بیگ دیتا

علوم اجتماعی محاسباتی فرزند نوظهور «بیگ دیتا»

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

پژوهشگر پژوهشگاه فضای مجازی با بیان اینکه علوم اجتماعی محاسباتی یکی از فرزندان نوظهور بیگ دیتا محسوب می‌شود، گفت: با افزایش کلان داده‌ها شاهد تغییر نسبت علم و حکمرانی خواهیم بود.

یحیی شعبانی در دومین روز از مجموعه نشست‌های هفته حکمرانی فضای مجازی که با محوریت حکمرانی اجتماعی از طریق کلان داده‌ها برگزار شد، اظهار کرد: حکمرانی دو مولفه به نام مردم و علم دارد و تغییرات نسبت این دو می‌تواند به تغییر نسبت دیتا و حکمرانی منجر شود.

این پژوهشگر گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه فضای مجازی گفت: بیگ‌دیتاها در حال تغییر صحنه آکادمیک هستند و در حالی که با قرار گرفتن در دوران گذار، آینده مشخص نیست، دولت‌ها می‌توانند به مثابه مصرف‌کنندگان درجه یک کلان داده‌ها، تاثیرات قابل توجهی ایجاد کنند.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

وی تاکید کرد: وظیفه علم اندازه‌گیری پدیده‌ها است و هرکجا که در اندازه‌گیری پدیده‌ها، انقلابی رخ دهد، علم رشد خواهد کرد و به تبع آن نسبت حکمرانی به علم دچار تحولات می‌شود.

شعبانی تصریح کرد: در جهانی که داده‌ها اندک هستند و فقر داده‌ای وجود دارد، نسبت علم و سیاست خود را در سیاست و آمار متجلی می‌کند. اما در جهانی با داده‌های فراوان و سیل داده‌ای، بیگ دیتا یا کلان داده جای آمار را می‌گیرد و در این نقطه نسبت علم و سیاست دچار تغییر خواهد شد.

وی با اشاره به تغییر صحنه علم در فضای بیگ‌دیتا اظهار کرد: یکی از فرزندان نوظهور بیگ‌دیتا، علوم اجتماعی محاسباتی است که خود این موضوع به مباحث تئوری و عملی زیادی دامن می‌زند و آنچه در تجربه جهانی به صورت واقعی دیده می‌شود، خروج بحث علوم اجتماعی محاسباتی از ذیل مباحث علوم کامپیوتری است.

منبع: پژوهشگاه فضای مجازی،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا