از هوش مصنوعی تا تحول دیجیتال؛ ۱۱ کتاب تکنولوژی محبوب سال ۲۰۲۰

حانیه شریف

هرچند صنعت تکنولوژی باعث تغییرات وسیعی در بخش کتاب و کتابفروشی و کتابخوانی شده اما خود این صنعت انبوهی از محتوا و موضوعات و عناوین کتاب را به جهان افزوده است. سایت BookAuthority اخیرا بر اساس مقیاس‌هایی چون نظرات و پیشنهادهای کاربران تعدادی از محبوب‌ترین کتاب‌ها برای خواندن در سال ۲۰۲۰ را معرفی کرده که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شوید.

۱۱  کتاب تکنولوژی محبوب سال ۲۰۲۰

Innovation in Health Informatics (نوآوری در حوزه انفورماتیک پزشکی): کتاب Innovation in Health Informatics توضیح می‌دهد که چگونه آخرین دستاوردهای حوزه اطلاعات و تکنولوژی‌های ارتباطی توانسته‌اند در حوزه سلامت و پزشکی راه پیدا کنند. این کتاب اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کنونی و آینده را در حوزه تکنولوژی و سیستم پزشکی معرفی می‌کند.  از جمله موضوعاتی که در این کتاب بررسی شده، داده‌های بزرگ، تحلیل داده‌های پزشکی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، تکنولوژی‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، ۵G، سنسورها، اینترنت اشیا، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی است.

User Friendly : کتاب User Friendly روایتگر داستان ناگفته و مخفی الگوهایی است که به صورت پنهانی بر دنیای مدرن ما حاکم است. Kuang نویسنده این کتاب که یک خبرنگار است در این کتاب از تاریخچه طراحی محصولات تبلیغاتی و نوآوری‌های تکنولوژی می‌گوید. از حوادث تاثیرگذار گذشته تا ورود به عصر دیجیتال و بازسازی دوباره دنیا بر اساس قوانینی که زمانی قوانین مبهمی برای برقراری ارتباط با کاربران بودند. در این کتاب به قوانین پنهانی اشاره می‌شود که در دنیا ایجاد شده، قوانینی که باعث شدند دنیای ما تغییر کند. کتاب User Friendly نگاهی عمیق، مفصل و کاربردی به حوزه‌ای می‌اندازد که زمانی مخفی بود.

Artificial Intelligence, Healthcare  and the Law (هوش مصنوعی، پزشکی و قوانین): امروزه تلفیق تکنولوژی‌های روباتیک و سیستم‌های هوش مصنوعی در محیط‌های پزشکی، رو به افزایش است. حالا، دستاوردهای نوین تکنولوژی توانسته راه‌های جدید ارتباطی با کودکان، کهن‌سالان و افراد معلول را کشف کند. اما با وجود این، زمینه پیدایش نگرانی‌ها پیرامون امنیت اطلاعات و داده‌های مردم نیز افزایش پیدا کرده است. مسائلی همچون حفاظت از داده‌ها، کاهش ارتباطات انسانی و تجاوز به حریم شخصی تنها تعدادی از مسائلی است که باعث بروز نگرانی می‌شود. از آنجا که این حوزه‌های تکنولوژی همچنان تازه محسوب می‌شوند، شیوه‌های قانون‌گذاری در این زمینه نیز همچنان محل سوال است.

Innovation + Equality (نوآوری+ برابری) :  چطور می‌توان به نوآوری‌های بیشتر، با سرعت بالاتر دست پیدا کرد. آیا نابرابری اقتصادی، هزینه‌ای است که باید برای نوآوری‌ها بپردازیم؟ دستاوردهای چشمگیر تکنولوژیک که طی دو دهه گذشته معرفی شده‌اند، به طور کل برای جامعه مفید بوده‌اند. مثل گوشی‌های هوشمند و تکنولوژی‌هایی که خالقان آنها حالا میلیاردر هستند. اما این دستاوردها باعث بروز پدیده گپ یا فاصله طبقاتی شده‌اند، مثلا در آمریکا عمده ثروت تنها در دست ۱/ ۰درصد جمعیت است. آیا این وضعیت هزینه اجتناب‌ناپذیر رشد تکنولوژی است؟

(طراحی وب، انقلاب دنیای دیجیتال از ۱۹۹۰ تا امروز): سه دهه گذشته، دستاوردهای چشمگیر و عظیمی در حوزه تکنولوژی معرفی شدند. از اولین نسخه‌های کامپیوترهای خانگی گرفته تا گوشی‌های موبایل یا محصولات حوزه واقعیت افزوده. وب، حالا عملا از زندگی روزمره ما انسان‌ها، جداناپذیر است. اما دنیای وب از ابتدا این‌گونه نبوده: ویدئوهای خنده‌دار یا گشت و گذارهای تفریحی یا اموتیکون‌های بانمک، همگی زاده گذشت زمان در این حوزه بوده‌اند. در این کتاب مجموعه‌ای از تغییر و تحولات دنیای وب معرفی می‌شود، از ابتدا تا به امروز. مثلا اولین وب‌سایتی که صدا در آن به کار رفته بود، اولین وب‌سایتی که ویدئو در آن به کار رفت، اولین وب‌سایتی که فراگیر شد و… .

 امنیت سایبری به همه مربوط است:   نویسنده این کتاب  Scott Schober، قبلا نیز کتاب دیگری منتشر کرده بود به نام Hacked Again. در آن کتاب اسکات مجموعه‌ای از داستان‌های آموزشی از تجربیات هک شدن خود را ارائه می‌کند تا دیگران از اشتباهات وی درس بگیرند. با استقبالی که از آن کتاب شد او به کمک یک نویسنده دیگر به بحث امنیت کسب وکارهای نوپا پرداخته است

Tools and Weapons (ابزارها و اسلحه‌ها): نویسنده این کتاب برد اسمیت رئیس هیات مدیره مایکروسافت است و خود بیل گیتس هم مقدمه‌ای بر آن نوشته است.  این کتاب، یک راهنمای جذاب و کاربردی است که توضیح می‌دهد تکنولوژی چگونه هم به ما قدرت می‌دهد و هم زندگی ما را تهدید می‌کند. از حریم شخصی گرفته تا حملات سایبری، این کتاب راهنمایی کاربردی برای آماده‌سازی برای آینده تکنولوژی است.

The Spatial Web (وب فضایی):  آیا تا به حال تصور کرده‌اید که آینده چه شگفتی‌هایی برای ما خواهد داشت؟ آیا آینده شبیه آن چیزی خواهد بود که در فیلم‌هایی مانند بلید رانر، ماتریکس، جنگ ستارگان، استار ترک یا… به تصور کشیده شده است؟ دنیایی پر از روبات‌ها، ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته و هوشمند، آواتارهای مجازی، حمل و نقل‌های لحظه‌ای؟

آینده قرار نیست همیشه مرموز باقی بماند. کتاب The Spatial Web تصویری از آینده اجتناب‌ناپذیر ما انسان‌ها را به تصویر می‌کشد؛ تصویر دنیایی واقعی. در این کتاب راهکار‌هایی برای آماده‌سازی و بهره‌برداری از دستاوردهای آینده نیز معرفی می‌شود.

Digital (دیجیتال):  در سال ۲۰۱۸، سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌های آفریقایی به بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در سال رسید. در سراسر این قاره، مردم روز به روز با قدرت پلت‌فرم‌های دیجیتال آشناتر می‌شوند، پلت‌فرم‌هایی که می‌تواند تغییرات اساسی در زندگی آنها ایجاد کند. در ۱۰ سال گذشته، تعداد کسب‌و‌‌کارها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد. Joshua در کتاب خود توضیح می‌دهد که چگونه درک و ارتباط با تکنولوژی می‌تواند به کسب‌و‌‌کارهای مختلف این قاره کمک کند تا رونق بگیرند.

AI for People and Business (هوش مصنوعی برای مردم و کسب‌و‌‌کارها): اگر مدیرعامل یا هر نوع مسوول ارشد یک سازمان یا شرکت هستید و  به هر نوعی می‌توانید از هوش مصنوعی در شرکت خود استفاده کنید این کتاب مناسب شماست.  در این کتاب توضیح داده می‌شود که هوش مصنوعی چیست و چگونه می‌توان فرصت‌های بالقوه‌ای را با استفاده از این تکنولوژی کشف کرد. در این کتاب استراتژی‌های استفاده موفق و کاربردی از هوش مصنوعی نیز توضیح داده می‌شود.

Digital Transformation (تحول دیجیتال):    در این کتاب، راهکارهایی برای سازگاری و درک واقعی تکنولوژی‌هایی معرفی می‌شود که برای کسب‌و‌‌کارها و حتی دولت‌ها، ایجاد مشکل کرده است، اینکه این مشکلات را چگونه بشناسیم و از تحول دیجیتالی برای رونق بیشتر کسب‌و‌‌کار بهره ببریم. تکنولوژی‌هایی مانند پردازش ابری، تحلیل داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا این روزها تاثیر بسیار زیادی بر انواع مختلف کسب‌و‌‌کارها دارد و مدیران با داشتن اطلاعات بیشتر در این حوزه‌ها می‌توانند در شرکت خود تغییرات اساسی و مهمی ایجاد کنند.

دنیای اقتصاد

مطالبی دیگر از هوش مصنوعی و کاربرد آن داقتصاد الکترونیکی:

ابراز نگرانی از تشدید نژادپرستی در آمریکا با هوش مصنوعی
هواوی دانشگاه آنلاین هوش مصنوعی تاسیس کرد
هوش مصنوعی حملات هکری صوتی را ناکام می‌گذارد
هوش مصنوعی خطرناک یا قابل اعتماد؟
کرونا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داد
هوش مصنوعی تومور مغزی را شناسایی می‌کند
برای توسعه هوش مصنوعی؛ آی بی ام فناوری نسل پنجم را به کارخانه‌های سنگاپور می‌برد
هوش مصنوعی به ذخیره دی‌اکسید کربن کمک می‌کند
استراتژی جدید اروپا برای هوش مصنوعی
هوش مصنوعی متون قدیمی ویکی‌پدیا را بازنویسی می‌کند

Check Also

آیا هوش مصنوعی جایگزین پزشکان خواهد شد؟

آیا هوش مصنوعی جایگزین پزشکان خواهد شد؟

نویسنده:  پروفسور میهایلا وِن‌درسارمترجم: لیلا احمدی هوش مصنوعی (Artificial intelligence) AI اغلب جایگزینِ خدماتی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *