امنیت اطلاعاتاینترنت اشیا

مشکلات امنیتی، همه‌گیری اینترنت اشیا را تهدید می کند

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

در شرایطی که اینترنت اشیا در حال گسترش بوده و محصولات و ابزار بیشتری هر روز به اینترنت متصل می‌شوند، نگرانی های امنیتی ممکن است موجب کندشدن رشد این پدیده شود.

راه اندازی شبکه های بوت نت مخرب که به زیرساخت های حساس در کشورهای مختلف حمله می کنند با سوءاستفاده از فناوری اینترنت اشیا صورت می گیرد. علاوه بر این ضعف های امنیتی محصولات ساده مبتنی بر اینترنت اشیا مانند برخی انواع حسگرها و غیره نیز مزید بر علت شده است.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

مایکروسافت برای بررسی این مشکلات با همکاری موسسه پونمون یک بررسی تفصیلی انجام داده که نشان می دهد چه تهدیدات امنیتی به خاطر استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات و اینترنت اشیا پیش روی کاربران است و کارشناسان عملیاتی باید برای مقابله با این مشکلات چه فعالیت هایی انجام دهند. همچنین در این بررسی دستگاه ها و نرم افزارهای مورد استفاده برای نظارت و کنترل تجهیزات صنعتی که ممکن است در فضای سایبری با تهدید مواجه شوند نیز مورد توجه قرار گرفته اند.

این بررسی از طریق گفتگو با ۶۱۵ متخصص امنیت آی تی در امریکا انجام شده که ۵۱ درصد از آنها گفته اند شبکه های مبتنی بر نرم افزارها و سخت افزارهای اینترنت اشیا در محل کار آنها متصل به شبکه های حرفه ای آی تی است.

حدود ۸۸ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که کسب و کار آنها مبتنی بر استفاده از محصولات اینترنت اشیا است و ۵۶ درصد نیز تصریح کرده اند که شبکه محصولات نرم افزاری و سخت افزاری مبتنی بر اینترنت اشیای آنها از راه دور به کار گرفته می شود.

البته استفاده از این خدمات از راه دور مشکلاتی نیز دارد. مایکروسافت به عنوان نمونه به شبکه بوت نت اینترنت اشیای موزی اشاره کرده که هکرها با سوءاستفاده از آنها به محصولات مختلف اینترنت اشیا حمله می کنند. مایکروسافت هشدار داده که ضعف موزی نشان می دهد چگونه شبکه های کسب و کار مبتنی بر اینترنت اشیا می توانند دچار مشکل شوند و برای سرقت اطلاعات به کار روند.

تحقیقات موسسه فونمون حاکی است تنها ۲۹ درصد از پاسخ دهندگان از موجودی دستگاه ها و سخت افزارهای خود در حوزه اینترنت اشیا راضی بوده و آنها را کامل می دانستند. ۶۴ درصد از پاسخ دهندگان اطمینان اندک یا متوسطی نسبت به این مساله داشته اند که تمامی وصله های امنیتی را بر روی دستگاه هایشان نصب کرده باشند. حدود ۶۴ درصد نیز اذعان داشته اند که اطلاع ندارند آیا تجهیزاتشان تا به حال دچار مشکل امنیتی شده یا خیر.

پژوهش یادشده همچنین حاکیست که ۳۹ درصد از پاسخ دهندگان شاهد حمله به محصولات اینترنت اشیای خود در دو سال اخیر بوده اند و ۳۵ درصد هم گفته اند از محصولات اینترنت اشیای آنها برای انجام حملات وسیع تر به دیگر ابزار و محصولات استفاده شده و این امر به حملات باج افزاری یا اختلال در شبکه های اینترنتی منجر شده است. ۶۳ درصد از پاسخ دهندگان نیز اظهار داشته اند که حملات یادشده به محصولات اینترنت اشیا در سال های آتی افزایش می یابد. بر همین اساس این بدبینی وجود دارد که در سال های آتی ممکن است اقبال به خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به علت دغدغه های امنیتی کمتر شود.

منبع: فارس به نقل از زد دی نت،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا