تولید اندام‌ مصنوعی با پرینت سه بعدی؛ بیماران نیازمند پیوند عضو امیدوارتر می‌شوند

تولید اندام‌ مصنوعی با پرینت سه بعدی؛ بیماران نیازمند پیوند عضو امیدوارتر می‌شوند

محققان آزمایش‌هایی را با فناوری پرینت سه بعدی برای تکثیر اندام‌ انسان انجام داده‌اند. در صورت نتیجه بخش بودن این آزمایش‌ها در آینده‌ای نه چندان دور بیماران دیگر نباید منتظر پیوند عضو بمانند.

«شبکه اهدایی غرب» (مربوط به اهدا اعضای حیاتی بدن در آمریکا) تخمین می زند که در حال حاضر ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا منتظر پیوند عضو هستند.

بر اساس یکی از مطالبی که در سایت فناوری دانشگاه ام آی تی انتشار یافته،  اکثر افرادی که به عضوی نیاز دارند، حتی قبل از اینکه وارد لیست انتظار شوند، می‌میرند. برای کاهش ابعاد فاجعه بار این مساله، دانشمندان شروع آزمایش‌هایی را روی یک سری اندام حیاتی حیوانات انجام داده‌اند.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

در سال ۲۰۲۲، اولین قلب خوک اصلاح شده ژنتیکی به یک بیمار ۵۷ ساله پیوند زده شد.با این حال، این روش موفقیت آمیز نبود، زیرا بیمار تنها دو ماه پس از این پیوند زنده ماند.

اکنون محققان در حال بررسی ایده اندام‌های پرینت سه بعدی هستند.

تولید اندام‌های مصنوعی با پرینت سه بعدی
تولید اندام‌های مصنوعی با پرینت سه بعدی

محتوی بیشتر از سلامتی و پزشکی هوشمند:

مفهوم اندام‌ پرینت سه بعدی چیست؟

مفهوم اندام های پرینت سه بعدی هنوز در مراحل اولیه تحقیق و بررسی است. با این حال، این ایده شامل پرینت سه بعدی اندام‌ها با همان شکل و صورتی که وجود دارند با استفاده از سلول‌های بدن یک بیمار است.

به گزارش سی ان ان، این روش به عنوان پرینت زیستی سه بعدی اندام نامیده می‌شود و ما می توانیم در کمتر از ۱۰ سال شاهد عملی شدن آن باشیم.

تکنولوژی چاپ زیستی اندام با استفاده از فناوری‌های پرینت سه بعدی برای کنار هم قرار دادن چندین نوع سلول، فاکتورهای رشد و مواد زیستی به صورت لایه به لایه کار می‌کند. این فرایند در ادامه باعث تولید اندام های مصنوعی زیستی می‌شود که تقریبا مشابه همتایان طبیعی خود هستند.

ایده دوم، ایجاد شبه اندام‌های لکه مانند از سلول های بنیادی است. این شبه اندام‌ها برای تقلید از اندام‌های خاص کشت می شوند. برنامه درازمدت در صورت به نتیجه رسیدن تحقیقات و آزمایش‌های محققان، رشد اندام‌های سفارشی در کارخانه ها است.

منبع: همشهری آنلاین و به نقل از روزنامه سان

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

درمان بهتر بیماری‌های فکری و روانی با کمک هوش مصنوعی

درمان بهتر بیماری‌های فکری و روانی با کمک هوش مصنوعی

درمان بهتر بیماری‌های فکری و روانی، هوش مصنوعی با بررسی مغز و یافتن الگوهای مغزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *