پیش‌بینی سونامی با یادگیری ماشین

پیش‌بینی سونامی با یادگیری ماشین

از آنجایی که شرق آسیا مستعد سونامی‌ است روش جدیدی مبتنی بر یادگیری ماشین توسعه داده است که می‌تواند در کمتر از یک ثانیه اثرات یک سونامی را پیش‌بینی کند.

سونامی، یکی از بلایای طبیعی است که در صورت بروز می‌تواند جان صدها نفر را بگیرد. سونامی سال ۲۰۱۱در شمال شرق ژاپن، جان حدود ۱۸۵۰۰نفر را گرفت.

از آنجایی که شرق آسیا مستعد سونامی‌های متعدد است، ژاپن از زمان سونامی ۲۰۱۱ تمرکز خود را روی شناسایی سریع سونامی‌ها گذاشته و حالا آزمایشگاه RIKEN روش جدیدی مبتنی بر یادگیری ماشین توسعه داده است که می‌تواند در کمتر از یک ثانیه اثرات یک سونامی را پیش‌بینی کند.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

این سرعت در پیش‌بینی، مهم‌ترین مزیت این فناوری است تا با هشدار زودهنگام از وقوع یک فاجعه جلوگیری کند. در روش‌های سنتی، پیش‌بینی سونامی‌ با حدود ۳۰ دقیقه تأخیر انجام می‌شد، اما این روش می‌تواند در مقیاس ثانیه این کار را انجام دهد.

دانشمندان برای پیاده‌سازی‌ این روش، از بزرگ‌ترین مجموعه حسگرهای جهان در اقیانوس‌ها، استفاده می‌کنند که حرکت کف اقیانوس‌ها را تحت‌نظر دارد. این مجموعه از حدود ۱۵۰ ایستگاه ساحلی تشکیل شده است که دستیابی به هشدارهای زودهنگام برای سونامی‌ها را ممکن می‌کنند. دانشمندان ادعا می‌کنند که مدل آنها می‌تواند برای هر نوع فاجعه طبیعی که از نظر زمانی حساسیت دارد، به‌کار گرفته شود.

منبع: ریکن

“سبزرسانه” پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی حوزه توسعه پایدار ، محیط زیست و انرژی ‌های تجدیدپذیر 

محتوی بیشتر از محیط‌زیست و فناوری:

Check Also

لاکهید مارتین همراه با دولت آمریکا دوقلو دیجیتال جو زمین را به کمک هوش مصنوعی می‌سازد

لاکهید مارتین همراه با دولت آمریکا دوقلو دیجیتال جو زمین را به کمک هوش مصنوعی می‌سازد

مدل جدید دوقلو دیجیتال جو زمین ؛ NOAA Earth Observing Digital Twin نام دارد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *