پیشنهاد سردبیرشهر هوشمند

آینده تکان دهنده در انتظار پنج کلانشهر ایران

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

 یک کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری گفت:در سال ۱۳۹۴، شهرهای ارومیه، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز به عنوان پنج شهر هوشمند ایران معرفی شدند، اما با توجه به شاخص‌ها و اصول شهر هوشمند، به نظر می‌رسد این پنج کلانشهر ایران تا رسیدن به واقعیت شهر هوشمند هنوز فاصله زیادی دارند.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی و به نقل از ایسنا، فرزانه نصراصفهانی در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: در هزاره سوم، نقش فناوری‌های نوین و پیشرفت‌های تکنولوژیک را در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی نمی‌توان نادیده گرفت وشهرها در بستر تمدن، خلاقیت و شکوفایی فکری بشر هستند؛ امروزه شهرهای هوشمند یا شهر دیجیتال یکی از راهکارهای رشد و توسعه شهری در راستای بهبود کیفیت زندگی شهروندان در نظر گرفته می‌شوند.

این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری بیان کرد: شهر هوشمند با تکیه بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر افراد هوشمند، زندگی هوشمند، محیط هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند و حکمروایی هوشمند تأکید دارد.

وی افزود: تحقیقات پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۲۱ شهرها می‌توانند با هوشمندسازی نزدیک به ۱۹ بیلیون دلار ذخیره کنند؛ دولت‌های بسیاری در جهان در تلاش هستند تا از جنبه‌های مختلف فناوری در سیستم‌های شهری استفاده کنند و خدماتی ارائه کنند که با صرف کمترین زمان در تمام امور مورد نیاز زندگی شهری به بالاترین سطح بهره وری دست یابند.

این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری بیان کرد: وقتی از تمام امور نام می‌بریم منظورمان تمام بخش‌ها و برای تمام اقشار از قبیل دانشجویان و افراد با سوابق تحصیلی، شغلی و مدارک و گواهینامه‌های معتبر است؛ این بخش‌ها شامل حمل و نقل شهری، خدمات آب و فاضلاب، خدمات برقی، مسائل مربوط به اینترنت، بهداشت و درمان، دولت الکترونیک و مشارکت همسطح مردمی در امور شهری است.

نصراصفهانی ادامه داد: در پاسخ به این پرسش که شهرهای هوشمند چه ساز و کاری دارند؟ با سه مثال از شهرهای هوشمند می‌توان پاسخ این پرسش را دریافت؛ در شهر سنگاپور دولت از فناوری‌ استفاده می‌کند که اگر در مکان‌های سیگار ممنوع کسی شروع به سیگار کشیدن کند خبر می‌دهد.

وی افزود: همچنین با استفاده از دوربین‌های مختلف جمعیت شناور هر نقطه از شهر را بررسی می‌کند، به علاوه حسگری به صورت داوطلبانه در اختیار افراد مسن قرار می‌گیرد که در صورتی که چند ساعت فعالیت یا حرکتی نداشته باشند پیام هشداری به بستگان آنها فرستاده می‌شود.

این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری خاطرنشان کرد: درمان از راه دور، نیز یکی دیگر از سیستم‌هایی است که به بیماران اجازه می‌دهد بدون خروج از خانه، از طریق صفحه‌های ویدئویی با پزشک خود ارتباط برقرار کنند.

نصراصفهانی بیان کرد: در شهر دبی ۵۰ خدمات هوشمندانه پذیرش و اجرا می‌شود؛ این خدمات مانند ایجاد نرم افزارهای هوشمند گوشی موبایل برای انجام کارهای روزانه و فعالیت‌های مالی از قبیل؛ ثبت نام خودرو، گرفتن تاکسی، پیگیری بسته‌ها، قبض‌های الکترونیکی، پیدا کردن خودپرداز، پیگیری وضعیت ویزا، گزارش تخلفات و دیگر خدمات است.

وی افزود: در شهر  بارسلون، انرژی به مقدار زیادی ذخیره می‌شود؛ لامپ‌های داخل خیابان به صورت هوشمند با رسیدن افراد و ماشین‌ها به منطقه روشن می‌شوند، اطلاعات در هنگام پارک کردن خودرو توسط سنسورهای مخصوص به راننده و شهروندان دیگر داده می‌شود و زباله‌های شهری پس از بسته‌بندی توسط زباله دان‌های هوشمند به کانال‌های هوشمند زیرزمینی فرستاده شده و طی عملیات مکانیکی جداسازی و بازیافت می‌شوند.

این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری بیان کرد: بنابراین در بین فناوری‌های جدید معرفی شده که می‌توانند دنیا را در آینده‌ای نه چندان دور تکان دهند شهرهای هوشمند حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت که انتظار می‌رود توسعه شهرهای هوشمند و زیرساخت‌های مرتبط با آن بخش بزرگ و وسیعی از زندگی انسان را فرا بگیرد.

نصراصفهانی بیان کرد: ساختمان هوشمند، جمع‌آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمام امور دولت و کارهای اداری، دسترسی کامل، راحت و همگانی به اینترنت، استفاده همه گیر از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی، سرویس به اشتراک‌گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، هوشمندسازی سیستم ترافیک، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشارکت شهروندان، اکوسیستم اقتصادی، پارکینگ هوشمند، انرژی پاک، بهینه‌سازی در مصرف برق، آب و انرژی، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الکتریکی، کنترل و مدیریت کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا از جمله شاخص‌های مهمی هستند که در هوشمندسازی شهری باید به آن توجه جدی شود.

وی افزود: نیازی به توضیح نیست که در کشور ما فاصله با شاخص‌های ذکر شده چقدر زیاد است؛ در سال ۱۳۹۴، شهرهای ارومیه، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز به عنوان پنج شهر هوشمند ایران معرفی شدند، اما با توجه به شاخص‌ها و اصول شهر هوشمند، به نظر می‌رسد این پنج کلانشهر ایران تا رسیدن به واقعیت شهر هوشمند هنوز فاصله زیادی دارند.

این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری بیان کرد: در ایران، هنوز درک درستی از اینترنت اشیاء حتی برای برخی مدیران و برنامه‌ریزان شهری وجود ندارد و از همه مهم‌تر زیرساخت‌های استفاده از این فناوری هنوز به خوبی و به صورت فراگیر، مهیا نشده است.

وی تصریح کرد: به این نتیجه می‌توان رسید که شهرهای ایران تنها در راه هوشمندسازی گام برداشته‌اند و اگرچه در سال‌های اخیر در زمینه‌های مختلف به ویژه سرویس دهی اینترنتی اتفاقات مثبتی افتاده، اما به طور مثال هنوز امور دولت و کارهای اداری نه تنها دیجیتالی نشده؛ بلکه در برخی از سازمان‌های دولتی برای یافتن یک پرونده باید مدت زیادی برای بررسی زونکن‌های آن بخش صرف کرد.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ارتقای زیرساخت‌های شهری اصفهان با حرکت به سوی شهر هوشمند : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا