رسانه دیجیتال

امضای تفاهم‌نامه برای صیانت حقوق تهیه‌کنندگان سینمای ایران

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

هدف حمایت و صیانت از حقوق تهیه‌کنندگان تفاهم‌نامه انتشار فیلم و سریال و نشر محتوای دیجیتال بین انجمن تهیه‌کنندگان مستقل و موسسه نواکامکار ماندگار منعقد شد؛ اقدامی که مشابه آن بارها و بارها به وقوع پیوسته است.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از سینماپرس، در پی ورود شرکت‌های متعدد برای دریافت حقوق دیجیتالی آثار سینمای ایران و اختلافات متعدد پیش آمده انجمن تهیه‌کنندگان “کمیته فضای مجازی” با عضویت مرتضی شایسته، منصور لشکری قوچانی، سعیدخانی، محسن جاهد و امیرشروین را تشکیل داد.

این کمیته طی جلسات متعددی با شرکت‌هایی که با پلتفرم یوتیوب و دیگر پلتفرم‌های فضای مجازی نشر محتوی در خارج از کشور همکاری داشتند، برگزار کرد.

کمیته پس از بررسی وجمع‌بندی توانایی شرکت‌های موجود تصمیم به انعقاد قرارداد با یک شرکت منتخب گرفت تا تهیه‌کنندگان بتوانند با آن شرکت قرارداد منعقد کنند.

براساس تصمیم کمیته فضای مجازی قرارداد بین تهیه‌کنندگان وصاحبان آثار و مدیران این شرکت بصورت استاندارد و کارشناسی تهیه و تنظیم شده و قرارداد تیپ از سوی شرکت لازم الاجراست.

در بررسی‌های انجام شده کمیته فضای مجازی انجمن، موسسه نواکامکار ماندگار که موسسه‌ای دانش‌بنیان با رویکرد فرهنگی دیجیتال است به عنوان شرکت نمونه برگزیده شد و در پی این گزینش، بررسی قرارداد تیپ توسط بهمن کامیار مسئول کمیته حقوقی انجمن تفاهم‌نامه برای امضا آماده شد.

این تفاهم‌نامه روز شنبه گذشته با حضور اعضای کمیته فضای مجازی انجمن و برخی از اعضا هیئت مدیره به امضای سیدغلامرضا موسوی رییس انجمن و احسان رزازی مدیرعامل و علیرضا جعفری نایب رییس موسسه نواکامکار ماندگار رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه تهیه‌کنندگان می‌توانند محتوای صوتی و تصویری آثارشان را  شامل فیلم سینمایی، مستند، سریال و… را با بهترین شرایط امنیتی و بازنشر در فضای مجازی انتشار دهند.

سیدغلامرضا موسوی، رییس انجمن تهیه‌کنندگان مستقل امضا این تفاهم‌نامه را گامی در جهت شفاف‌سازی و نمونه‌ای برای انعقاد قرارداد با حفظ حقوق مادی و معنوی تهیه‌کنندگان دانست. بخصوص که ناظر انجمن به عنوان امضا سوم (ناظر) بر اجرای قرارداد نظارت تام وتمام دارد.  

وی افزود: خوشبختانه کمیته فضای مجازی احتمال هرگونه خطا را برطرف کرده است.

موسوی ضمن تشکر از زحمات کمیته فضای مجازی انجمن، اظهار امیدواری کرد که با نظارت بر قراردادها، امکان هرگونه تضییع حقوق تهیه‌کنندگان از بین برود.

وی در پایان گفت: این قرارداد انحصاری نیست اما نمونه‌ای برای ادامه کار است. من امیدوارم تهیه‌کنندگان برای نمایش فیلم‌هایشان همکاری لازم را با کمیته فضای مجازی و موسسه طرف قرارداد انجمن داشته باشند. بخصوص که قراردادها به صورت تیپ ارائه شده است.

روابط عمومی انجمن در پایان اعلام داشت که برای عقد قرارداد برای نشر در فضای مجازی یوتیوب و دیگر پلتفرم‌های فضای مجازی خارج از کشور می‌توانند با مسئول هماهنگی انجمن آقای امیر شروین و یا با موسسه طرف قرارداد واقع در پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران ساختمان کتابخانه قلمچی تماس حاصل کنند.

محتوی بیشتر مرتبط با متن در اقتصاد الکترونیکی:

تلویزیون‌های اینترنتی موفق در جذب مخاطب طی شب‌های کرونایی
دیجیتال‌سازی منابع، فرصت کرونایی در خدمت عدالت فرهنگی
جزئیات راه اندازی تلویزیون اینترنتی برای کاربران اینترنت خانگی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا