تجهیزات هوشمندحکمرانی و فناوریفناوری و کسب‌وکار

کارت گرافیک هوش مصنوعی استارتاپ چینی، تحت تحریم آمریکا

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

یک استارت‌آپ واحد پردازش گرافیکی (GPU) چینی که در لیست سیاه تجاری آمریکا قرار گرفته است یک کارت گرافیک جدید هوش مصنوعی معرفی کرده است.

چند هفته پس از قرار گرفتن در لیست سیاه تجاری آمریکا، Moore Threads تصمیمش برای تعدیل نیرو را اعلام کرد. در آن زمان، ژانگ، که قبل از راه‌اندازی استارتاپ خودش، به مدت ۱۵ سال با شرکت Nvidia که پیشرو حوزه GPU است کار کرده بود، گفت که این اخراج‌ها تصمیمی سخت اما ضروری برای تجمیع منابع شرکت برای تمرکز بر توسعه GPU است.

یک استارت‌آپ واحد پردازش گرافیکی (GPU) چینی که در لیست سیاه تجاری آمریکا قرار گرفته است یک کارت گرافیک جدید را همراه با آنچه که اولین مرکز محاسباتی مبتنی بر GPUی این کشور برای آموزش هوش مصنوعی (AI) نامیده است معرفی کرده است.

شرکت Moore Threads Intelligent Technology، طراح پردازنده‌های گرافیکی مستقر در پکن که برای آموزش هوش مصنوعی طراحی شده‌اند، گفت که این GPUی جدید در مرکز محاسبات هوشمند KUAE آن یافت واقع خواهد بود، مرکزی که هدف آن پاسخگویی به نیازهای رو به رشد چین برای آموزش مدل‌های زبانی بزرگ است.

مدیر عامل این شرکت، Jams Zhang Jianzhong، در بیانیه‌ای گفت: «Moore Threads یک خط تولید محاسباتی هوشمند، از تراشه‌ها گرفته تا کارت‌های گرافیکی تا خوشه‌ها، با تکیه بر مزایای رایانشی چندمنظوره پردازنده‌های گرافیکی ایجاد کرده است».

در ماه اکتبر و در دور جدیدی از کنترل‌های صادراتی آمریکا، Moore Threads و Biren Technology، دو استارتاپ بزرگ تراشه‌های هوش مصنوعی چین، به دلیل نگرانی از آسیب رساندن به امنیت ملی و منافع خط‌مشیی ایالات‌متحده، به آنچه اصطلاحاٌ با عنوان «فهرست نهادی» واشنگتن شناخته می‌شود اضافه شدند.

تحریم‌های ایالات متحده، یافتن کارخانه‌های تولید نیمه‌رساناها که مایل به تولید تراشه‌های این شرکت‌های باشند را برایشان چالش‌برانگیز کرده است و این شرکت‌ها را در وضعیتی مشابه آنچه شرکت Huawei Technologies از اواخر سال ۲۰۲۰ با آن مواجه بوده قرار داده است.

محدودیت‌های صادراتی همچنین بر دسترسی Moore Threads و Biren به نرم‌افزار اتوماسیون طراحی الکترونیکی آمریکا تأثیر می‌گذارد.

چند هفته پس از قرار گرفتن در لیست سیاه تجاری آمریکا، Moore Threads تصمیمش برای تعدیل نیرو را اعلام کرد. در آن زمان، ژانگ، که قبل از راه‌اندازی استارتاپ خودش، به مدت ۱۵ سال با شرکت Nvidia که پیشرو حوزه GPU است کار کرده بود، گفت که این اخراج‌ها تصمیمی سخت اما ضروری برای تجمیع منابع شرکت برای تمرکز بر توسعه GPU است.

Moore Threads از زمان آغاز تلاش‌های چین برای خودکفایی در صنعت تراشه مورد توجه ویژه سرمایه‌گذاران بوده است.

این شرکت تا دسامبر سال گذشته در مجموع ۵۲۵.۷ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده بود که شامل ۱.۵ میلیارد یوان (۲۰۵.۴ میلیون دلار) از دور تامین مالی سری B به رهبری شرکت بیمه سلامت Hexie و شرکت مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی دیجیتال Hechuang بود که، بر اساس داده‌های ردیاب بازار سهام خصوصی PitchBook، برای آن یک ارزش‌گذاری پیش از ورود بازار ارزش گذاری ۲۸.۹۵ میلیارد یوان فراهم آورد.

Moore Threads توضیح بیشتری در مورد اینکه کدام کارخانه تولید نیمه‌رسانا تازه‌ترین کارت‌های گرافیک آن را تولید کرده است ارائه نکرد.

با این حال، گفته شده است که ساخت تجهیزات رایانشی KUAE تنها ۳۰ روز طول کشیده است و با CUDAی انویدیا، پلتفرم رایانش موازی و مدل برنامه‌نویسی که توسط این شرکت آمریکایی برای رایانش عمومی با استفاده از GPUهایش توسعه یافته است، سازگار است.

Moore Threads گفت مرکزش می تواند آموزش یک مدل ۱۳۰ میلیارد پارامتری را در عرض ۵۶ روز به پایان برساند.

بر اساس کنترل‌های صادرات فناوری به‌روزرسانی‌شده توسط وزارت بازرگانی آمریکا در ماه اکتبر، انویدیا دیگر نمی‌تواند تراشه‌های A800 و H800 خود را که برای مطابقت با قوانین قبلی واشنگتن طراحی شده بودن، به شرکت‌های چینی بفروشد.

منبع: ایتنا

  • کارت گرافیک هوش مصنوعی استارتاپ چینی، تحت تحریم آمریکا
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا