اینترنت اشیاحمل و نقل هوشمند

گارد ریل های مبتنی بر اینترنت اشیا(IOT ) رونمایی شد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

استارت آپ کره ای «Aero tech » از گارد ریل های هوشمندی رونمایی کرد که دارای قابلیت ضد ضربه بوده و همچنین از اینترنت اشیاء یکپارچه بهره گرفته است.

 اینترنت اشیا برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر فرصت هایی زیادی را ایجاد کرده است؛ که تقریبا تمامی حوزه های زندگی بشری اعم از  خودروهای هوشمند، یخچال‌های هوشمند، خانه‌های هوشمند، اسکنرهای امنیت سایبری بیومتریک، تجهیزات کارخانه هوشمند و غیره را در بر می گیرد؛ به طور کلی دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی iot مجهز به سنسورهایی هستند که به پلتفرم iot وصلند و اطلاعات دستگاه‌های مختلف را یکپارچه می‌کنند و ارزشمندترین اطلاعات را بر اساس نیاز تعیین شده، آنالیز می‌ نمایند.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۰، تیر ماه ۱۴۰۰

 استارتاپ «Aero tech»  با الهام گرفتن از سیستم های خانه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء، گارد ریل های را طراحی نموده است که نه تنها در کاهش آسیب های ناشی از تصادفات نقش بسزایی ایفاء خواهد کرد بلکه به صورت کاملا  هوشمندانه  و در کمترین زمان ممکن به مراکز درمانی، اورژانس و پلیس راهنمایی و رانندگی اطلاع رسانی می کند

اکنون که اینترنت اشیا دامنه خود را به این وسعت گسترش داده است به زودی تمامی بخش های زندگی مدرن ما  را در بر خواهد گرفت؛ سیستم حمل و نقل نیز از این مقوله مستثنی نیست و با تمام توان به سمت هوشمند سازی و یکپارچه شدن می تازد. در واقع،  اینترنت اشیا در حمل و نقل عمومی نیز کاربردهای زیادی خواهد داشت که برای بهینه‌ سازی مسیرهای حمل و نقل عمومی، ایجاد جاده‌های ایمن‌تر، کاهش هزینه‌های زیر ساخت‌ها،  کاهش ترافیک و ابتکارات حمل و نقل هوشمند مفید واقع خواهد شد.

گفتنی است، کمپانی های بیشماری در حال تلفیق صنعت حمل و نقل و سیستم های هوشمند هستند که از این جمله می توان به استارتاپ«  Aero tech» اشاره کرد که با الهام گرفتن از سیستم های خانه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء، گارد ریل های را طراحی نموده است که نتنها در کاهش آسیب های ناشی از تصادفات نقش بسزایی ایفاء خواهد کرد بلکه به صورت کاملا  هوشمندانه  و در کمترین زمان ممکن به مراکز درمانی، اورژانس و پلیس رهنما و رانندگی اطلاع رسانی می کند.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۰، تیر ماه ۱۴۰۰

گارد ریل های این شرکت با استفاده از غلتک های جذب انرژی در قسمت های فوقانی و پایینی از میزان اثرات تخریبی گارد ریل ها خواهند کاست و انرژی وارده  از سوی خودرو را به انرژی چرخشی تبدیل می کند تا از این طریق جان افراد بیشتری را نجات دهد. هنگامی که یک خودرو به گارد ریل برخورد می کند، بشکه چرخان شوک را از خودرو به انرژی چرخشی تبدیل می کند. فریم های فوقانی و پایینی لاستیک های خودروهای بزرگ و کوچک را تنظیم می کنند تا از دست دادن عملکردی سیستم فرمان جلوگیری کنند

گارد ریل های این شرکت با استفاده از غلتک های جذب انرژی در قسمت های فوقانی و پایینی از میزان اثرات تخریبی گارد ریل های خواهند کاست و انرژی وارده  از سوی خودرو را به انرژی چرخش تبدیل می کند تا از این طریق جان افزاد بیشتری را نجات دهد. هنگامی که یک خودرو به گارد ریل برخورد می کند، بشکه چرخان شوک را از خودرو به انرژی چرخشی تبدیل می کند. فریم های فوقانی و پایینی لاستیک های خودروهای بزرگ و کوچک را تنظیم می کنند تا از دست دادن عملکردی سیستم فرمان جلوگیری کنند.

لازم به ذکر است، غلتک ها از یک ماده اتیل وینیل استات (EVA) ساخته شده اند که به شدت جاذب شوک است؛ این ماده دارای  دوام طولانی مدت، مقاوم در برابر مواد  شیمیایی، مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش و آفتاب سوزان است.

 به طور کلی IoT به کار گرفته شده در این گارد ریل، تمامی سیستم های  اورژانس، پلیس و سایر خدمات شهری مورد نیاز در حین تصادف یک خودرو را به همدیگر متصل نموده است؛ در زمان تصادفات اینترنت اشیا دقیقا می‌داند کدام اطلاعات مفید هستند و کدام اطلاعات را با خیال راحت می‌تواند کنار بگذارد و یا اینکه برای کدام مرکز درخواست کمک ارسال کند

اما ویژگی های این گارد ریل تنها به ضد شوکه بودن آن نیست، تعبیه فناوری های هوشمند در سراسر این خطوط از نقاط منحصر به فرد آن تلقی می شود که سیستم حمل نقل شهری و خارج شهر را به یک پدیده یکپارچه با تعادل بالا تبدیل کرده است.  به طور کلی IoT به گرفته شده در این گارد ریل، تمامی سیستم های  اورژانس، پلیس و سایر خدمات شهری مورد نیاز در حین تصادف یک خودرو را به همدیگر متصل نموده است؛ در زمان تصادفات اینترنت اشیا دقیقا می‌داند کدام اطلاعات مفید هستند و کدام اطلاعات را با خیال راحت می‌تواند کنار بگذارد و یا اینکه برای کدام مرکز درخواست کمک ارسال کند.

پس از دریافت اطلاعات توسط سنسورها، اطلاعات به سرور اینترنت اشیا منتقل می‌شوند تا ذخیره، دسته‌بندی و آنالیز شوند؛ برای انجام این کارها نیاز به پلتفرم اینترنت اشیا است تا دریافت، تبدیل و انتقال اطلاعات، تامین امنیت و سازگاری با پلتفرم‌های دیگر برای دریافت و تبدیل اطلاعات تامین شود و سپس  مراکز نزدیک به محل حادثه در کمتر از ۱۰ دقیقه از نوع و وسعت تصادف مطلع خواهند شد.

منبع: بازار

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا