رباتیکسلامت و پزشکی هوشمند

چرخ‌دستی رباتیک؛ یاری‌گر کادر درمان و سلامت

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

پژوهشگران نمونه اولیه یک چرخ‌دستی (ترالی) رباتیک را طراحی کردند که می‌تواند به کارکنان حوزه سلامت در مراقبت از بیماران کمک کند.

پژوهشگران دانشگاه کُرنل و میشیگان آمریکا دریافتند که در میان پیش‌بینی‌ناپذیر بودن و هرج‌ومرج گاه و بیگاه اتاق‌های اورژانس، یک ربات، قابلیت کمک به کارکنان حوزه سلامت و حمایت از کارِ گروهی بالینی را دارد.

نمونه اولیه چرخ‌دستی (ترالی) رباتیک تیم پژوهشی، قابلیت ربات‌ها را برای کمک به کارکنان حوزه سلامت در مراقبت از بیمارهای بستری نشان و به آن‌ها، چارچوبی برای طراحی و آزمایش ربات‌ها در دیگر زمینه‌ها ارائه داد.

در زمینه پزشکی، از ربات‌ها با روش‌های شفاف و استاندارد در جراحی و دیگر اقدامات حوزه سلامت استفاده می‌شود؛ اما گروه پژوهشی دانشگاه کرنل و میشیگان کوشیدند متوجه شوند چگونه یک ربات می‌تواند از کارکنان حوزه سلامت در موقعیت‌های غیرمنتظره و گاهی آشفته در کنار بالین بیمار حمایت کند؛ مثلاً هنگامی که یک بیمار دچار ایست قلبی شده و به احیا نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: استقرار ربات‌های خدمات مهمان در هتل‌ها

پژوهشگران معتقدند علم رباتیک قابلیت فراوانی برای استفاده در علم پزشکی دارد؛ به‌ویژه اینکه می‌تواند حجم کار کارکنان حوزه سلامت را کاهش دهد.

تیم پژوهشی یاد شده، نسخه رباتیک از یک چرخ‌دستی را طراحی کردند که شبیه به یک کابینت متحرک است. این ربات حاوی تجهیزات پزشکی است که کارکنان حوزه سلامت هنگام سر زدن به بیماران از آن استفاده می‌کنند؛ ضمن اینکه به دوربین، کشوهای خودکار و یک هاوِربُرد (اسکوتر برقی) برای حرکت کردن در اطراف نیز مجهز است.

پژوهشگران این ربات را با ۱۰ نفر از کارمندان حوزه سلامت امتحان کردند و متوجه شدند که می‌تواند با ارائه راهنمایی درباره روش‌های پزشکی، ارائه بازخورد و ردیابی وظایف، مدیریت داروها و تجهیزات و لوازم پزشکی، به گروه‌ها در طول مراقبت‌های کنار تخت کمک کند.

پژوهشگران دریافتند که کارکنان حوزه سلامت کنترل مشترک را ترجیح می‌دهند؛ یعنی می‌خواهند استقلال خود را در تصمیم‌گیری حفظ کنند، در حالی که ربات به عنوان نوعی محافظ و ناظر بر هر گونه اشتباه احتمالی در اقدامات عمل می‌کند.

منبع: ایرنا از وبگاه تِک اِکسپلور

  • چرخ‌دستی رباتیک؛ یاری‌گر کادر درمان و سلامت

بیشتر بخوانید: ABB پلتفرم کنترل رباتیک نسل بعدی OmniCore را راه اندازی کرد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا