تراشههوش مصنوعی

انویدیا هر سال تراشه‌های هوش مصنوعی جدید تولید خواهد کرد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

تاکنون، انویدیا تقریباً هر دو سال یک بار معماری جدید تراشه‌های هوش مصنوعی را تولید می‌کرد اما اکنون به سمت یک برنامه ۱ ساله حرکت کرده است.

تراشه‌های هوش مصنوعی برای انویدیا اهمیت زیادی دارند به لطف آن‌ها، غول فناوری فقط در یک سه ماهه موفق‌شد تا ۱۴ میلیارد دلار سود به دست آورد. حالا «جنسن هوانگ»، مدیر عامل انو‌یدیا، اعلام کرده که این شرکت اکنون به جای هر دو سال یک بار، هر سال تراشه‌های جدیدی طراحی خواهد کرد.

هوانگ در جلسه اعلام درآمد سه ماهه اول سال ۲۰۲۵ انویدیا گفت: «می‌توانم اعلام کنم که بعد از Blackwell، تراشه دیگری وجود دارد و ما در یک ریتم یک ساله قرار داریم.»

نسل بعدی تراشه هوش مصنوعی انویدیا

تاکنون، انویدیا تقریباً هر دو سال یک بار معماری جدیدی را تولید می‌کرده است، برای مثال، Ampere در سال ۲۰۲۰، Hopper در سال ۲۰۲۲ و Blackwell در سال ۲۰۲۴ معرفی شدند. اما همانطور که «مینگ-چی کو» نیز در اوایل این ماه اعلام کرده بود، معماری بعدی با نام «Rubin» در سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود و در سال آینده یک پردازنده گرافیکی هوش مصنوعی R100 نیز به بازار راه پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: ربات‌های سیار خودران کم‌ارتفاع برای تولید انعطاف‌پذیر

در اوایل این جلسه، زمانی که یک تحلیلگر از هوانگ خواست که توضیح دهد پردازنده‌های گرافیکی Blackwell، در حالی که پردازنده‌های گرافیکی Hopper هنوز فروش خوبی دارند، چگونه پیشرفت می‌کنند، مدیرعامل انو‌یدیا توضیح داد که نسل‌های جدید پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی انویدیا از نظر الکتریکی و مکانیکی پس‌سازگاری (backward-compatible) دارند و همان نرم‌افزار قبلی را اجرا می‌کنند.

او می‌گوید که با وجود این ویژگی، مشتریان به راحتی می‌توانند در مراکز داده خود از H100 به H200 و B100 منتقل شوند.

هوانگ همچنین چند مورد از دیدگاه‌های خود در مورد فروش را در این جلسه با توضیح تقاضای باورنکردنی برای پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی انویدیا به اشتراک گذاشت: «ما انتظار داریم که تقاضا برای مدتی از عرضه پیشی بگیرد، همانطور که مسیر خود را به سمت H200 و Blackwell تغییر می‌دهیم. همه مشتاقند زیرساخت‌های خود را آنلاین کنند. و دلیل آن این است که آن‌ها در حال پس‌انداز و کسب درآمد هستند و دوست دارند این کار را در اسرع وقت انجام دهند.»

منبع: دیجایتو

  • انویدیا هر سال تراشه‌های هوش مصنوعی جدید تولید خواهد کرد

بیشتر بخوانید: OpenAI از رقیب گوگل در جستجوی اینترنتی رونمایی می‌کند.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا