نسخه الکترونیک در ۸۵ درصد بخش درمانی استان قزوین اجرا شده است

نسخه الکترونیک در ۸۵ درصد بخش درمانی استان قزوین اجرا شده است

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: طرح نسخه الکترونیک در ۸۵ درصد بیمارستانهای دولتی، مؤسسات، مطب‌ها و آزمایشگاه‌های پزشکی طرف قرارداد بیمه سلامت استان عملیاتی شده است.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از مهر؛ قاسم بهرامی اظهار داشت: نسخه نویسی کاغذی گاهی به دلیل دست خط پزشکان، موجب به خطر افتادن ایمنی بیمار و افزایش احتمال وقوع خطاهای پزشکی می‌شود و در این شرایط اقتصادی مصرف کاغذ را بشدت افزایش داده که در این راستا پیاده سازی نسخه نویسی الکترونیک می‌تواند مشکلات متعدد دفترچه کاغذی را بهبود بخشد و علاوه بر آن، موجب صرفه جویی و کاهش هزینه‌های مراقبت، کاهش اشتباهات نسخه نویسی، خطاهای دارویی، عوارض ناخواسته دارویی، بهبود دارو درمانی و ایمنی بیمار و کاهش مصرف کاغذ نیز می‌شود.

بهرامی تصریح کرد: نسخه نویسی الکترونیک یکی از راه حل‌هایی است که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در برنامه پنجم و ششم توسعه اجرای آن را توصیه کرده تا با ایجاد نظم و انضباط در هزینه‌ها بتوان خدمات سهل تر و سریع‌تری به بیمه شدگان ارائه کرد.

وی با اشاره به پیشگام بودن استان قزوین در اجرای طرح نسخه الکترونیک یادآور شد: به دلیل بسترسازی مناسب و تعامل و همکاری بیمه سلامت با مؤسسات و مراکز درمانی استان توانستیم در این عرصه پیشرو باشیم و در میان ۱۰ استان شاخص کشور در اجرای طرح نسخه الکترونیک قرار گیریم و اجرای این طرح دستاوردهای خوبی در استان داشته است.

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: در اجرای طرح نسخه الکترونیک توسط بیمارستانها، پزشکان، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تصویر برداری موفق عمل کرده و امیدواریم مردم نیز از منافع آن برخوردار شده و راضی شوند.

۸۵ درصد مراکز درمانی نسخه الکترونیک را اجرا کرده اند

وی بیان کرد: در حال حاضر آمار مشارکت مؤسسات طرف قرارداد، مطب پزشکان، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تصویر برداری، بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به ۸۵ درصد رسیده است و تلاش می‌کنیم تا پایان سال میزان تحت پوشش به ۱۰۰ درصد برسد.

بهرامی یادآور شد: پرونده الکترونیک سلامت موجب می‌شود آحاد جامعه بتوانند در هر نقطه از کشور و هر زمان که به مراکز درمانی مراجعه کردند بدون دفترچه از خدمات درمانی استفاده کرده و نیازهای پزشکی و دارویی خود را برطرف کنند و با این کار پرونده سابقه پزشکی بیمار هم در معرض دید پزشکان قرار می‌گیرد تا در نوشتن دارو از پرونده بیمار نیز مطلع شوند.

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین اظهار داشت: با اجرای نسخه الکترونیک می‌توان تداخل دارویی و اشتباهات دارویی را هم به صفر رساند و زیان‌های این بخش و هزینه‌های غیر ضروری را حذف کرد.

وی گفت: اجرای نسخه نویسی الکترونیکی باعث کاهش خطای پزشکی شده و اقلام تجویزی را نظام مند و پرداخت را به روز می‌کند.

مطالبات مؤسسات طرف قرارداد به روز است

بهرامی گفت: با اجرای نسخه الکترونیک، موضوع پرداخت مطالبات در استان قزوین به روز شده و در پایان مرداد ماه در هفته اول شهریور ماه هم نسبت به پرداخت مطالبات این ماه اقدام خواهیم کرد.

وی از همکاری پزشکان، مراکز درمانی و مؤسسات طرف قرارداد بیمه سلامت در اجرای طرح نسخه الکترونیک تشکر و قدردانی کرد.

Check Also

ربات‌ جراحی پانکراس یکه تاز می‌شوند

ربات‌ جراحی پانکراس یکه تاز می‌شوند

جراحی رباتیک برای پیشبرد مراقبت‌های بهداشتی در انگلستان ادامه دارد. واحد درمانی پانکراس در بیمارستان‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *