پیشنهاد سردبیرگفت و گو

درس های مهم شاخص نوآوری جهانی ۲۰۱۹؛ چگونه هنگ کنگ در لیست برترین هاب های استارتاپی جهان قرار گرفت

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با تشریح شاخص نوآوری جهانی سال۲۰۱۹، توضیح داد که چگونه هنگ کنگ در فهرست هاب های برتر استارتاپ های جهان قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی، جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، استاد دانشگاه شیراز و چهره ماندگار علمی کشور در گفت‌وگو با فارس، نتایج شاخص نوآوری جهانی سال ۲۰۱۹ را تشریح کرد.

وی گفت: بر اساس شاخص نوآوری جهانی سال ۲۰۱۹، هنگ کنگ سومین کشور نوآور آسیای جنوب شرقی، آسیای شرقی و اقیانوسیه است. سال گذشته برای اکو سیستم استارتاپ های هنگ کنگ سالی شگفت انگیز بود. این اکو سیستم که به سرعت در حال رشد است باعث شده است که هنگ کنگ در فهرست هاب‌های  برتر  استارتاپ‌های جهان رتبه بندی شود.

این استاد دانشگاه شیراز افزود: طبق گزارش سال ۲۰۱۹ InvestHK، هنگ کنگ در تمام مولفه های مهم که موجبات رشد یک اکوسیستم استارتاپی را فراهم می آورند به توسعه های قابل توجهی نایل آمده است. رشد ۲۱ درصدی در کل تعداد استارتاپ‌ها که تعداد آن ۳۱۸۴ استارتاپ است. همینطور، افزایش ۳۱ درصدی در نرخ استخدام که مجموع کارکنان شاغل در استارتاپ‌ها را به ۱۲۴۷۸ نفر افزایش داده است.

این چهره ماندگار علمی کشور تصریح کرد: اساس این اکو سیستم استارتاپی رشد یابنده را گروه های چند فرهنگی تشکیل می دهند که در واقع پایه گذاران استارتاپ‌ها به حساب می آیند. این  گروه ها که از فرهنگ های مختلف گرد هم آمده‌اند در ایجاد فرصت های شغلی برای اقتصاد هنگ کنگ نقش بی بدیلی ایفا می کنند. در نتیجه، تعداد شتابدهنده ها، مراکز رشد و محل های کار مشترک به شدت افزایش پیدا کرده است. این اکو سیستم با شبکه‌ای از ذینفعان، پدیدآورندگان، طراحان و مبتکران پشتیبانی می شود.

اکو سیستم استارتاپی آسیای شرقی از منابع مهم و بزرگ اقتصادی هستند

وی ادامه داد: اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ به سرعت در حال پیشرفت است. در سال ۲۰۱۹، کل سرمایه‌گذاری در صنعت استارتاپ بالغ بر ۷۲۰ میلیون دلار بود.

مهراد تصریح کرد: دولت هنگ کنگ امروز نه تنها از میزان فعالیت ها کاسته بلکه سیاست های اعطا و صدور ویزا را نیز سرعت بخشیده است. نتیجه این سیاست ها آن است که نخبه های فنی و غیر فنی با همکاری های مستمر با اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ به ترفیع جایگاه اقتصادی آن کمک شایان توجهی می کنند. با دسترسی به جدیدترین فناوری ها، بودجه های قابل توجه دولتی و کاربرد  فناوری برای کاهش هزینه کسب و کارها انتظار می رود که اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ در آینده نزدیک به نقطه اوج خود برسد.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: لازم است  راه ها و عواملی که باعث توسعه بی سابقه اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ شده است بیشتر بررسی شود. سرمایه گذاران خارجی به این توان پی برده اند که اکو سیستم استارتاپی آسیای شرقی از منابع مهم و بزرگ اقتصادی اند و چون هنگ کنگ در بین اکو سیستم های آسیایی از بالاترین رشد برخوردار است از این رو گروه های مختلف سرمایه‌گذاری از کشور های مهم جهان به این اکو سیستم جذب می شوند.

این استاد دانشگاه شیراز گفت: توجه و علاقه سرمایه گذاران غیر محلی اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ را در صدر فرصت های سرمایه گذاری جهانی قرار داده است. امروز، ۳۴ درصد بنیانگذاران استارتاپی هنگ کنگ افراد غیر محلی، ۵۹ درصد افراد محلی و ۷ درصد نیز هنگ کنگی هایی هستند که به سرزمین خود باز گشته اند. بنیانگذاران غیر محلی شامل گروه های متفاوتی از کشورهای آمریکا، بریتانیا، استرالیا، فرانسه، کانادا، سرزمین اصلی چین، ایتالیا، هندوستان، سنگاپور و آلمان و سایر کشورهای جهان است.

این چهره ماندگار علمی کشور افزود: امروز هر صنعتی را که بتوان تصور کرد در هنگ کنگ رو به توسعه است. در اکوسیستم استارتاپی هنگ کنگ به سختی می توان عرصه ای را دید که مورد بی توجهی کارافرینان قرار گرفته باشد. کارافرینان جوان اپ هایی را طراحی می کنند که مورد تقاضای بین المللی است. تیم های کارآفرین مسایل فناوری های مالی را برطرف و راه حل های نواورانه و منحصر به فردی را برای فروشگاه های بزرگ زنجیره ای و شرکت های خدماتی و مهندسی ارایه می دهند.

مهراد تصریح کرد: طبق آمار سال ۲۰۱۹ این صنایع بالاترین تعداد استارتاپ ها را به خود اختصاص داده اند. فناوری های مالی با بیش از ۴۵۶ استارتاپ، تجارت الکترونیکی و مدیریت  زنجیره تولید ۳۴۲ استارتاپ، خدمات لجستیکی فناوری و اطلاعات ۳۴۲ استارتاپ، کامپیوتر و فناوری ۳۲۲ استارتاپ، طراحی ۳۰۱ استارتاپ، خدمات فنی و مشورتی ۲۸۷ استارتاپ، تحلیل داده ها ۲۲۴ استارتاپ، صنعت سخت افزاری ۲۱۰ استارتاپ، آموزش و فراگیری بر روی هم ۱۵۸ استارتاپ، بهداشت و پزشکی ۱۵۱ استارتاپ، بیو تکنولوژی ۳۲ استارتاپ، صنایع ساخت ربات ها و ادوات هوشمند ۳۳ استارتاپ، فناوری غذایی ۴۱ استارتاپ، نواوری های اجتماعی ۵۴ استارتاپ، صنعت فناوری سبز پایدار ۹۳ استارتاپ، شهر هوشمند ۱۰۴ استارتاپ و بازی ها و سرگرمی های دیجیتالی ۱۳۵ استارتاپ.

وی افزود: با شناختی که از اکو سیستم استارتاپی رو به رشد هنگ کنگ وجود دارد اکنون نسل جوان برای کارآفرینی بسیار آگاهانه و هوشیارانه عمل می‌کند. در هنگ کنگ هر نخبه ای قطع نظر از مهارت هایی که دارد می تواند در یک کسب و کار مهم از کیفیت بالایی اهمیتی نیز برخوردار است مشغول به کار شود. مقامات هنگ کنگ برای پشتیبانی بیشتر از این اکو سیستم استارتاپی از والدین این کارافرینان جوان هم به طور قاطع و جدی حمایت می کنند.

وی خاطر نشان کرد: موفقیت این اکو سیستم استارتاپی را عمدتا می توان به کارافرینان و مبتکران نسبت داد که بدون آنها این پیشرفت میسر نبود.  با وجود این نخبگی، فناوری و آموزش نیز در ترفیع جایگاه استارتاپ ها و کسب پشتیبانی مالی از کشور های مختلف جهان نقش مهمی ایفا می کند.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا