقه در فاصله بیش از ۶۰ متری است. این ربات عملکردهای دیگری مانند بالا رفتن از سطوح شیبدار تا ۳۰ درجه و از بین بردن موانع را نیز دارد و به لطف شاسی خزنده خود امکان رانندگی دقیق و مانورهای چرخشی و پایداری بالا را فراهم می‌کند.

هدف از این نمایش نشان دادن قابلیت‌های ربات‌های آتش‌نشان در مأموریت‌های نجات در انواع مختلف بلایا و تضمین حفاظت از جان و دارایی‌های شهری بود.

تایپه و آتش‌نشانی رباتیک

آریزونا و ربات‌های کمکی آتش‌نشان

آتش‌نشان‌ها در آریزونای ایالات متحده یک ربات دیگر را آزمایش کردند که نه برای جایگزینی با آتش‌نشان‌ها، بلکه برای افزایش قابلیت‌های آن‌ها و ایمن‌تر کردن فعالیت‌هایشان طراحی شده است. این نمایش مفید بودن ربات‌های مجهز به دوربین را برای مشاهده آنچه نشان می‌دهد که درون ساختمان در حال سوختن اتفاق می‌افتد، زیرا ورود به این ساختمان‌ها با افزایش خطر برای آتش‌نشان‌ها همراه است. از سوی دیگر اگر ربات نابود شود، صرفاً یک وسیله مکانیکی و قابل تعویض است، اما آتش‌نشان‌ها قابل جایگزینی نیستند.

آریزونا-و-ربات‌های-کمکی-آتش‌نشان

منبع: ایمنا

  • بهبود واکنش به بلایا با توسعه آتش‌نشانی رباتیک
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا