سلامت و پزشکی هوشمند

سنجش تب متبلایان به کرونا با یک حلقه هوشمند

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

اما برای آنکه چنین تلاش‌هایی واقعاً کارساز باشد کاربرانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند باید احساس امنیت کنند تا داده‌های خود را به اشتراک بگذارند. داده‌ها فاقد کلیه اطلاعات شخصی از جمله مکان افراد هستند و هر شخص با یک شماره شناسایی تصادفی شناخته می‌شود.

محققان می‌گویند: اطلاعات جمع آوری شده از دمای بدن توسط دستگاه‌های پوشیدنی که روی انگشت قرار می‌گیرند نشان می‌دهد که این دستگاه‌ها می‌توانند برای بررسی تب که یکی از علام اصلی کووید-۱۹ و آنفلوانزا است، مورد استفاده قرار گیرند.

محققان نتایج تحقیقات خود را در مقاله‌ای تحت عنوان “امکان کنترل مستمر تب با استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی” در ۱۴ دسامبر در مجله Scientific Reports منتشر کردند. محققان دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو و سانفرانسیسکو و آزمایشگاه لینکلن دانشگاه فناوری ماساچوست تأکید می‌کنند که داده‌های به دست آمده از این مطالعه فقط با بررسی ۵۰ شرکت کننده‌ای است که اعلام کردند مبتلا به کووید-۱۹ شده‌اند.

مقاله منتشر شده در مجله scientific reports اولین نتیجه منتشر شده از تحقیق TemPredict است. این تحقیق روی بیش از ۶۵۰۰۰ نفر که انگشتر تولید شده توسط شرکت نوپای فنلاندی به نام Oura را استفاده کرده‌اند انجام شده است. این انگشتر دما، ضربان قلب، تنفس و میزان فعالیت را ثبت می‌کند.

هدف از این مطالعه ایجاد الگوریتمی است که بتواند شروع علائمی مانند تب، سرفه و خستگی را که از مشخصه‌های کووید-۱۹ است پیش بینی کند. محققان می‌گویند امیدوارند که تا پایان سال به این هدف برسند. آن‌ها همچنین امیدوارند که این الگوریتم‌ها به مسئولان بهداشت عمومی کمک کند تا سریع‌تر برای مهار شیوع ویروس وارد عمل شوند.

بنیامین اسمار (Benjamin Smarr)، نویسنده مقاله و استاد گروه مهندسی زیستی و موسسه علوم داده Halicioglu در دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو می‌گوید: این فقط یک مشکل علمی نیست، بلکه یک معضل اجتماعی است. با استفاده از این انگشتر‌ها که دما را اندازه گیری می‌کنند، می‌توانیم در آینده یک سیستم هشدار اولیه کووید داشته باشیم.

وی افزود:، اما برای آنکه چنین تلاش‌هایی واقعاً کارساز باشد کاربرانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند باید احساس امنیت کنند تا داده‌های خود را به اشتراک بگذارند. داده‌ها فاقد کلیه اطلاعات شخصی از جمله مکان افراد هستند و هر شخص با یک شماره شناسایی تصادفی شناخته می‌شود.

اسمار، مسئول تجزیه و تحلیل‌های اطلاعات تحقیق TemPredict و اشلی میسون (Ashley Mason) استاد گروه روانپزشکی و مرکز پزشکی مجتمع اوشر در دانشگاه کالیفورنیا سانفرانسیسکو، محقق اصلی تحقیق است.

میسون می‌گوید: اگر این دستگاه‌ها بتواند کاری کند که ما کووید-۱۹ را زود تشخیص دهیم، مردم می‌توانند قرنطینه خانگی را زودتر شروع کرده و آزمایشاتی را انجام دهند تا از انتشار ویروس کاسته شود. به این ترتیب، یک پیشگیری جزئی ارزش بسیار بیشتری از یک درمان گسترده خواهد داشت.

۵۰ فرد مورد مطالعه همه دارای حلقه‌های Oura بودند و قبل از پیوستن به تحقیق TemPredict مبتلا به کووید۱۹ بودند. آن‌ها خلاصه علائم مربوط به بیماری خود را ارائه دادند و به محققان امکان دسترسی به داده‌های حلقه‌های Oura خود که در طول دوره بیماری جمع آوری شده بود، دادند.

داده‌های جمع آوری شده به عنوان بخشی از مطالعه بعدی TemPredict شامل ۶۵۰۰۰ نفر بود و این داده‌ها در مرکز ابر رایانه سان‌دیگو در دانشگاه کالیفورنیا سن دیگو ذخیره می‌شود، جایی که تیمی به رهبری ایلکای آلتینتاش (Ilkay Altintas) در حال ساخت پورتالی برای دسترسی سایر محققان به این داده‌ها برای تجزیه و تحلیل است.

ایلکای آلتینتاش، مدیر ارشد علوم داده در مرکز ابر رایانه سان‌دیگو می‌گوید: داده‌های جمع آوری شده پتانسیل زیادی برای مرتبط شدن با سایر مجموعه‌های داده را دارد و باعث می‌شود مدل‌های فردی و اجتماعی برای درک بیشتر بیماری ترکیب شوند.

منبع:  ایسنا و به نقل از یورک الرت،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا