گزارشهوش مصنوعی

۵ خدمت هوش مصنوعی به بهبود جهان در سال ۲۰۲۱

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

امیرحسین فرزانه

در روزهایی نه چندان دور برای پیدا کردن اطلاعات باید به کتابخانه‌ها رجوع و از میان تعداد زیادی منابع به هدف خود می‌رسیدیم. حال فناوری جهان را به جای بهتری تبدیل کرده و همه چیز تنها در چند کلیک در دسترس قرار گرفته است. در ادامه بررسی می‌کنیم که هوش مصنوعی چگونه به حل مشکلات ما در سال ۲۰۲۱ کمک کرده است.

دانشمندان، محققان و شرکت‌های مختلف تلاش کردند تا با استفاده از هوش مصنوعی و پیشرفت‌های حاصل شده در حوزه سخت‌افزار، مشکلاتی مهم جهانی همچون کووید-۱۹ و گرمایش زمین را در سال ۲۰۲۱ هدف قرار دهند. در ادامه برخی از این تلاش‌ها را بیشتری بررسی می‌کنیم. 

دانلود فایل PDF و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۴، آبان ماه۱۴۰۰

سرعت بخشیدن به تحقیقات در مورد کووید-۱۹

دانشمندان در سال گذشته میلادی موفق شدند تحقیقات مربوط به ساخت واکسن جدید را به جای سال‌ها، در چندین ماه به نتیجه برسانند. آن‌ها توانستند به کمک هوش مصنوعی ساختارهای مولکولی و شاخک‌های پروتئینی ویروس را بهتر بررسی نمایند و به ساخت واکسن و دارو سرعت بخشند. 

مدل‌سازی گرمایش زمین

گرمایش جهانی به یکی از مهم‌ترین بحث‌های سیاسی و محیط‌زیستی در سال‌های اخیر تبدیل شده و موجب نگرانی بسیاری از آینده حیات در سیاره زمین شده است. محققان در سال گذشته موفق شدند به کمک پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند و مدل‌های فیزیکی دقیق، میزان تاثیر گرمایش زمین بر آب شدن یخ‌های قطبی در مناطق گوناگون را بررسی کنند.

همچنین قرار است در سال‌های آینده نیز این مدل‌سازی‌ها به کمک هوش مصنوعی و ابرکامپیوترهای پیشرفته، جدی‌تر دنبال شود.

مبارزه با بلایای طبیعی

در سال ۲۰۲۱ بلایی طبیعی همچون آتش‌سوزی و سیل صدها میلیارد دلار خسارت در سراسر جهان به بار آورد و موجب از دست رفتن جان انسان‌های زیادی شد. هوش مصنوعی در سال گذشته پیشرفت‌های زیادی را در خلق مدل‌های کشف سیل ممکن ساخت. مدل‌های AI از آتش‌سوزی‌ها نیز به توقف پیشروی و اطفا آن‌ها در آمریکای شمالی و استرالیا کمک کرد.

جهت مشاهده و دانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

رشد نیروی کار در سراسر جهان

همه ما فکر می‌کنیم که پیشرفت‌های هوش مصنوعی باعث از بین رفتن شغل انسان‌ها و بی‌کار شدن آن‌ها خواهد شد، اما سازمان ملل به تازگی از نقش مثبت تکنولوژی در ساخت نیروی کار به درستی تربیت شده برای بازار آینده گفته و آن را موجب رشد انسان‌ها در سراسر جهان می‌داند.

در سال گذشته پلتفرم‌های مختلفی برای اتصال مشتریان به کسب‌وکارهای مورد نیازشان شکل و همه این‌ها به کمک فناوری‌های هوش مصنوعی و استخراج داده‌های واقعی و بدون سوگیری صورت گرفت.

بهبود یادگیری دانش‌آموزان

سال گذشته بسیاری از دانش‌آموزان نتوانستند به طور کامل در مدارس حضور پیدا کنند، اما این موضوع باعث نشد تا کشورهای پیشرفته از آموزش مناسب کودکان و نوجوانان صرف نظر نمایند. دانش‌آموزان و معلم‌های آمریکایی در سال ۲۰۲۱ از الگوریتم‌های هوش مصنوعی پیشرفته برای یادگیری دروسی همچون ریاضی استفاده کردند که از AI برای تحلیل روش درس دادن معلم و فیدبک دادن به دانش‌آموزان استفاده می‌کند.

همچنین در برخی نقاط این کشور دانش‌آموزان پروژه‌های هوش مصنوعی خود را پیش بردند که از میان آن‌ها می‌توان به الگوریتم‌ها کمک به بیماران آلزایمر و تامین امنیت پیاده روها اشاره کرد. 

منبع: شهر سخت افزار

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا