اپلیکیشن و نرم افزارهنر و فناوریهوش مصنوعی

آمازون در حال توسعه بزرگ‌ترین مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به گفتار است

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان آمازون ادعا کرده‌اند که بزرگ‌ترین مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به گفتار را آموزش داده‌اند. طبق ادعای محققان آمازون، برای آموزش بزرگ‌ترین نسخه این مدل از ۱۰۰ هزار ساعت سخنرانی در حوزه عمومی استفاده شده است.

محققان آمازون ادعا کرده‌اند که بزرگ‌ترین مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به گفتار را آموزش داده‌اند. این مدل جدید که BASE TTS نام دارد، با ۱۰۰ هزار ساعت اطلاعات صوتی آموزش داده شده است و با قابلیت‌های بی‌سابقه خود، می‌تواند در حوزه مدل‌های تبدیل متن به صدا انقلابی ظاهر شود.

مدل جدید آمازون Big Adaptive Streamable TTS با قابلیت‌های نوظهور نام دارد که به‌صورت مخفف و با عنوان BASE TTS شناخته می‌شود. برای آموزش بزرگ‌ترین نسخه این مدل از ۱۰۰ هزار ساعت سخنرانی در حوزه عمومی استفاده شده که ۹۰ درصد آن به زبان انگلیسی و بخش دیگر به زبان‌های آلمانی، هلند و اسپانیایی است.

این نسخه (BASE-large) با پشتیبانی از ۹۸۰ میلیون پارامتر، ظاهرا بزرگ‌ترین مدل در نوع خود محسوب می‌شود. همچنین این مدل اساساً یک تقلید کننده صدا نیست، بلکه با وجود ویژگی‌های نوظهور خود می‌تواند حتی در صورت مواجه‌شدن با جملات پیچیده، در زمینه ارائه گفتار با صدای طبیعی، بهترین عملکرد را داشته باشد. آمازون همچنین مدل‌های ۴۰۰ و ۱۵۰ پارامتری مدل خود را براساس ۱۰ هزار و ۱۰۰۰ ساعت صدا آموزش داده است.

نمونه تولید‌شده توسط مدل هوش مصنوعی تبدیل متن به گفتار آمازون

در وب‌سایتی که برای این مدل ساخته شده است، چندین نمونه صدا وجود دارد که توسط این هوش مصنوعی براساس برخی متون دشوار ایجاد شده است.

باید به این نکته توجه داشت که این مدل هنوز در مرحله فرایند تجربی خود قرار دارد و برای اهداف تجاری یا موارد مشابه نمی‌توان از آن استفاده کرد. در تحقیقات بعدی احتمالاً توضیحات بیشتری درباره توانایی‌های نوظهوری و همچنین نحوه آموزش و استقرار مدل اعلام خواهد شد.

هرچند منابع و داده‌های مورداستفاده در BASE TTS به دلایل امنیتی فاش نشده است، اما عملکرد چشمگیر این مدل نشانه‌های روشنی از پیشرفت حوزه هوش مصنوعی است.

منبع: دیجایتو

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا