پرینت سه بعدیصنعت هوشمند

چاپ سه بعدی با فلز مایع

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان دانشگاه «MIT» یک روش سریع چاپ سه بعدی ابداع کرده اند که از فلز مایع برای پرینت بسیار سریع اشیا استفاده می کند.

فناوری چاپ سه بعدی با فلز مایع هم اکنون برای ساخت پایه‌های میز، چهارچوب صندلی و قطعات مبلمان به کار می‌رود. روش مذکور «پرینت فلزی مایع» (LMP) نام دارد که طی آن آلومینیوم مذاب به یک مسیر از قبل تعیین شده به بستری از دانه‌های شیشه‌ای کوچک هدایت می‌شود. این دانه‌ها به سرعت سخت می‌شوند تا ساختار سه بعدی را بسازند. محققان معتقدند روش جدید حداقل ۱۰ دقیقه سریعتر از روش‌های فعلی ساخت فلزات است.

البته یک هشدار مهم در این زمینه وجود دارد. روش چاپ جدید با وجود فعالیت با سرعت و مقیاس بالا، دقت زیادی ندارد. به همین دلیل محققان از آن برای ساخت اشیایی با دقت کم مانند پایه صندلی استفاده کرده اند. محققان MIT معتقدند این روند سبب شده فناوری برای ساخت قطعات ساختار‌های بزرگی مناسب باشد که نیازمند دقت زیادی برای تعیین جزییات نیست. به همین دلیل روش مذکور برای ساخت بخش‌های مبلمان و همچنین قطعاتی در ساخت و ساز و طراحی صنعتی مناسب است.

قطعاتی که با این روش ساخته می‌شوند، قدرت تحمل زیادی دارند و می‌توانند فرایند‌های پس از چاپ مانند سوراخ کردن و سنباده زدن را تحمل کنند. محققان مبدع این روش معتقدند ساختار‌هایی که با این روش ایجاد می‌شوند، ماندگارتر هستند.

محققان معتقدند این روش را می‌توان با تکنیک‌های دیگر در مشاغلی ترکیب کرد که نیازمند دقت و سرعت بالا هستند.

علاوه بر آنچه گفته شد در این روش چاپ نیازمند آلومینیوم نیست و می‌توان آن را با فلزات دیگر نیز انجام داد. محققان در آزمایش خود از آلومینیوم استفاده کردند، زیرا در ساخت و ساز بیشتر به کار می‌رود و از سوی دیگر بازیافت آن نیز آسان است.

منبع: مهر

  • چاپ سه بعدی با فلز مایع
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا