خانه / رباتیک / این سگ رباتیک می‌تواند تقریباً روی هر سطح ناهموار راه برود
این سگ رباتیک می‌تواند تقریباً روی هر سطح ناهموار راه برود

این سگ رباتیک می‌تواند تقریباً روی هر سطح ناهموار راه برود

 محققان دانشکده علوم کامپیوتر «دانشگاه کارنگی ملون» و «دانشگاه کالیفرنیا، برکلی» یک سیستم رباتیک ارزان‌قیمت و نسبتاً کوچک طراحی کرده‌اند که می‌تواند تقریباً از پله‌هایی با ارتفاع خودش بالا و پایین برود. همچنین این سگ رباتیک می‌تواند از زمین‌های صخره‌ای، لغزنده، ناهموار و شیب‌دار عبور کند و حتی در تاریکی از میان سنگ‌ها و شکاف‌ها عبور کند.

«دیپاک پاتاک»، استادیار مؤسسه رباتیک دانشگاه کارنگی ملون می‌گوید:

«توانمندسازی ربات‌های کوچک برای بالا‌رفتن از پله‌ها و مدیریت محیط‌های مختلف برای توسعه ربات‌هایی که در خانه‌های مردم و همچنین عملیات جست‌وجو و نجات مفید خواهند بود، بسیار مهم است. این سیستم یک ربات قوی و سازگار ایجاد می‌کند که می‌تواند بسیاری از کارهای روزمره را انجام دهد.»

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

ویژگی‌های سگ رباتیک

محققان این سیستم رباتیک را با چهارهزار کلون از آن در یک شبیه‌ساز آموزش دادند که در آن پیاده‌روی و بالا‌رفتن از سطوح چالش‌برانگیز تمرین شده است. سرعت شبیه‌ساز به ربات اجازه می‌دهد تا در یک روز به اندازه شش سال تجربه کسب کند. این شبیه‌ساز همچنین می‌تواند مهارت‌های حرکتی را که در طول آموزش آموخته است، در یک شبکه عصبی ذخیره کند که محققان می‌توانند آن را روی یک ربات واقعی کپی کنند.

سیستم جدید مراحل نقشه‌برداری و برنامه‌ریزی از طریق دوربین‌ها را که در روش‌های سنتی ساخت ربات استفاده می‌شود، کنار می‌گذارد و مستقیماً ورودی‌های مربوط به دید را به‌سمت کنترل ربات هدایت می‌کند. در‌ واقع نحوه حرکت ربات بر اساس چیزی که می‌بیند، تعیین می‌شود. این تکنیک به ربات اجازه می‌دهد تا به‌سرعت نسبت به سطوح پیش‌ِروی خود واکنش نشان دهد و به‌طور مؤثر در آنها حرکت کند.

«آنانی آگاروال» یکی از محققان در پستی مربوط به این ربات می‌گوید:

«این سیستم از دید و بازخورد بدن به‌طور مستقیم به‌عنوان ورودی برای خروجی دستورات به موتورهای ربات استفاده می‌کند. این تکنیک به سیستم اجازه می‌دهد تا در دنیای واقعی بسیار مستحکم باشد. اگر روی پله‌ها لیز بخورد، می‌تواند خودش را بازیابی کند. می‌تواند به محیط‌های ناشناخته برود و با آنها سازگار شود.»

علاوه بر توانایی بالا‌رفتن از پله‌هایی در ارتفاع خود، این سیستم همچنین می‌تواند در تاریکی نیز کار کند؛ اگرچه عملکرد سیستم بینایی آن همچنان به بهبود نیاز دارد.

منبع: قرن نو

  • این سگ رباتیک می‌تواند تقریباً روی هر سطح ناهموار راه برود

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

حتما ببینید

ساخت ربات تعاملی که با حس لامسه انسان کار می‌کند

محققان با استفاده از ربات تعاملی توسعه یافته خود به نام (Ophrie) یک راه رفتن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *