تجهیزات هوشمندحمل و نقل هوشمند

نیمی از مشتریان از فناوری‌های جدید خودرو استفاده نمی‌کنند

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

شاید لازم باشد هنگام خرید خودرو، واقعا نگاهی به آپشن‌ها و امکانات آن بیندازید. شاید همه آنها به کارتان نیاید و بی‌جهت پول اضافه نپردازید. به گزارش سایپانیوز، بر اساس یافته‌های جی‌دی پاور با اینکه روز‌به‌روز فناوری‌های جدید در خودروها به کار می‌روند، مردم حتی نیمی از آنها را مورد استفاده قرار نمی‌دهند. مطالعه شاخص تجربه فناوری Tech Experience Index (TXI) سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد در سه ماهه اول مالکیت خودرو، کمتر از نیمی از مالکان خودروی جدید از فناوری‌های داخل خودرو بهره می‌گیرند.

بیش از ۶۰ درصد از مالکان خودروهای نو از بخش بازار دیجیتال digital marketplaces اصلا استفاده نمی‌کنند. این فناوری به صاحبان خودرو این امکان را می‌دهد که هر آیتمی که دوست دارند سفارش بدهند و برای مثال از فروشگاه نزدیک محل خود دریافت کنند. اما هیچ کس از این امکان بسیار مفید هرگز استفاده نکرده است. ۵۱ درصد هم گفته‌اند هرگز چنین نیازی را حس نکرده‌اند.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۱، مرداد ماه ۱۴۰۰

یک فناوری دیگر تحت عنوان ارتباط راننده/ سرنشین وجود دارد که ۵۲ درصد از مالکان خودرو اصلا از وجود آن خبر ندارند. ۴۰ درصد هم گفته‌اند چنین نیازی ندارند.

خیلی از مردم از دوربین و سامانه‌های کمک به راننده استفاده می‌کنند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اگر مالک خودرو از یکی از این فناوری‌ها خوشش بیاید در خرید خودروی بعدی اثر دارد و می‌پرسد که آیا خودروی جدید این فناوری را دارد یا نه. برای مثال کسانی که به کروز کنترل عادت می‌کنند، در خرید خودروی بعدی می‌پرسند این سامانه را دارد یا نه.

در صورتی که خودروسازان نظرسنجی درستی انجام دهند به خوبی می‌توانند تشخیص دهند که مشتریان از آنها چه انتظاری دارند و به این ترتیب می‌توانند از فناوری‌های بی‌فایده پرهیز کنند و در عوض هزینه‌ها را صرف سامانه‌هایی کنند که طرفداران بیشتری دارد. جی‌دی پاور به عنوان یکی از شرکت‌های بین‌المللی نظرسنجی و پژوهش، داده‌های زیادی درباره نظرات مردم به ویژه سود و زیان آنها به خاطر عدم استفاده صحیح از آپشن‌ها گردآوری کرده است. «شاخص تجربه فناوری» که در جی‌دی پاور اندازه‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد تا چه حد استفاده صحیح از فناوری‌ها، سامانه‌ها و آپشن‌ها می‌تواند در راستای رضایت مشتری و فروش بهتر باشد. هر چقدر بین خواست واقعی مشتری و تولیدات خودروسازان فاصله کمتری باشد، سودآوری شرکت هم بالاتر است.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

یکی از موارد مهم در فناوری‌ها و سامانه‌های جدید، موضوع حق اشتراک است که باعث ناخرسندی خیلی از مشتریان می‌شود. مردم دوست ندارند بابت آپشن‌ها، سامانه‌ها یا فناوری‌هایی که استفاده نمی‌کنند، حق اشتراک بپردازند.

منبع: دنیای اقتصاد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا