چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲
گلخانه‌ی هوشمند، راهی نوین در آینده پر سود صنعت کشاورزی

گلخانه‌ی هوشمند، راهی نوین در آینده پر سود صنعت کشاورزی

کشاورزان به دنبال راه‌های بهینه‌تر برای افزایش بهره‌وری کارشان هستند. یکی از راه‌های مؤثر و کارآمدی که کشاورزان می‌توانند برای افزایش بهره وری کارشان از آن استفاده کنند گلخانه‌ی هوشمند است.

آیا در مورد غذا و سبزیجاتی که هر روز می‌خورید فکر کرده‌اید؟ این‌ها همه محصولات زحمات کشاورزان هستند. صنعت کشاورزی یکی از مهمترین پایه‌های اقتصاد هر کشور است.

آیا در مورد غذا و سبزیجاتی که هر روز می‌خورید فکر کرده‌اید؟ این‌ها همه محصولات زحمات کشاورزان هستند. صنعت کشاورزی یکی از مهمترین پایه‌های اقتصاد هر کشور است. با گرم شدن کره زمین و افزایش سرسام آور جمعیت آن منابع زمین مدام رو به کاهش هستند و این عوامل طبیعتاً تأثیر منفی روی صنعت کشاورزی گذاشته‌اند. این موضوع بر تمام ابعاد زندگی بشری تاثیر گذاشته تا جاییکه که افراد به زندگی در خانه هوشمند و هوشمندسازی بخش‌های مختلف روی آورده‌اند.

کشاورزان به دنبال راه‌های بهینه‌تر برای افزایش بهره‌وری کارشان هستند. یکی از راه‌های مؤثر و کارآمدی که کشاورزان می‌توانند برای افزایش بهره وری کارشان از آن استفاده کنند گلخانه‌ی هوشمند است و می‌تواند این بهره‌وری و سود حاصل از محصولات کشاورزی را افزایش دهد. اما دقیقاً گلخانه‌ی هوشمند چیست؟ و ساخت آن چه مزیت‌هایی می‌تواند برای کشاورزان و صنعتی کشاورزی داشته باشد؟

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

گلخانه‌ی هوشمند چیست؟

یک گلخانه‌ی هوشمند آنقدر با هر گلخانه عادی دیگر فرقی نمی‌کند. شما یک گلخانه را در نظر بگیرید. حالا تجهیزات گلخانه‌ را با تجهیزات دیجیتالی مثل سنسورها را برای آن تصور کنید.

گلخانه‌ی هوشمند ترکیبی از فناوری و محیط خود گلخانه است. تجهیزات  عواملی در گلخانه مثل دما، رطوبت و نور را در آن کنترل می‌کنند. این روش اتوماسیون گلخانه در کشاورزی هوشمند به کشاورزان این اجازه را می‌دهد تا به طور بهینه گلخانه خود را کنترل کنند. اما شما شاید با خود فکر کنید که سیستم کنترل هوشمند گلخانه چه مزیتی برای کشاورزی هوشمند در ایران دارد؟

مزایای ساخت گلخانه‌ی هوشمند چیست؟

اگر در صنعت کشاورزی هوشمند فعالیت می‌کنید، پس می دانید که قیمت سیستم گلخانه‌ی هوشمند ارزان نیست. با این وجود، ساخت سیستم کنترل هوشمند گلخانه می‌تواند مزایای زیادی برای صنعت صنعت کشاورزی داشته باشد. با نوع خانگی آن شما بیشترین پهره وری برای محصولات کشاورزی خودتان را خواهید داشت و به طور کلی، سودتان از کاشت و برداشت محصولتان هم بیشتر می‌شود. در ادامه، ما به انواع مزیت‌های استفاده از نوع خانگی می‌پردازیم.

محتوی بیشتر از کشاورزی هوشمند:

۱. با نرم افزار گلخانه‌ی هوشمند بهتر و به طور کارآمدتری گلخانه‌تان را کنترل کنید

ما گفتیم که در این نوع گلخانه سنسورها و تجهیزاتی وجود دارند که مدام آن را کنترل می‌کنند و بر آن نظارت دارند. این سنسورها داده‌های محیطی را گلخانه را به مرکز کنترل و بررسی داده‌های گلخانه ارسال می‌کنند. بعد از آن، کشاورزان این داده‌ها را بررسی می‌کنند و تنظیمات محیط گلخانه مثل دما،نور و آبیاری را مطابق با این داده‌ها تغییر می‌دهند. بنابراین، نرم افزار گلخانه‌ی هوشمند راهی مؤثر برای کنترل و نظارت بر محیط گلخانه‌تان است.

گلخانه‌ هوشمند

۲. با این گلخانه‌ در هزینه و منابع انسانی صرفه جویی کنید

سیستم کنترل دمای گلخانه و بررسی و نظارت بر عوامل دیگر آن به شما اجازه می‌دهد که مدام بدانید گلخانه شما به چه چیزهایی نیاز دارد. این مسئله بسیار مهم است چون می‌تواند هزینه‌های شما برای مراقبت از گیاهان را کمتر کند. از سوی دیگر، با کنترل و نظارت ۲۴ ساعته

با سنسورهای هوشمند، کارکنان شما دیگر مجبور نیستند که شبانه روز بر گلخانه نظارت کنند. به این صورت، شما هم مجبور نیستید هزینه زیادی را بابت گلخانه خرج کنید و هم اینکه انرژی و زمان کارکنان شما هدر نخواهد رفت.

۳. امنیت گلخانه‌تان را افزایش دهید

فناوری گلخانه‌ی هوشمند خانگی می‌تواند امنیت گلخانه‌تان را افزایش دهد. شاید شما فکر کنید که آیا اصلاً چنین چیزی لازم است یا احتمالش خیلی کم است که دزد وارد گلخانه شود. در پاسخ باید گفت که شاید این مسئله دور از ذهن باشد. اما برخی از سارقان محصولات با ارزش گیاهی در گلخانه‌ها را هدف قرار می‌دهند. به این صورت، ممکن است زحمت‌های شما در پرورش گیاهان کاملاً از بین رود. در این جا است که فناوری هوشمند می‌تواند بر وضعیت امنیت گلخانه‌تان نظارت کند. همچنین می‌تواند در صورت بروز اتفاقاتی مثل آتش سوزی سریعاً به مالکان آن اطلاع رسانی کند.

چند نوع گلخانه‌ی هوشمند وجود دارد؟

حالا که ما کمی در مورد مزیت‌های گلخانه‌ی هوشمند صحبت کردیم بهتر است در مورد این توضیح دهیم که انواع آن چه هستند. به طور کلی دو نوع گلخانه‌ی هوشمند وجود دارند. یک نوع آن هیدروپونیک است. گلخانه‌ی هیدروپونیک گلخانه‌ای است که در آن کشاورزان به جای این که از خاک برای رشد گیاهان استفاده کنند از یک محیط کشت که در آن مواد غذایی لازم برای رشد گیاهان وجود دارند استفاده می‌کنند. نوع دیگر گلخانه غیر حضوری هیدروپونیک است که از روش گلخانه هیدروپونیک استفاده نمی‌کند و می‌تواند رشد خیلی خوبی در بازار کشاورزی هوشمند داشته باشد.

تجهیزات و روش‌های ارائه این نوع گلخانه‌‌ها چه هستند؟

هر گلخانه‌ی هوشمند دارای تجهیزات پایه و روشهای عرضه متفاوت است. شما بسته به اینکه چقدر می‌خواهید گلخانه‌تان را مجهز کنید می‌توانید سیستم تهویه هوا، تنظیم دما، تغذیه هوشمند، آبیاری، کنترل اقلیم گلخانه، سنسورهای شیر و پمپ هوشمند و کنترل مرکزی را برای گلخانه‌تان تهیه کنید. 

منبع: آرات

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

زمان در مطالعه پروژه سیستم آبیاری هوشمند چقدر مهم است؟

زمان در مطالعه پروژه سیستم آبیاری هوشمند چقدر مهم است؟

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در پروژه مطالعه انواع روش های نوین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *