چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲
ویژگی های مهم و کاربردی هتل های هوشمند

ویژگی های مهم و کاربردی هتل های هوشمند

در دنیای امروز سرعت از عناصر کلیدی زندگی روزمره است. با ظهور فناوری های جدید، رفتار کاربران هم تغییر کرده است. کمتر از ۲۰ سال پیش پرداخت هزینه رزرو هتل یا بلیط هواپیما از طریق یک دستگاه تلفن همراه تنها با دو کلیک غیرممکن بود.به همین ترتیب، ورود آخرین نسل فناوری‌ها مانند اینترنت اشیا (IoT) یا هوش مصنوعی، ما را به سمت یک تغییربزرگ در مدیریت هتل سوق می‌دهد. هتل هوشمند یکی از مدرن‌ترین اشکال تکنولوژی در صنعت گردشگری است. اما هتل هوشمند چیست؟چه ویژگی‌هایی دارد؟ مزایای هتل‌های هوشمند چیست؟ این پرسش‌ها مواردی است که قصد داریم در این مطلب کوتاه به آن‌ها بپردازیم.

هتل هوشمند چیست؟

هتل هوشمند هتلی است که مجهز به فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا باشد. این تکنولوژی‌ها با هدف بهبود مدیریت، کارایی و کنترل مدیریت هتل و همچنین ارائه خدمات بهتر به مهمانان در هتل‌های هوشمند به کار می‌روند. اما چگونه این امر محقق می‌شود؟ با استفاده از سنسور در عناصر مختلف ساختمان، از مبل و یخچال گرفته تا دیوار و پنجره‌ها!

تمام این اجزا می‌توانند داده‌ها یا اطلاعاتشان را به طور مداوم به یک منبع متمرکز و واحد ارسال کنند. این منبع داده‌ها را دریافت می‌کند، پردازش می‌کند و به اطلاعات مفیدی تبدیل می‌کند که مسافر و مدیریت می‌تواند از آن استفاده کند. کمی گیج شده‌اید؟ صبور باشید. در ادامه با ساز و کار هتل هوشمند بیشتر آشنا می‌شوید.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

ویژگی های هتل هوشمند چیست؟

هتل‌های هوشمند برای ارائه اقامتی بهتر از نظر خدمات و راحتی مهمانان طراحی شده‌اند. علاوه بر این بخش های هوشمند شده هتل می‎تواند باعث مدیریت بهینه، کاهش هزینه و افزایش امنیت شود.

امنیت بیشتر هتل

درحال حاضر به لطف تکنولوژی هوشمند سازی، روش های پیشرفته‌ای برای شناسایی افراد به وجود آمده است. اگر فردی بخواهد به فضای داخلی ساختمان دسترسی پیدا کند به راحتی شناسایی می‌شود. ماجرا دیگر فقط به دوربین مداربسته ختم نمی شود. قفل های دیجیتال، سیستم های تشخیص بیومتریک و سنسورهای دقیق، امنیت بخش های هوشمند شده هتل را تا حد زیادی تامین می‌کند.

اتاق های هوشمند

در اتاق یک هتل هوشمند شما می‌توانید اطلاعات دقیق درباره همه چیز داشته باشید و همه چیز را کنترل کنید. حسی که حتی از بودن در خانه هم راحت‌تر است. درخواست سرویس، دمای اتاق، نور چراغ ها، مقدار و دمای آب هم چیز تحت کنترل شما خواهد بود. از سمتی شما می توانید شرایط را حتی وقتی در هتل حضور ندارید، کنترل کنید.

کنترل هزینه های هتل

وقتی تمام وسایل به سنسور مجهز باشند، مصرف آب، برق و به طور کلی انرژی کاهش پیدا می‌کند. با سردتر شدن هوا کولرها به طور خودکار با دمای کمتری کار می‌کنند. چراغ ها نورشان را با درجه روشنایی روز و شب تنظیم می‌کنند و همه‌چیز در بهینه‌ترین حالت ممکن کار می‌کند. به‌طورکلی در یک هتل هوشمند مدیریت و مهمان‌ها بهتر می‌توانند مصرف انرژی را کنترل کنند و به آن نظارت داشته باشند.

مدیریت فضاهای مشترک

در یک هتل هوشمند استفاده از اتاق های جلسه، ظرفیت رستوران، استفاده از سالن بدنسازی و سایر موارد را می‌توان از طریق یک پلتفرم مشترک کنترل کرد. این موضوع برای پارکینگ هتل‌های هوشمند نیز صدق می کند. سیستم های دیجیتالی می‌توانند در لحظه اطلاعاتی درباره دسترسی وسایل نقلیه، حجم فضاهای موجود و فضاهای اشغال شده به کارکنان هتل بدهند. این باعث می‌شود شما بتوایند به راحتی از پارکینگ استفاده کنید، بدون آنکه دنبال جای پارک بگردید! 

مزایای هتل‌های هوشمند

  1. امکان کنترل و همچنین اتوماتیک کردن سیستم هایی مثل روشنایی، مصرف برق، گرمایش، تهویه مطبوع، درب، پنجره، کرکره و حتی آبیاری گیاهان
  2. داشتن اطلاعات دقیق درباره نحوه مصرف انرژی باعث صرفه‌جویی می شود. از سمتی شما می‌توانید از راه دور نیز همه چیز را کنترل کنید. این موضوع هم باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود و هم هزینه های اقامت در هتل را کاهش می‌دهد. این چرخه به نوبه خود باعث کاهش اثرات زیست محیطی نیز می‌شود، چرا که هتل هوشمند درواقع هتلی کارآمد است که با محیط اطراف ادغام شده باشد.
  3. شما در هرنقطه‌ای که باشید به همه اطلاعاتی که درباره اتاق یا هتل نیاز دارید، دسترسی دارید. دسترسی به داده‌ها از هر نقطه یکی از مهم ترین مزایای هتل‌های هوشمند است.
  4. به لطف تکنولوژی هوشمند سازی، مدیریت هتل هوشمند می‌تواند دقیق تر و بهینه تر از قبل تصمیم گیری کند. مدیریت هتل می‌تواند بر تمام اطلاعاتی که از طریق تکنولوژی و درلحظه پردازش می‌شود تکیه کند و از آن‌ها برای ارزیابی و بهتر شدن خدمات مختلف هتل استفاده کند و تصمیم‌های استراتژیک بهتری را بر اساس داده‌های کلیدی اتخاذ کند.
  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

۱۴درخت، ۱۰ خانه پرینت سه بعدی در ۱۰ هفته

پرینت سه بعدی ۱۰ خانه در ۱۰ هفته

پرینت سه بعدی خانه می تواند راه حلی برای مقابله با بحران مسکن باشد. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *