هوش مصنوعی می‌تواند از پاندمی بعدی جلوگیری کند

محققان: هوش مصنوعی می‌تواند از پاندمی بعدی جلوگیری کند

مدل هوش مصنوعی جدیدی که توسط دانشمندان ساخته شده است، می‌تواند در حالت ایده‌آل از شیوع دوباره هر نوع پاندمی مانند کووید-۱۹ جلوگیری کند.

دانشمندان «دانشگاه مونترآل» مدل هوش مصنوعی جدیدی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند نقاط ویروسی درحال ظهور را شناسایی کند و در حالت ایده‌آل، از شیوع دوباره هر نوع پاندمی مانند کووید-۱۹ جلوگیری نماید.

در سال ۲۰۱۶ و چهار سال قبل از اینکه یک پاندمی در تمام جهان شیوع پیدا کند، برنامه محیط‌زیست سازمان ملل (UNEP) زنگ خطر را در مورد بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات به صدا درآورد و از آن‌ها به‌عنوان یک نگرانی جهانی نوظهور یاد کرد. طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی، سالانه حدود یک میلیارد نفر به بیماری‌های مشترک انسان و حیوانات مبتلا می‌شوند که مرگ‌و‌میر میلیون‌ها نفر را در پی دارد.

به همین دلایل دانشمندان اکنون برای پیش‌بینی و تشخیص یک پاندمی به سراغ هوش مصنوعی رفته‌اند.

فناوری هوشمندFanahoosh” آخرین به روزترین محتوی فناوری در سلامت و پزشکی

پیش‌بینی پاندمی با هوش مصنوعی

آن‌ها با الگوریتم خود که با سه سال و ۱۰ هزار ساعت محاسبه به‌دست آمده است، توانسته‌اند ۸۰ هزار تعامل بالقوه جدید بین ویروس‌ها و میزبان‌های انسانی را شناسایی کنند و حتی این را که بیشترین نگرانی‌ها مربوط به کدام قسمت جهان است، تشخیص دهند.

این تیم از بزرگ‌ترین مجموعه داده باز، CLOVER، استفاده کرده است که ۵۴۹۴ تعامل بین ۸۲۹ ویروس و ۱۰۸۱ میزبان پستاندار را توصیف می‌کند. سپس آن‌ها روی ۲۰ ویروسی تمرکز کردند که نگران‌کننده تلقی می‌شدند و پتانسیل سرایت به انسان را داشتند.

«تیموتی پوآزو»، استاد گروه علوم زیستی دانشگاه مونترآل می‌گوید: «ما از چند ماه اول سال ۲۰۲۰ روی این پروژه کار می‌کردیم؛ قبل از اینکه پاندمی شیوع پیدا کند. مشکل اصلی این است که ما فقط از یک تا دو درصد تعاملات بین ویروس‌ها و پستانداران آگاه هستیم. شبکه‌های پراکنده‌ای وجود دارند که دارای تعاملات کمی هستند که فقط در چند گونه متمرکز شده‌اند. ما می‌خواهیم بدانیم که کدام گونه از ویروس احتمالاً کدام گونه پستاندار را آلوده می‌کند که بااین‌وجود می‌توانیم مشخص کنیم که کدام فعل‌و‌انفعالات ممکن است بیشتر رخ دهد.»

این تیم امیدوار است که مدل هوش مصنوعی آن‌ها نه‌تنها بتواند نقاط خطرناک جدید را برای تحقیق بیشتر اطلاع‌رسانی کند، بلکه انتظار دارد که بتواند قابلیت‌های نظارتی بیشتری را ارائه کند. در گام بعدی، آن‌ها قصد دارند این هوش مصنوعی را به سطح جدیدی برسانند تا مکانیسم‌های میکروبیولوژیکی، ایمنی‌شناسی و اکولوژیکی بیشتری را در بر گیرد.

منبع: دیجایتو

   ” اقتصادالکترونیکی” آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

چراغ سبز به ایلان ماسک؛ ایمپلنت مغزی نیورالینک برای آزمایش‌های انسانی تایید شد

چراغ سبز به ایلان ماسک؛ ایمپلنت مغزی نیورالینک برای آزمایش‌های انسانی تایید شد

شرکت «نیورالینک»، سازنده ایمپلنت مغزی متعلق به ایلان ماسک می‌گوید از سازمان نظارت بر غذا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *