رباتیکهوش مصنوعی

۱۰ کشور برتر جهان در زمینه نوآوری هوش مصنوعی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

امروز، هوش مصنوعی اساس سامانه های کامپیوتری را شکل می دهد که وظایفی مانند تشخیص صدا و ترجمه در گوشی های هوشمند، هدایت خودروهای بدون راننده، و کنترل ربات ها برای انجام وظایف در خانه ها و کارخانه ها را انجام می دهد.

ایده هوش مصنوعی – سامانه هایی چنان پیشرفته که می توانند از شناخت انسان تقلید کرده یا از آن بهتر عمل کنند – برای نخستین بار در سال ۱۹۵۰ و زمانی که دانشمند بریتانیایی آلن تورینگ یک “بازی تقلید” را برای ارزیابی اینکه آیا کامپیوتر می تواند انسان ها را فریب دهد تا فکر کنند با انسانی دیگر در ارتباط بوده اند را ارائه کرد، مطرح شد. اندکی بعد، پژوهشگران در دانشگاه پرینستون در نیوجرسی “مادالین” را ساختند که نخستین شبکه عصبی مصنوعی بود که برای حل مشکل در دنیای واقعی بکار گرفته شد. این سامانه با الگوبرداری از مغز و سیستم عصبی، حل کردن یک هزارتو از طریق آزمایش و خطا را فرا گرفت.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

از آن زمان، خیزش هوش مصنوعی با معرفی کامپیوترهای سریع‌تر و قدرتمندتر و مجموعه های داده پیچیده و بزرگ ممکن شده است. کاربردهایی مانند یادگیری ماشینی، ظرفیت عملی و سودآور بودن هوش مصنوعی را نشان داده اند.

امروز، هوش مصنوعی اساس سامانه های کامپیوتری را شکل می دهد که وظایفی مانند تشخیص صدا و ترجمه در گوشی های هوشمند، هدایت خودروهای بدون راننده، و کنترل ربات ها برای انجام وظایف در خانه ها و کارخانه ها را انجام می دهد. در حوزه پژوهش، هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی مانند پردازش حجم عظیمی از داده ها در بخش هایی مانند ستاره شناسی و ژنومیک، تولید مدل های آب و هوایی و پیش بینی شرایط آب و هوایی، و تشخیص نشانه های بیماری در تصویربرداری پزشکی استفاده می شود.

در ادامه با ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه نوآوری های هوش مصنوعی بر اساس گزارشی که توسط موسسه اطلاعات علمی و فنی چین و دانشگاه پکینگ منتشر شده است، آشنا می شویم.

۱۰. فرانسه – امتیاز: ۳۶.۳۲
۹. ژاپن – امتیاز: ۳۶.۹۸
۸. اسرائیل – امتیاز: ۳۸.۳۶
۷. سنگاپور – امتیاز: ۴۳.۱۲
۶. بریتانیا – امتیاز: ۴۳.۷۲
۵. آلمان – امتیاز: ۴۴.۸۵
۴. کانادا – امتیاز: ۴۵.۷۰
۳. کره جنوبی – امتیاز: ۴۶.۴۹
۲. چین – امتیاز: ۵۰.۶۰
۱. آمریکا – امتیاز: ۶۶.۳۱

منبع: عصرایران

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا