امنیت اطلاعات

مک یا ویندوز ؛ کدام آسیب‌پذیرترند؟

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نتایج تازه‌ترین تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که احتمال آلوده شدن رایانه های مبتنی بر سیستم عامل مک‌اواس اپل به انواع بدافزارها علی‌الخصوص بدافزارهای تبلیغاتی دو برابر بیشتر از رایانه‌های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است.

بر اساس گزارشی که در Malwarebytes آمده است، خطرات و تهدیدات رایانه های مبتنی بر سیستم عامل مک او اس در سال های اخیر به شدت رو به افزایش بوده و روندی رو به رشد و صعودی را در پیش گرفته است به گونه ای که از تهدیدات رایانه های ویندوزی سبقت گرفته اند و بیشتر از آنها میزبان شیوع و تکثیر بدافزارهای خطرناک بوده اند.

کاربران در سال های گذشته بر این باورند بودند که رایانه های توسعه داده شده توسط اپل در برابر نفوذ هکرها، بدافزارها و تهدیدات امنیتی نفوذناپذیر هستند اما حالا به نظر می رسد که باید بیشتر از سایر کاربران نگران به خطر افتادن اطلاعات و حریم خصوصی خود و همچنین نفوذ هکرها و مجرمان سایبری باشند.

این کارشناسان در تحقیقات جدید خود اعلام کرده اند که رایانه‌های ویندوزی امروزی به خصوص نسخه های جدید این سیستم عامل از رایانه‌های مبتنی بر macOS نیز امنیت بالاتری دارند و کاربران آنها می توانند با خیال راحت به استفاده از آنها بپردازند.

با توجه به روند صعودی حملات سایبری و بدافزاری در جهان، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری و امنیت سایبری به تازگی دریافته و اعلام کرده‌اند که بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان قادر نیستند حملات سایبری و بدافزاری و نفوذ هکرها را زودتر از وقوع تشخیص داده و پیش‌بینی کنند؛ بدین ترتیب از بروز آسیب‌های سایبری و اینترنتی که به سرقت حجم زیادی از اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران منجر می‌شود، جلوگیری به عمل بیاورند.

در چند سال گذشته باج افزار، بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای بسیاری در سراسر جهان، اطلاعات محرمانه، خصوصی و مالی میلیون‌ها نفر را به سرقت بردند و میلیاردها دلار به شرکت‌های مربوطه و دولت‌ها خسارت وارد کرده‌اند. حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) به طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته است و میلیاردها خسارت برای دولت و شرکت های مختلف کشورهای جهان برجای گذاشته است./ایسنا

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا