هوش مصنوعی

پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در ریاضیات

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

به گفته‌ دانشمند علوم رایانه، هوش مصنوعی توانایی جدیدی کسب کرده است که تا پیش از این دیده نشده بود؛ به نحوی که اکنون می‌تواند به ایجاد و اثبات قضیه‌های ریاضی جدید کمک کند.

محققان توانستند از هوش مصنوعی برای کمک به اثبات و ایجاد قضیه‌های جدید و پیچیده ریاضی استفاده کنند. این کار با همکاری دانشگاه آکسفورد، دانشگاه سیدنی استرالیا و شرکت هوش مصنوعی دیپ‌مایند (DeepMind) انجام گرفت.

دانشمندان از این موفقیت به عنوان گامی بزرگ در جهت افزایش توانایی این سیستم‌ها یاد کردند.

“جوردی ویلیامسون” (Geordie Williamson)، استاد دانشگاه سیدنی و مدیر موسسه تحقیقات ریاضی و از نویسندگان مقاله مربوط به این دستاورد بزرگ می‌گوید: مسائل در ریاضیات به عنوان بخشی از چالش‌برانگیزترین مسائل فکری در نظر گرفته می‌شوند.

اگرچه ریاضی‌دانان از یادگیری ماشینی برای کمک به تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های پیچیده استفاده می‌کنند اما این اولین باری است که ما از رایانه‌ها برای فرمول‌بندی “حدس‌ها” یا ایجاد رویکردهایی برای نظریات اثبات نشده در ریاضیات استفاده می‌کنیم.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

“حدس‌ها” در ریاضیات اطلاعات ناکاملی هستند که برای آن‌ها هیچ اثباتی یافت نشده است.

ریاضی‌دانان دانشگاه آکسفورد با استفاده از الگوهای شناسایی شده توسط یادگیری ماشینی ارتباطی شگفت‌انگیز میان متغیرهای جبری و هندسی گره‌ها کشف کردند و قضیه ریاضی کاملا جدیدی در این زمینه ایجاد کردند.

مطالعه گره‌های ریاضی در توپولوژی را “نظریه گره” می‌نامند.

نتایج کار محققان در مجله‌ نیچر (Nature) منتشر شده است. شرکت دیپ‌مایند با برترین ریاضی‌دانان کار کرد تا چارچوبی ایجاد کند که به محققان و هوش مصنوعی امکان همکاری می‌دهد.

به طور معمول بسیاری از فعالیت‌های ریاضی مبتنی بر مشاهده مثال‌ها و یافتن الگو و ارتباط میان آن‌ها است. چنین کاری مستلزم خلاقیت و محاسبات است و در حالی که رایانه‌ها برای دهه‌ها به انجام مورد دوم یعنی محاسبات کمک می‌کردند در مورد اول همیشه ریاضی‌دانان نقش داشتند.

در این تحقیقات جدید دانشمندان نشان دادند که می‌توان از هوش مصنوعی برای بخش خلاقانه کار که محدود به انسان‌ها بود نیز استفاده کرد.

محققان برای بررسی  درست کار کردن این سیستم آن را در دو حوزه متفاوت ریاضیات مورد استفاده قرار دادند و روابط ناشناخته جدیدی در نظریه گره‌ها و نظریه نمایش ترکیبی (combinatorial representation) یافتند. این نشان دهنده آن است که استفاده از هوش مصنوعی نه تنها از نظر تئوری امکان پذیر است بلکه می‌تواند تحقیقات ریاضی جدیدی به انجام برساند.

به گفته‌ی دیپ‌مایند این اولین باری است که اکتشافات ریاضی قابل‌توجهی با استفاده از یادگیری ماشینی انجام شده است.

پروفسور “ویلیامسون” می‌گوید: هوش مصنوعی می‌تواند به ما در یافتن ارتباطاتی که کشف آن‌ها برای ذهن انسان آسان نیست، کمک کند.

منبع: ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، 

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا