آموزش هوشمنداینترنت و شبکه اطلاعاتپرینت سه بعدی

هوشمندسازی در اولویت برنامه‌های تحقیق و توسعه همراه اول

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

علیرغم مدت کوتاهی که از تأسیس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول می‌گذرد، این مرکز توانسته اقدامات قابل توجهی را در زمینه‌های بومی سازی، پایلوت فناوری‌های جدید و توسعه اکوسیستم نوآوری در صنعت ارتباطات کشور انجام دهد. دکتر وحید شاه منصوری سرپرست این مرکز با بیان این موضوع، اینترنت اشیاء و هوشمندسازی را از ارکان برنامه‌های این مرکز دانست و افزود رویکرد و استراتژی پنج ساله همراه اول و این این مرکز به سمت تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر فناوری‌های دیجتالی دانست.

در دنیای امروز این فناوری­ها (IoT و ۵G و AI) هستند که نشان داده­ اند می­توانند معضلاتی که از قبل بوده را حل کنند. تاکنون هم بسیاری از معضلات کشور‌ها با پیشرفت تکنولوژی خیلی راحت ­تر مدیریت شده ­اند. مثلاً با راه اندازی خدمات مبتنی بر فناوری IoT می­توان با تعداد زیادی سنسور ارزان­ قیمت یک سری داده به دست آورد که با تحلیل این داده ­ها تصمیم­ گیری انجام می­ گیرد. این‌ها بدون فناوری میسر نیست. تجربیات جهانی هم نشان داده که به کمک این فناوری­ها و با هزینه منطقی، دستاورد‌های بزرگی در رفع معضلات ملی می‌توان به دست آورد.

وی در مورد رویداد جایزه سال هوشمندسازی و ویژگی­‌هایی که ایده ­های منتخب در آن باید داشته باشند گفت ما چند تا اصل داریم برای این ایده ­ها؛ اول اینکه ایده به تنهایی کاربردی ندارد و صاحبان ایده باید تیم قوی، سوابق مرتبط با راه حل پیشنهادی و مدل کسب­ وکار یا مدل تجاری مشخص برای آن ایده هم داشته باشند. ایده حتماً باید مدل تجاری داشته باشد و حتماً فناوری نوین در آن بکار رفته باشد. فناوری نوین مدنظر هم IoT و ۵G و هوش مصنوعی است. ایده‌ها باید قابلیت بهره ­مندی از مزایای نسبی اپراتور و مزایای رقابتی اپراتور مخابراتی را داشته باشند و نیز مقیاس ­پذیر و قابل تکرار باشند. اینکه نمونه اولیه و MVP هم داشته باشند اجباری نیست، ولی امتیاز بهتری می‌گیرند.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

سرپرست مرکز تحقیق و توسعه همراه اول همچنین افزود راه حل‌های پیشنهادی مبتنی بر فناوری‌های سه گانه فوق که دارای نوآوری بوده و قابلیت عملیاتی شدن داشته باشند، به همراه طرح تجاری در مرحله داوری بررسی خواهند شد و انتخاب انجام می‌شود.

دکتر شاه منصوری در مورد فرایند تجاری­ سازی ایده­‌ها و محصولات گفت این اولین تجربه برگزاری رویداد جایزه سال هوشمندسازی در ایران است. در واقع این جایزه مثل اعتباری است که برای یک قرارداد در نظر گرفته شده باشد. این قرارداد میان شرکت پیشنهاد دهنده راه حل و مرکز تحقیق و توسعه همراه اول منعقد می­ شود و پروپوزال برنده به عنوان پیوستی برای آن قرارداد خواهد بود. در قالب این قرارداد، راه حل پیشنهادی توسعه می­ابد و به کمک همراه اول به اجرا در می­ آید. عملا به جای اینکه RFP تعریف کنیم و مناقصه­‌هایی برای دریافت راهکار‌ها برگزار کنیم، برنده این رویداد برنده مناقصه محسوب می­ شود و لذا با برنده برای تهیه محصول وارد مراحل عقد قرارداد می‌شویم. این قرارداد با مرکز تحقیق و توسعه همراه اول خواهد بود و هدف آن توسعه سلوشن برای رفع یک معضل ملی به کمک همراه اول است.

سرپرست مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در انتهای گفتگو به اهمیت توجه نهاد‌های اثرگذار و تصمیم­ گیر در هر حوزه اشاره کرد و افزود فرض کنید در حوزه مدیریت مصرف انرژی اگر صورت مسأله برای وزارت نیرو یا مثلا بخش مدیریت مصرف انرژی مطرح باشد و سبب حضور این نهاد گردد، بسیار مؤثر است. در واقع اگر هرکدام از وزارت­خانه­ ها، سازمان­ها و نهاد شهرداری در حوزه مرتبط پای کار باشند به حل معضل مربوط به خودشان کمک می­ کند.

وی در مورد شناسایی حوزه ­ها و چالش­های منتخب برای این رویداد با بیان اینکه ده حوزه و چالش برای دریافت ایده­‌ها در نظر گرفته شده است، افزود عملی کردن ایده ­ها قطعاً نیاز به حضور جدی و مؤثر نهاد‌های مرتبط با هریک دارد. اما همراه اول تامین بودجه توسعه راهکار‌های فناورمحور را متقبل شده است و بار سرمایه‌ها و بودجه ­ها از دوش سازمان‌ها و نهاد‌ها برداشته شده است و لذا امیدواریم که با استقبال نهاد‌های مرتبط به ویژه در آغاز دولت جدید روبرو باشیم.

قدم اول هم فکر می­ کنم این باشد که هر نهاد به عنوان متولی در یک رویداد Reverse Pitch به خوبی بتواند نیاز‌ها و دغدغه­‌های چالش مرتبط با خودش را بیان کند و شرکت­ کننده ­ها را در آن حوزه راهنمایی کند. در واقع آن نهاد باید با حس مالکیت نسبت به راه­ حل ­ها وارد موضوع بشوند.

راهکار‌های پیشنهادی شرکت‌ها از سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در نهایت حمایت خواهند شد. البته یک آسیب­ شناسی لازم است در مورد حمایت­‌های قبلی نهادی مثل معاونت علمی انجام بشود؛ چرا که قبلا هم رویداد‌هایی را برگزار یا حمایت کرده ­اند، ولی پروژه ­های نهایی در چرخه حل معضل نیفتاده است.

منبع: رویداد ۲۴

بیشتر از اقتصاد دیجیتال در elececo:
رونق دیجیتالی شدن در خاورمیانه و کندشدن احیای اقتصادی در اروپا
رشد روزافزون اقتصاد‌های مجازی(Virtual Economy) و فرصت‌های فناورانه جدید
امارات در فناوری بلاکچین به شدت سرمایه‌گذاری کرده‌ است؛ رمزارز‌ها مرز‌های جغرافیایی را در می‌نوردند
ایجاد شفافیت در اقتصاد با اقتصاد دیجیتال و ارز دیجیتال بانک مرکزی
مانع اصلی بر سر راه اقتصاد دیجیتال خود دولت است
۲ برنامه ملی به تکمیل زنجیره ارزش اقتصاد دیجیتال در کشور کمک می‌کند
آیا عصر دیجیتال به رشد اقتصادی کمک کرده است؟
اولویت‌های ۱۰ گانه رگولاتوری اقتصاد دیجیتال
آزادی انتشار داده رکن شفافیت در کشور است؛ تعارض منافع؛ سدی در برابر توسعه دولت الکترونیک

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. بازتاب: رونق دیجیتالی شدن در خاورمیانه و کندشدن احیای اقتصادی در اروپا : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا