سلامت و پزشکی هوشمندهوش مصنوعی

پیش‌بینی مرگ توسط هوش مصنوعی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان کانادایی ابزاری برای محاسبه زمان مرگ ساخته‌اند که به بالا بردن کیفیت زندگی فرد بیمار در واپسین روزهای زندگی کمک می‌کند.

اگرچه بیشتر کانادایی ها در اثر عوامل قابل پیش بینی فوت می کنند اما تنها ۲۰ درصد آن ها در سال آخر عمر در خانه مورد ویزیت پزشک قرار می گیرند.

برای درک نیاز افراد مسن به مراقبت در سال های آخر عمر محققان ابزاری به نام “احترام” (RESPECT) ساخته اند.

این حسابگر می تواند احتمال فوت فرد طی شش ماه آینده را پیش بینی کند. داده های آن براساس اطلاعات جمع آوری شده از ۴۹۱ هزار فرد مسن در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ است که تحت مراقبت خانگی بودند بدست آمده است.

دکتر ایمی هسو(Amy Hsu)، محقق موسسه برویر(Bruyère) و بیمارستان اوتاوا(Ottawa) و یکی از اعضای هیئت علمی این بیمارستان می گوید: محاسبه گر “RESPECT” به خانواده ها و عزیزانشان در برنامه ریزی کمک می کند. به طول مثال به آن ها کمک می کند تا برای آخرین سفر خود یا کنار هم بودن برنامه ریزی کنند.

این ابزار با استفاده از میزان زیادی از داده ها که نشانگر جمعیتی از افراد مسن در انتاریو است زمان فوت فرد را محاسبه می کند. محققان دریافتند که کاهش توانایی فرد در انجام کارهای روزمره مانند نظافت، استفاده از سرویس بهداشتی و فعالیت های حرکتی نشانه های قوی هستند که پیش بینی می کنند فرد مبتلا به بیماری ممکن است طی شش ماه جان خود را از دست بدهد.

این ابزار با در نظر گرفتن بیمار و کسانی که از او مراقبت می کنند طراحی شده است و به طور آزمایشی در جوامع انتاریو مورد استفاده قرار گرفته است. کارکنان مراقبت در منزل و پزشکان نیز می توانند از آن استفاده کنند.

منبع: یکتاپرس

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا