خطرات فناوریرباتیک

Orca؛ اولین زیردریایی رباتیک غول پیکر بوئینگ

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

اولین زیردریایی رباتیک اورکا که به طور رسمی با نام XLE ۰ شناخته می‌شود، در ۲۰ دسامبر در هانتینگتون بیچ، کالیفرنیا توسط نیروی دریایی آمریکا پذیرفته شد. نیروی دریایی شش اورکا را از پیمانکار دفاعی بوئینگ خریداری می‌کند و اولین زیردریایی این قرارداد، یک کشتی آزمایش و ارزیابی است.

نیروی دریایی ایالات متحده به تازگی اولین زیردریایی از شش زیردریایی رباتیک «اورکا» (Orca) را دریافت کرده است. این زیردریایی‌های بدون سرنشین که برای انجام ماموریت‌های خطرناک هزاران کیلومتر دورتر از بنادر خودی طراحی شده اند، نیروی دریایی ایالات متحده را برای دشمن کشنده‌تر و غیرقابل پیش بینی‌تر خواهند کرد. این توانمندی رباتیک زیردریایی در نفوذ به آب‌های متخاصم بدون به خطر انداختن جان انسان ها، نقش‌های متعددی از جمله ترور، جاسوسی و … را بر عهده خواهند گرفت.

XLE۰

به گزارش روزیاتو، اولین زیردریایی اورکا که به طور رسمی با نام XLE۰ شناخته می‌شود، در ۲۰ دسامبر در هانتینگتون بیچ، کالیفرنیا توسط نیروی دریایی آمریکا پذیرفته شد. نیروی دریایی شش اورکا را از پیمانکار دفاعی بوئینگ خریداری می‌کند و اولین زیردریایی این قرارداد، یک کشتی آزمایش و ارزیابی است. بقیه زیردریایی‌ها کاملاً عملیاتی بوده و قادر به انجام ماموریت‌های واقعی خواهند بود. XLE۰ به احتمال زیاد یک زیردریایی آزمایشی است و پس از آن XLE‌های ۱ تا ۵ از راه خواهند رسید.

براساس بیانیه فرماندهی سیستم‌های دریایی نیروی دریایی یا NAVSEA، اورکا «یک زیردریایی دیزلی – الکتریکی پیشرفته، مستقل و بدون سرنشین با بخش محموله ماژولار برای اجرای انواع ماموریت‌های حیاتی به منظور افزایش توان زیر دریایی نیروی دریایی است».

یک زیردریایی بی صدا، مرگبار و بدون سرنشین

زیردریایی‌های اورکا براساس نمونه اولیه خودروی زیر دریایی بدون سرنشین بزرگ (XLUUV) بوئینگ به نام Echo Voyager ساخته شده اند. اکو وویجر ۵۰ تن وزن و ۱۵.۵ متر طول و ۲.۶ متر عرض و ۲.۶ متر ارتفاع دارد. برد آن ۱۰،۴۶۰ کیلومتر و حداکثر عمق نفوذ آن ۱۱،۰۰۰ فوت است. نیروی دریایی مشخصات اورکا را منتشر نکرده، اما اذعان کرده که این زیردریایی بدون سرنشین بزرگ‌تر از اکو وویجر است.

زیردریایی‌های Orca از یک سیستم محرک الکتریکی دیزلی هیبریدی استفاده می‌کنند که به آن‌ها حداکثر سرعت ۸ گره دریایی را می‌دهد. موتور‌های دیزلی برای کار کردن به اکسیژن نیاز دارند، بنابراین موتور‌های دیزلی معمولاً نیاز دارند که به طور مرتب به سطح آب بیایند. با این حال، Orca از باتری برای مدت طولانی استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مدت بیشتری زیر آب بمانند.

مانند یک وانت پیکاپ، مهم‌ترین ویژگی اورکا، قابلیت حمل بار آن است. محفظه بار به طول ۱۰.۳ متر در وسط زیردریایی قرار خواهد داشت. به گفته NAVSEA، این محفظه بر امکان “ادغام یکپارچه و بی نقص سنسورها، سیستم‌های ارتباطی و دیگر اجزای مخصوص ماموریت” را فراهم خواهد کرد.

در مورد کار‌هایی که اورکا می‌تواند انجام دهد، محدودیت زیادی وجود ندارد. برای مثال می‌تواند نقش پیشاهنگ برای ناو‌های هواپیمابر و دیگر نیرو‌های عملیاتی، شناسایی کشتی‌ها و زیردریایی‌های دشمن، پیش از اینکه کشتی‌های سرنشین دار وارد فضای دریایی مذکور شوند را انجام دهد. این زیردریایی می‌تواند مخفیانه به دارایی‌های دریایی دشمن نزدیک شده و سپس ارتباطات الکترونیکی نیرو‌های دشمن در خشکی یا دریا را تحت نظر بگیرد، در حالی که اندازه کوچک آن تشخیص اورکا را دشوار می‌کند.

اگر ماهواره‌های GPS آمریکا مختل شوند، اورکا می‌تواند در مسیر هواپیما‌های جنگی یا موشک‌های کروز آمریکایی که ماموریتی دوربرد را انجام می‌دادند، به سطح بیاید و داده‌های موقعیت یابی را هنگام عبور این هواپیما از بالای سرش به آن‌ها مخابره کند. این زیردریایی حتی می‌تواند پس از یک نبرد به دنبال ملوانان و هواگرد‌های گمشده بگردد و به عملیات نجات در مکان‌هایی که ممکن است دشمن هنوز در کمین باشد، کمک کند.

این‌ها همه تنوع در ماموریت‌هایی هستند که زیردریایی‌ها به طور سنتی انجام داده اند، اما استفاده از اورکا به جای آن‌ها به این معنی است که زیردریایی‌های تهاجمی آمریکا، مانند زیردریایی‌های تهاجمی کلاس لس آنجلس، سی وولف و ویرجینیا، دیگر می‌توانند روی غرق کردن کشتی‌های دشمن تمرکز کنند.

نیروی دریایی اشاره‌ای به توانایی اورکا در زمینه حمل سلاح نکرده است، اما قطعاً چنین قابلیتی را خواهد داشت. در ماه مه ۲۰۲۲، مدیر برنامه نیروی دریایی برای سیستم‌های دریایی بدون سرنشین در جلسه انجمن جنگ مین صحبت کرد و اظهار داشت که اورکا از محفظه محموله خود برای حمل مین به یک مکان مین گذاری استفاده خواهد کرد. پس از آن، این زیردریایی رباتیک می‌تواند به آرامی مین‌ها را کار گذاشته و سپس به یک بندر خودی بازگردد.

ترکیب قابلیت حمل بار، برد بالا و بدون سرنشین بودن اورکا، آن را به گزینه‌ای مناسب برای ماموریت‌های پرخطر تبدیل کرده است. برای مثال یک اورکا می‌تواند از پایگاه دریایی گوام در جزیره گوام راه افتاده و به تنگه تایوان برود. زمانی که به آنجا رسید، می‌تواند در مسیر پیش بینی شده هر نیروی مهاجم چینی که به سمت جزیره حرکت می‌کرد مین بکارد. این یک ماموریت بسیار خطرناک و ایده آل برای یک قایق بدون سرنشین خواهد بود.

سلاح‌های دیگری که در محفظه بار اورکا حمل می‌شوند می‌توانند موشک‌های ضد کشتی مانند موشک حمله دریایی یا موشک کروز حمله زمینی تاماهاک باشند.

حرف آخر

نیروی دریایی چین با سرعت زیادی در حال اضافه کردن کشتی‌های بیشتر است و پنتاگون ناوگان پکن را تا سال ۲۰۲۵، ۳۹۵ کشتی تخمین می‌زند. این تعداد حدود صد کشتی بیشتر از نیروی دریایی آمریکاست. اورکا‌ها به اندازه زیردریایی‌های واقعی توانمند نیستند,، اما می‌توانند کار‌های مهمی انجام دهند که زیردریایی‌های سرنشین دار را آزاد می‌کند تا روی ماموریت‌های کشنده‌تر تمرکز نمایند.

منبع:فرارو

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا