خانه / خطرات فناوری / جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی با هوش مصنوعی!
جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی با هوش مصنوعی!

جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی با هوش مصنوعی!

جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی به وسیله هوش مصنوعی انجام می‌شود. تمامی تماشاگران توسط دوربین تشخیص چهره نظارت می‌شوند.

مطابق با آمار پیش‌بینی شده حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر امسال به عنوان تماشاگر در قطر حضور پیدا می‌کنند. قطر با راه‌اندازی یک مرکز فناوری به دنبال نظارت بر طرفداران فوتبال است.

مرکز فناوری می‌تواند به وسیله هوش مصنوعی علاوه بر نظارت تماشاگران، میزان افزایش جمعیت و  دمای ورزشگاه را کنترل و پیش‌بینی کند.

هوش مصنوعی

دولت قطر که امسال میزبان عاشقان فوتبال از سراسر جهان است مدعی شده به دنبال افزایش امنیت و راحتی برای تماشاگران حاضر در ورزشگاه است تا با کمترین مشکل امنیتی مواجه شوند.

در همین راستا مدیری ارشد فناوری جام جهانی ۲۰۲۲ اعلام کرده است که تمامی حاضرین و شرکت‌کنندگان توسط ۱۵ هزار دوربین تشخیص چهره از راه دور نظارت می‌شوند.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی

به غیر از تماشاچیان حاضر در ورزشگاه دیگر افرادی که به دلیل حضور در جام جهانی به قطر سفر کرده‌اند نیز توسط دوربین‌های امنیتی نظارت و پایش می‌شوند. این صحبتی است که نیاس عبدالرحیمان، مدیر ارشد فناوری مراسم جام جهانی ۲۰۲۲، در ماه آگوست به خبرگزاری فرانسه گفته است.

بکارگیری و راه‌اندازی این سیستم هوش مصنوعی می‌تواند، از هرگونه تهدیدات تروریستی در طول مسابقات جلوگیری کند و سفری آرام را برای تماشگران رقم بزند.

رسانه بلومبرگ، ادعا می‌کند که قطر از سال ۲۰۱۰ تا به الان حدود ۳۰۰ میلیارد دلار برای ساخت زیرساخت‌های لازم برای جام جهانی هزینه کرده است. این کشور که در سال ۲۰۱۰ حق میزبانی جام جهانی فوتبال را به دست آورد، هفت استادیوم جدید ساخته تا بتواند تماشاگران مسابقات را در آن جای دهد.

همچنین مدیر ارشد فناوری قطر در مراسم جام جهانی ۲۰۲۲ گفته است که مراکز نظارتی و کنترل‌کننده مسابقات در ماه نوامبر سال گذشته راه‌اندازی و احداث شده‌اند. نیاس عبدالرحیمان در خصوص مرکز فرماندهی و کنترل Aspire گفت: ما می‌توانیم یک یا همه‌ی درهای استادیوم را از اینجا باز کنیم.

عبدالرحیمان همچنین می‌گوید که تمامی رفت‌وآمدها کنترل و بررسی می‌شوند و کارشناسان دانشگاه قطر نیز پهپادی ساخته‌اند که می‌تواند تخمینی از تعداد مردم در خیابان‌ها ارائه دهد. نیاس در رابطه با جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی توضیح داد که: آنچه در این بخش می‌بینید، استاندارد جدید و آیند‌ه‌ی فرایند کنترل استادیوم است و ما آن را سهم قطر به دنیای ورزش می‌دانیم.

جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر

در مرکز فناوری و کنترل تازه تاسیس در قطر، بیش از ۱۰۰ متخصص بصورت شبانه‌روزی در مرکز Aspire فعالیت خواهند کرد و تصاویری را که از طریق ۲۰۰ هزار واحد یکپارچه از ۲۲ هزار دوربین امنیتی در هر ۸ استادیوم ثبت می‌شوند، نظارت و ارزیابی می‌کنند.

حمد المهندی، مدیر مرکز فرماندهی و کنترل قطر، در خصوص جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی به خبرگزاری فرانسه ادعا کرد که: هر اتفاقی بیفتد، پاسخی برای آن وجود دارد. تا زمانی که خسارت مالی وارد نشده و کسی مجروح نشود، ما فقط نظاره‌گر خواهیم بود.

با نگاهی به مسابقات برگزار شده در طول سال‌های گذشته متوجه می‌شویم که این پایش و کنترل تماشاگران برای اولین بار رخ نمی‌دهد.

استفاده از این فناوری بیومتریک در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۷ در کاردیف، انگلستان نیز بکار گرفته شد و این سیستم هوش مصنوعی به اشتباه بیش از ۲ هزار نفر را به‌عنوان مجرم شناخت.

یکارگیری این فناوری روز جهانی برای شرکت‌کنندگان می‌تواند، نگرانی‌هایی ایجاد کند به همین دلیل، شرکت نروژی NRK در ماه اکتبر در گزارشی عنوان کرده است که تماشاچیانی که قصد سفر به قطر را دارند می‌توانند، دو اپلیکیشن مخصوص برای تلفن همراه دانلود و از حریم شخصی خود دفاع کنند.

اما این سیستم هوش مصنوعی می‌تواند، دروازه‌های ورودی را کنترل کرده و همچنین از معیوب نشدن سیستم آب لوله‌کشی مطمئن شود و تهویه مطبوع هوا را نیز حفظ کند.

اویویند واساسن، رئیس امنیت شرکت NRK پس از بررسی اپلیکیشن‌ها که می‌توانند جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی را به حداقل برساند، گفت: وظیفه من ارائه توصیه‌های سفر نیست، اما شخصا هرگز تلفن همراهم را برای سفر به قطر نمی‌آورم.

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ که در قطر برگزار می‌شود، میزبان ۳۲ تیم در ۶۴ مسابقه است که از تاریخ ۲۰ نوامبر شروع می‌شود و تا ۱۸ دسامبر ادامه خواهد یافت.

همچنین برای برقراری امنیت لازمه کارشناسان بسیاری از حوزه امنیت سایبری تا مبارزه با تروریسم و ‌حمل‌ونقل به‌ همراه مقامات قطری و فیفا در این مرکز کنترل و ارزیابی مستقر خواهند بود.

منبع: تکراتو

  • جاسوسی قطر از تماشاگران جام جهانی با هوش مصنوعی!

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

حتما ببینید

تحول در بازاریابی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هوش مصنوعی

تحول در بازاریابی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هوش مصنوعی

۶۱ درصد از موسسات بازاریابی، هوش مصنوعی را مهم‌ترین بخش استراتژی خود در نظر بگیرند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *