خطرات فناوریهوش مصنوعی

ایلان ماسک: کشفی خطرناک در هوش مصنوعی محتمل است!

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا که از بنیان‌گذاران شرکت اوپن ای‌آی بوده است، می‌گوید که هرج‌و‌مرج‌های اخیر در این شرکت احتمالا به یک کشف «خطرناک» در هوش مصنوعی برمی‌گردد.

در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که اوپن ای‌آی سازنده چت جی‌پی‌تی، سم آلتمن و مدیر اجرایی خود را اخراج و دوباره استخدام کرد. بسیاری از جزئیات این تصمیم همچنان کاملا مبهم مانده است و معلوم نیست که چرا هیات‌‌مدیره اوپن ای‌آی آلتمن را برکنار کرد.

ایلان ماسک  از بنیان‌گذاران اوپن ای‌آی، در بخشی از واکنش خود به نگرانی‌هایی که هوش مصنوعی ممکن است برای بشریت خطرناک باشد، اشاره کرد. اما از جهت‌گیری اخیر این شرکت، از جمله چرخش آن به سمت فعالیت برای سودآوری و اینکه دیگر کار خود را به صورت منبع باز منتشر نمی‌کند، انتقاد کرده است.

ماسک در جریان نشست دیل‌بوک (Dealbook) نیویورک تایمز گفت که تلاش کرد بفهمد پشت صحنه اوپن ای‌آی چه رخ داده است، اما در انجام این کار موفق نشد. او با افراد متعددی که در این شرکت کار می‌کنند، ازجمله ایلیا ساتسکور، دانشمند ارشد اوپن ای‌آی و عضو هیات‌‌مدیره که گمان می‌رود غائله علیه آلتمن زیر سر او باشد تماس گرفت، اما چیزی دستگیرش نشد.

با این حال می‌گوید این شرکت «به چیز خطرناکی» رسیده است که موجب نگرانی ساتسکور شده بود. او گفت محتمل‌ترین سناریو پیشرفتی نگران‌کننده است که شرکت را به تلاش برای جلوگیری از [وقوع] این خطر سوق داده است.

اندرو راس سورکین، روزنامه‌نگار، از او پرسید منظورش این است که فکر می‌کند در این شرکت چیز خطرناکی کشف شده است. ماسک گفت این‌طور حدس می‌زند.

ماسک در همین گفت‌وگو بار دیگر از دورشدن اوپن ای‌آی از منبع باز و اصول زیربنایی غیرانتفاعی، انتقاد کرد. همچنین اظهار کرد شرکت‌های هوش مصنوعی که ادعا می‌کنند سیستم‌های هوش مصنوعی آنها براساس داده‌های افراد آموزش ندیده‌اند، دروغ می‌گویند.

با این وجود، رئیس شرکت مایکروسافت ضمن رد ادعاهای مربوط به اکتشافات خطرناک مرتبط با هوش مصنوعی در آینده نزدیک، تاکید کرد که خلق هوش مصنوعی «ابرهوشمند» طی یک سال آینده ناممکن است و تولید این فناوری ممکن است دهه‌ها طول بکشد. برد اسمیت، رئیس مایکروسافت روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در لندن ادعاهای مربوط به اکتشافات خطرناک در آینده نزدیک را رد کرد. او گفت: «تولید فناوری که هوش عمومی مصنوعی (ای‌جی‌آی) نام گرفته که رایانه از انسان قدرتمندتر هستند در ۱۲ ماه آینده به هیچ‌وجه محتمل نیست. تولید چنین فناوری ممکن است سال‌ها و حتی دهه‌ها طول بکشد، ولی با این همه معتقدم که از هم‌اکنون باید روی ایمنی این فناوری تمرکز کرد.»

در بخشی از نشست خبری روز پنج‌شنبه از رئیس مایکروسافت سوال شد که آیا برملا شدن این موارد دلیل برکناری سم آلتمن بوده است؟ او در پاسخ گفت: «به نظرم اصلا این طور نبوده است. شکی نیست که بین هیات‌مدیره و دیگران اختلاف‌نظرهایی وجود داشته ولی مبنای اصلی آن این نوع نگرانی‌ها نبود.»

برد اسمیت افزود: «آنچه به آن نیاز داریم ترمزهای ایمنی است. درست مثل ترمزهای ایمنی در یک اتوبوس یا یک آسانسور در عرصه فناوری هوش مصنوعی نیز باید ترمزهای ایمنی وجود داشته باشد که همواره کنترل زیر‌ساخت‌های حساس این فناوری توسط انسان را تضمین کند.»

منبع: سیتنا

  • ایلان ماسک: کشفی خطرناک در هوش مصنوعی محتمل است!
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا