ربات تشخیص دهنده انواع بو

ربات تشخیص دهنده انواع بو

گروهی از محققان با استفاده از شاخک‌های ملخ، رباتی را ساخته‌اند که می‌تواند انواع بو را با موفقیت شناسایی و از یکدیگر تفکیک کند.

با پیشرفت فوق‌العاده علم، امروزه دوربین‌ها و میکروفون‌هایی وجود دارند که با توانایی‌های بینایی و صوتی انسان قابل رقابت هستند. در این میان، اگرچه توسعه سیستم بویایی مصنوعی، همواره با چالش‌های فراوانی روبرو بوده، اما محققان توانسته‌اند به پیشرفتی بزرگ در این زمینه دست پیدا کنند.

طبق مطالعه‌ای در مجله Biosensor and Bioelectronics منتشر شده، گروهی از محققان موفق به ساخت رباتی شده‌اند که می‌تواند تعداد انگشت‌شماری بو را با حساسیت بیش از ۱۰۰۰ برابری در مقایسه با لوازم الکترونیکی تخصصی شناسایی کند. این ربات که تحت پلتفرم بیو هیبریدی ساخته شده است، از شاخک‌های ملخ به‌عنوان آنتن استفاده می‌کند که با اتصال به یک سیستم الکترونیکی، میزان سیگنال الکتریکی تولید شده توسط آنتن‌ها را هنگام تشخیص بو، اندازه می‌گیرد.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

دانشمندان این ربات را با الگوریتمی جفت کردند که فرآیند بویایی را با خروجی سیگنال مشخص می‌کند. بدین ترتیب، محققان سیستمی را ایجاد کردند که می‌تواند به‌طور پایدار بین هشت رایحه خالص، از جمله شمعدانی، لیمو و مارزیپان و دو ترکیب از رایحه‌های مختلف تمایز قائل شوند. این امیدواری وجود دارد که روزی بتوان از این ربات برای اهدافی مانند کشف مواد مخدر و مواد منفجره استفاده کرد.

منبع: گجت‌نیوز

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

استفاده از سگ‌های رباتیک برای خنثی کردن بمب

استفاده از سگ‌های رباتیک برای خنثی کردن بمب

بریتانیا برای کاهش خطرات خنثی سازی بمب، به هوش مصنوعی و سگ‌های رباتیک رو می‌آورد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *