هوش مصنوعی

شناسایی دقیق آلودگی‌های دریایی با پهپادهای هوش مصنوعی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان آمریکایی از ابداع یک سیستم هوش مصنوعی تازه خبر داده اند که قابل نصب بر روی پهپادهاست و به آنها کمک می‌کند در حین گشت زنی به سرعت زباله‌های دریایی را شناسایی کنند.

زباله‌های دریایی مشکلی بزرگ هستند، چه زمانی که در دریا شناورند و چه زمانی که به ساحل می‌آیند. دانشمندان برای غلبه بر این مشکل در حال توسعه پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی هستند که زباله‌های ساحلی رها شده توسط انسان‌ها را از هوا شناسایی می‌کنند.

طرح مذکور توسط محققان دانشگاه ایالتی اورگان و چند مؤسسه دولتی آمریکا هدایت می‌شود. اعضای گروه با استفاده از یک دوربین پلاریمتریک که از امواج الکترومغناطیسی تصویربرداری می‌کند، فیلمبرداری از اشیا طبیعی و زباله‌های انسانی در ساحل کورپوس کریستی تگزاس را آغاز کردند.

جهت مشاهده و دانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

این فیلم با استفاده از یک هلیکوپتر گارد ساحلی ایالات متحده گرفته شد که در ارتفاعی پرواز می‌کرد که پهپادهای مجهز به دوربین در همان ارتفاع پرواز خواهند کرد.

از این ویدئو برای توسعه الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی استفاده شد که قادر به شناسایی و طبقه‌بندی اجسام ساخته شده با مواد مصنوعی بر اساس روش متمایز بررسی بازتاب نور پلاریزه هستند. اشیا طبیعی، مانند سنگ‌ها و پوشش گیاهی، نور قطبی شده را به شیوه‌ای متفاوت از زباله‌ها منعکس می‌کنند.

“سبزرسانه” پایگاه خبری در حوزه توسعه پایدار ، محیط زیست و انرژی ‌های تجدیدپذیر

ایده نهایی این است که پهپادها در نهایت قادر خواهند بود در طول خط ساحلی پرواز کنند و به طور مستقل مکان زباله‌های رهاشده را در حین انجام این کار شناسایی و از آن نقشه برداری کنند. سپس کارگران از این داده‌ها استفاده می‌کنند تا ببینند بیشترین مقدار زباله در کجا قرار دارد، تا بتوانند تلاش‌های خود را برای حذف زباله‌ها از آن مکان‌ها متمرکز کنند.

منبع: مهر به نقل از نیواطلس،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا