امنیت اطلاعات

پارلمان اروپا خواستار ممنوعیت شناسایی چهره در اماکن عمومی شد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

پارلمان اتحادیه اروپا از قانونگذاران خواسته استفاده از فناوری شناسایی صورت خودکار در فضاهای عمومی را ممنوع کنند و اقدامات حفاظتی سختگیرانه‌ای برای استفاده پلیس از این فناوری لحاظ کنند. به گفته اعضای پارلمان اتحادیه اروپا، شهروندان فقط باید زمانی تحت‌نظر قرار بگیرند که مشکوک به انجام جرمی باشند. همچنین آنها درباره تبعیض در الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی ابراز نگرانی و اعلام کردند برای جلوگیری از تبعیض به نظارت‌های انسانی و پشتیبانی قانونی نیاز است.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

سیاستمداران اروپایی به شواهدی اشاره کردند که نشان می‌دهد سیستم‌های شناسایی مبتنی بر هوش‌مصنوعی در احراز هویت گروه‌های اقلیت قومی، سالمندان و زنان بیشتر اشتباه می‌کنند، در نتیجه اعضای پارلمان معتقدند الگوریتم‌ها باید شفاف، قابل ردیابی و مستند باشند. علاوه‌بر‌آن این الگوریتم‌های مذکور باید منبع باز باشند. همچنین اعضای پارلمان اتحادیه اروپا از مقامات این منطقه خواسته‌اند استفاده از مخزن‌های داده شناسایی چهره خصوصی را ممنوع کنند. آنها از کمیسیون اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا سیستم‌های رده‌بندی اجتماعی یا سیستم‌های اعتبار اجتماعی را ممنوع کنند.

به گفته آنها سیستم‌های کنترل در مرزها که برای شناسایی خودکار به‌کار گرفته می‌شوند نیز باید تعطیل شوند. این قانون در حالی تایید می‌شود که رگولاتورهای حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا در تابستان جاری درخواست‌های مشابهی مطرح کردند. در‌ماه آوریل کمیسیون اتحادیه اروپا لایحه‌ای به‌نام «قانون هوش مصنوعی» را ارائه کرد که طبق آن چارچوب قانونی گسترده‌ای برای هوش‌مصنوعی تعیین می‌شود. یکی از اقدامات اشاره شده در این قانون ممنوعیت استفاده از احراز هویت بیومتریک از راه دور (فناوری‌های مانند شناسایی چهره) در فضاهای عمومی بود.

منبع: مهر

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا