رسانه دیجیتال

راهکاری برای بازاریابی موفق در اینستاگرام

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نویسنده : مگا سِت – کارشناس سئو و کارآفرین   مترجم : علی ‌آل ‌علی 

امروزه هر برندی به دنبال بازاریابی در اینستاگرام است؛ پلتفرمی که محبوبیت بسیار زیادی در میان کاربران داشته و شمار بالایی از برندها هم در آن حضور دارند به خوبی نیازهای بازاریابی هر کسب و کاری را رفع خواهد کرد. درست به همین خاطر بازاریابی در اینستاگرام دیگر بخشی ضروری از کار هر کسب و کار محسوب می شود. اگر برند شما در این میان تجربه اندکی در زمینه حضور در اینستاگرام داشته باشد، به خوبی از اهمیت بخش استوری آگاهی دارید.

بسیاری از برندها برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به دنبال استفاده از استوری های جذاب و تعاملی هستند. استوری در مقایسه با پست های معمولی به سهولت طراحی شده و از طرف دیگر توجه زیادی در میان کاربران جلب می کند. درست به همین خاطر شمار بالایی از کسب و کارها برای بازاریابی در بخش استوری تلاش می کنند. اگر شما هم به دنبال تاثیرگذاری بر روی مشتریان تان به شیوه ای منحصر به فرد هستید، باید بخش استوری را به طور قابل ملاحظه ای مدنظر قرار دهید.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۰، تیر ماه ۱۴۰۰

افزایش نرخ بازدید اینستاگرام

اولین مشکلی که در زمینه بازاریابی با استفاده از بخش استوری پیش می آید، نوسانات شدید در نرخ بازدید کاربران است. انگار تمام بازدیدهای شما بسته به شانس تعیین می شود. این امر شما را در زمینه بازاریابی و تعامل با مشتریان دچار مشکلات بسیار زیادی خواهد کرد. درست به همین خاطر باید از بهترین تکنیک ها برای طراحی استوری و افزایش مداوم نرخ بازدید کاربران استفاده کنید، در غیر این صورت هیچ شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان پیدا نخواهید کرد.

هدف اصلی در این مقاله بررسی برخی از مهم ترین نکات در زمینه بهبود وضعیت استوری برند است. شما در این مقاله نکات اساسی درباره افزایش نرخ بازدید از استوری های برندتان را یاد خواهید گرفت. با این حساب اگر در زمینه بازاریابی و طراحی استوری در اینستاگرام مشکل دارید، این مقاله کاربردهای زیادی برای شما خواهد داشت.

چرا استوری اینستاگرام مهم است؟

استوری در مقایسه با شیوه های معمولی بارگذاری محتوا در شبکه های اجتماعی ایده نوآورانه ای محسوب می شود. اگرچه سرویس استوری برای اولین بار از سوی اینستاگرام رونمایی نشد، اما خیلی زود با فضای پلتفرم این برند هماهنگی پیدا کرد. درست به همین خاطر امروزه میزان استفاده کاربران از استوری بسیار بیشتر از بخش های دیگر نظیر پست یا حتی ریلز است.

براساس گزارش رسمی اینستاگرام در سال ۲۰۱۹، روزانه نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر از سرویس استوری استفاده می کنند. این امر اهمیت بسیار زیادی از نقطه نظر ارزیابی میزان استقبال کاربران از این سرویس دارد. بازاریاب ها همیشه به دنبال استفاده از شیوه های تاثیرگذاری برای تعامل با مشتریان بوده اند. این امر درباره بخش استوری نیز مصداق دارد. با این حساب مشاهده تمایل برندها برای بارگذاری استوری های مختلف امر عجیبی نخواهد بود.

یکی دیگر از گزارش های جذاب درباره اهمیت بخش استوری مربوط به برند فیس بوک است. این برند در نظرسنجی از کاربرانش متوجه استقبال ۵۸ درصدی افراد از محتوای تبلیغاتی در قالب استوری در مقایسه با دیگر قالب ها شد. بر این اساس بازاریابی با استفاده از بخش استوری امکان جلب نظر هرچه بیشتر کاربران را به همراه دارد.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

یکی از دلایل اصلی استقبال کاربران از مشاهده محتوای بازاریابی در بخش استوری کوتاهی آن است. امروزه کاربران حوصله مشاهده محتوای طولانی را ندارند. درست به همین خاطر بخش استوری بهترین گزینه برای مشاهده محتوا خواهد بود.

پاسخگویی به دلیل اهمیت بخش استوری در اینستاگرام فقط با آمارهای مختلف امکان پذیر نیست. ما در این بخش به چند نمونه مهم از اهمیت بخش استوری برای برندها توجه نشان خواهیم داد. این امر به شما برای درک هرچه بهتر شرایط بازاریابی در بخش استوری کمک خواهد کرد.

تعامل بالاتر با مشتریان

بخش استوری به برندها امکان تعامل سریع و در لحظه با مشتریان را می دهد. همانطور که پیش از این گفتیم، امروزه مشتریان از تعامل های زمانگیر با برندها فراری هستند. بنابراین بخش استوری که شهرت اصلی اش کوتاهی تعامل است، ایده بسیاری جذابی برای برندها خواهد بود. شما امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف در این فضا به سادگی هرچه تمام تر را خواهید داشت.

دریافت بازخوردهای فوری

بخش استوری از نظر دریافت بازخورد کاربران نیز امکانات بسیار زیادی برای برندها دارد. مشتریان وقتی استوری یک برند را مشاهده می کنند، به سادگی هرچه تمام تر امکان اظهارنظر به طور مستقیم و به دور از چشم دیگر کاربران را دارند. همین امر موجب بیان نظر واقعی از سوی کاربران می شود.

اگر کسب و کار شما به دنبال ارزیابی نظرات مشتریان به دور از هیاهوهای مختلف است، بخش استوری امکانات بسیار عالی در اختیار شما قرار خواهد داد. بنابراین باید اول از همه به فکر فعالیت در بخش استوری و نظرخواهی از مشتریان در آن باشید. اینطوری دیگر هیچ مشکلی پیش روی کسب و کار شما قرار نخواهد گرفت.

افزایش شفافیت برند

شما در بخش استوری امکان به اشتراک گذاری محتوای دیگران و همچنین لینک های جانبی را دارید. این امر در زمینه بیان گزارش های دقیق و جلب نظر مشتریان اهمیت بالایی دارد. امروزه مشتریان به دنبال برندهایی با عملکرد شفاف هستند. با این حساب به اشتراک گذاری لینک مربوط به عملکرد مالی برند در بخش استوری امکان جلب نظر کاربران را به همراه دارد. این ایده وضعیت اعتبار برند شما در نظر مشتریان را به طور قابل ملاحظه ای بهبود می بخشد.

تکنیک هایی برای افزایش بازدید استوری های برند

اهمیت داستان سرایی

انسان ها به طور طبیعی عاشق داستان های جذاب هستند. این امر اهمیت بسیار زیادی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف دارد. با این حساب مشاهده استقبال گسترده کاربران از استوری هایی با داستانی کوتاه و جذاب امر عجیبی نیست. اگر شما به عنوان کارآفرین یا حتی بازاریاب توانایی داستان سرایی خوبی دارید، به احتمال زیاد در زمینه طراحی استوری های جذاب مشکلی پیش روی تان نخواهد بود.

بسیاری از برندها برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف بیشتر از اینکه به دنبال داستانی جذاب باشند، بر روی محصولات شان تمرکز دارند. این امر به تنهایی برای جلب نظر مشتریان کافی نیست. درست به همین خاطر شما باید بیش از هر نکته دیگری به دنبال ترکیب داستانی جذاب با ماهیت محصولات تان باشید. اینطوری حتی شانس رقابت با برندهای بزرگ در بازار را نیز خواهید داشت.

هر داستانی باید یک شروع، میانه و پایانی‎ داشته باشد. اگر داستان شما هر کدام از این بخش ها را نداشته باشد، کاربران استقبال چندانی از آن نخواهند کرد. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمکی نخواهد کرد. بنابراین همیشه باید پیش از انتشار رسمی استوری داستانی تان نسبت به کیفیت مطلوب هر بخش اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت شاید مشکلات زیادی برای شما و کسب و کارتان پدیدار شود.

استفاده از کپشن در استوری

خیلی از بازاریاب ها در بخش استوری به کپشن ها اهمیت نمی دهند. این امر گاهی اوقات موجب بروز مشکلات اساسی برای کاربران می شود. وقتی کاربری ماهیت اصلی استوری شما را به خوبی متوجه نشود، چطور باید انتظار بازخورد مثبت و تاثیرگذاری بر روی وی را داشته باشید؟ اینجا همان جایی است که شما برای فهم هرچه بهتر استوری تان از کپشن ها استفاده نمایید.

یکی از نکات مهم در زمینه نگارش کپشن توجه به اندازه اش است. شما نباید تمام فضای استوری تان را به داستان موردنظر اختصاص دهید. این امر موجب ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف می شود. دلیل این امر نیز مشاهده یک استوری پر از متن از سوی کاربران خواهد بود. توصیه ما در این بخش محدود ساختن تعداد کاراکترهای کپشن در بخش استوری به ۵ تا حداکثر ۱۰ کلمه است. اگر کپشن شما بیش از این باشد، به احتمال زیاد هیچ کس آن را مطالعه نخواهد کرد.

پس از اینکه کاربران به خوبی مفهوم استوری شما را متوجه شدند، امکان تاثیرگذاری بر روی آنها فراهم می شود. با این حساب شما از کپشن به عنوان یک ابزار کاربردی برای اطمینان از انتقال مفهوم تان به مخاطب هدف استفاده خواهید کرد.

استفاده از هشتگ

هشتگ ها نقش مهمی در جست وجوی محتوا از سوی کاربران در فضای اینستاگرام دارند. اگر شما مایل به افزایش تعداد بازدید استوری های تان هستید، باید به خوبی قدرت اینستاگرام و هشتگ های آن را درک کنید. نکته مهم اینکه بسیاری از کاربران در عصر کنونی به جای جست وجو کردن کلیدواژه ها به طور معمولی آنها را در قالب هشتگ مورد توجه قرار می دهند. این امر امکان دسترسی سریع به محتوای موردانتظار کاربران در فضای کلی اینترنت و به ویژه اینستاگرام را به همراه دارد. با این حساب استفاده از هشتگ های پرطرفدار در استوری برندتان ایده چندان بدی نخواهد بود.

هشتگ مورد استفاده شما نباید بی ارتباط با ماهیت محتوای تان باشد. امروزه اینستاگرام برندهایی که بدون توجه به وضعیت محتوای شان اقدام به استفاده از هشتگ های مختلف می کنند را به طور قابل ملاحظه ای مورد برخورد قرار می دهد. این امر شامل شدو بن (Shadow Ban) و همچنین محدودسازی بارگذاری استوری از سوی برندها می شود. با این حساب شما هرگز نباید در زمینه استفاده از هشتگ ها زیاده روی کنید.

تعامل مداوم با مخاطب هدف

محتوای بازاریابی شما در بخش استوری باید به اندازه کافی تعامل برانگیز باشد، در غیر این صورت کاربران به طور چشمگیری انگیزه شان برای مشاهده استوری های شما را از دست می دهند. بسیاری از برندها برای حل این مشکل به سراغ راهکارهایی نظیر نظرسنجی از کاربران می روند. این ایده همیشه تاثیرگذاری بسیار بالایی بر روی کاربران به همراه دارد. بنابراین شما باید به طور مداوم آن را برای موفقیت بازاریابی تان مدنظر قرار دهید، در غیر این صورت هرگز فرصت کافی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان را پیدا نخواهید کرد.

یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای افزایش سطح تعامل با کاربران در بخش استوری مربوط به استفاده مناسب از انواع استوری است. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک شایانی خواهد کرد. با این حساب شما باید همیشه در تلاش برای زیباتر ساختن استوری های تان با استیکرهای جذاب باشید.

دست آخر هم برای حفظ سطح بالای تعامل با کاربران همیشه به ترندهای مشهور و محبوب در میان آنها توجه نشان دهید. این امر حضور کاربران در کنار کسب و کارتان را به طور قابل ملاحظه ای تضمین خواهد کرد.

پاسخگویی به پیام های کاربران

امروزه کاربران تمایل بالایی برای ارسال پیام به برندها ندارند. این امر وضعیت دشواری از نظر بازاریابی برای بسیاری از کسب و کارها به همراه داشته است. با این حساب اگر برند شما به اندازه کافی در زمینه دریافت نظرات کاربران خوش شانس بوده است، نباید هرگز این فرصت طلایی را از دست بدهید.

پاسخگویی به نظرات یا پیام های کاربران در اینستاگرام شاید کار ساده ای به نظر برسد، اما انتخاب محتوای مناسب برای پاسخگویی به هیچ وجه ساده نیست. شما باید نکات دقیق و محترمانه ای را به عنوان جواب به کاربران ارائه کنید، در غیر این صورت شاید سطح تعامل تان با آنها به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند. امروزه بسیاری از برندها به دلیل رفتار نامناسب با مشتریان و حتی کاربران عادی هدف انتقادات تندی قرار می گیرند. این امر باید به طور قابل ملاحظه ای در یاد شما باقی بماند. بهترین راهکار برای پرهیز از انتقادات گسترده تلاش برای رعایت اصول حرفه ای در پاسخگویی به کاربران است. اینطوری نه تنها مشکلی برای کسب و کارتان پیش نخواهد آمد، بلکه اعتبارتان نزد مشتریان به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند.

بازنشر محتوای تولیدی کاربران

اگر شما مشتریانی دارید که به طور مداوم از شما خرید می کنند، بازنشر محتوای تولیدی آنها ایده جذابی خواهد بود. امروزه اغلب مشتریان وفادار برندها اقدام به تولید محتوا درباره محصولات آنها می کنند. در این میان واکنش شما به عملکرد مشتریان اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. شاید شما در نگاه نخست به دنبال ایده های بسیار عجیب و غریب باشید، اما بهترین واکنش به محتوای تولیدی کاربران بازنشر آن و یک سپاسگزاری صمیمانه است. این امر مشتریان موردنظر را نسبت به تولید دوباره محتوا ترغیب می کند و حتی شاید کاربران عادی را نیز درگیر این فرآیند سازد. اینطوری شما موضوعات جذابی برای بخش استوری تان خواهید داشت. آن هم بدون نیاز به پرداخت حتی یک دلار.

بازنشر محتوای تولیدی کاربران امر ساده و کاربردی محسوب می شود. درست به همین خاطر شما باید همیشه آن را به یاد داشته باشید، در غیر این صورت شاید برای جلب نظر مشتریان نیاز به صرف هزینه های بالایی پیدا کنید.

استفاده از تگ موقعیت مکانی

امروزه در بخش استوری امکان استفاده از تگ موقعیت مکانی وجود دارد. این تگ موقعیت ثبت استوری را به کاربران نشان می دهد. اگر شما مایل به ارائه اطلاعات دقیق به کاربران هستید، استفاده از چنین تگی ایده جذابی خواهد بود. به علاوه، شما با طراحی تگ مخصوص برندتان امکان افزایش سطح تعامل با مشتریان را نیز خواهید داشت. این امر به خوبی موقعیت شما در برابر دیگر برندها را بهبود خواهد بخشید.

شما در عرصه کسب و کار باید همیشه به دنبال ایده های تازه و جدید باشید. گاهی اوقات این امر به معنای استفاده از موقعیت های تازه برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. تگ موقعیت مکانی نیز یکی از این فرصت های تازه محسوب می شود. اگر شما خیلی خوب از این تگ در استوری های تان استفاده کنید، حتی امکان افزایش بازدید مشتریان از فروشگاه برندتان را هم خواهید داشت. نتیجه این امر افزایش قابل ملاحظه در میزان فروش کسب و کارتان خواهد بود. با این حساب هرگز اهمیت این بخش را دست کم نگیرید.

ضرورت تولید محتوا به طور مداوم

تولید محتوا در اینستاگرام باید به طور مداوم صورت گیرد. این امر درباره بخش استوری نیز مصداق دارد. شاید برخی از کسب و کارها بخش استوری را برای تولید گاه و بیگاه محتوای در نظر بگیرند، اما از آنجایی که بارگذاری محتوا در این بخش بیش از اندازه موردپسند کاربران است، شما باید تمرکز ویژه ای بر روی آن داشته باشید.

تولید محتوا در بخش استوری به طور مداوم در بلندمدت موجب ایجاد عادت خاصی در مخاطب هدف شما می شود. این عادت شامل چک کردن روزانه استوری های برند شماست. بدون تردید چنین نکته ای درباره برندهایی که به طور موقت و بدون برنامه در بخش استوری محتوا بارگذاری می کنند، مصداق نخواهد داشت. بنابراین شما با رعایت نظم و تداوم در بخش استوری امکان ایجاد نوعی انجمن کوچک پیرامون برندتان را خواهید داشت. شاید این امر در نگاه نخست بسیار ساده به نظر برسد، اما تاثیرگذاری عمیقی بر روی وضعیت برندتان خواهد داشت.

استفاده از آمارهای اینستاگرام

آخرین توصیه ما در این بخش برای شما استفاده مداوم از آمارهای اینستاگرام است. این امر به شما برای تولید محتوای بهتر و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به بهترین شکل ممکن کمک خواهد کرد. بسیاری از برندها در این میان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به آمارهای مختلف مراجعه می کنند. این کار شاید در نگاه نخست حرفه ای به نظر برسد، اما اصلا ضرورتی ندارد. بنابراین شما با اتکا به آمارهای خود اینستاگرام امکان به روز رسانی مداوم کیفیت استوری های تان و افزایش نرخ بازدید را خواهید داشت. این امر در بلندمدت برند شما را حسابی در فضای اینستاگرام مشهور خواهد کرد.

منبع: فرصت امروز

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا