حمل و نقل هوشمند

ایرباس فرودگاه ها را بو می کشد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

ایرباس یک ردیاب بوی جدید را در فرودگاه ها آزمایش می کند. این ردیاب بوی مواد شیمیایی خطرناک مانند بمب را ردیابی می کند.

شرکت ایرباس از سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ میلادی یک ردیاب جدید را برای وجود مواد شیمیایی خطرناک  استفاده می کند. این ردیاب بوی مواد شیمیایی خطرناک را ردیابی می کند.

این دستگاه جدید با همکاری یک استارت آپ کالیفرنیایی به نام KoniKu در حال توسعه است. این استارت آپ تراشه های رایانشی با سلول های زیستی یکپارچه طراحی می کند.

در این همکاری دریافت کننده مهندسی ژنتیک شده بو که در Konikuتوسعه یافته اند در هواپیماهای ایرباس و فرودگاه ها نصب می شوند و به ردیابی مواد منفجره کمک می کنند.

موسس این استارت آپ می گوید: ما فناوری ابداع کرده ایم که می تواند بو را ردیابی کند. این فناوری در حقیقت هوا را بررسی و محتویات آن را مشخص می کند.

ردیاب بوی مذکور دارای دو نوع سلول است. یکی از آنها سلول رویان کلیه  است که  سلول HEK نیز نامیده می شود و دیگر سلول ستاره ای شکل مغز است.

به گفته ایرباس قرار است آزمایش اولیه عمومی این حسگرها در پایان سال جاری میلادی در بخش بازرسی فرودگاه ها استفاده شود و  در مراحل بعدی در هواپیماها استفاده خواهد شد.

در شرایط ایده آل، این فناوری در کمتر از ۱۰ ثانیه نسبت به هرگونه بو واکنش نشان می دهد.

این استارت آپ تصمیم دارد در آینده شبکه ای از حسگرها بسازد که می توانند طیف وسیعی از ترکیبات از جمله نشانگرهای بیماری را رصد کنند.

به گفته موسس استارت آپ Koniku، حسگرهای این شرکت می توانند وجود آنفلونزا را در نفس افراد با دقت ۸۰ درصد شناسایی کنند و در آینده می توانند سرطان ریه یا حتی کووید۱۹ را ردیابی کنند.

مهر

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا