تحول دیجیتال در صنعت و معدن

لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان؛ به دوران انقلاب صنعتی در کشور رسیدیم

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

رئیس پارک علم و فناوری استان فارس گفت: امروزه در یک دوران گذار در کشور هستیم و انقلابی صنعتی در حال رخ دادن است.

امین‌رضا ذوالقدر رئیس پارک علم و فناوری استان فارس، درباره چگونگی وضعیت فناوری هوش مصنوعی در این استان و به طور کلی دستاوردهای پارک علم و فناوری استان فارس اظهار کرد: خوشبختانه شرکت‌های بسیار خوبی را در زمینه‌های مختلف در پارک علم و فناوری استان فارس داریم. این شرکت‌ها در زمینه‌هایی شامل ICT، IT، هوش مصنوعی، صنایع شیمیایی و همچنین تولید مواد های‌تکی که در دنیا تولید صنعتی آن‌ها را به شکل محدودی داریم به طور مثال گرافن اکساید و همینطور در حوزه‌های علوم پزشکی مانند تولید کاتترهای شریانی و دستگاه‌های لاپاروسکپی و در حوزه‌های کشاورزی همچون تولید سموم کشاورزی و در حوزه جلبک‌ها و کشت بافت که هرکدام می‌توانند کاربردهای زیادی داشته باشند، فعال هستند.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

وی افزود: همانطورکه می‌دانید امروزه در یک دوران گذار هستیم و انقلابی صنعتی درکشور در حال رخ دادن است و همه علوم به نحوی به هوش مصنوعی متصل می‌شوند. در این رابطه در مرکز رشد «ICT» پارک علم و فناوری استان فارس در این زمینه و بخش‌های مختلف، حدود ۴۵ شرکت فعال هستند و چون هوش مصنوعی، حوزه‌ای بینا رشته‌ای است، تعاملات، بین این شرکت‌ها وجود دارد.

ذوالقدر در ادامه تصریح کرد: به واقع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بسیار از پارک علم و فناوری استان فارس حمایت کردند. ولی پیشنهادی داریم مبنی بر اینکه اگر می‌خواهیم فارغ‌التحصیلان بیشتری در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول شوند، نیاز است که دولت حمایت‌هایی را در خصوص معافیت‌های بیمه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد. این حمایت‌ها مشوق‌هایی است که فارغ‌التحصیلان کشور را در رشته‌های تخصصی خودشان وارد شرکت‌های دانش‌بنیان ‌می‌کند تا سطح نوآوری را در این شرکت‌ها افزایش دهند.

رئیس پارک علم و فناوری استان فارس تصریح کرد: پیشنهاداتی را به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان وزیر در بحث «پسا دکتری نوآورانه»، طرح دستیار فناوری و طرح پندآموزی دانش‌آموختگان داده‌ایم، که امیدواریم اجرایی شود و تأثیرگذار باشد.

بیشتر از کاربرد فناوری ‌های هوشمند بخوانیم:

  • سه ملاحظه اخلاقی برای تولیدکنندگان سرمایه‌گذار در هوش مصنوعی
  • آشنایی با مفاهیم انقلاب صنعتی چهارم (۴.۰ Industry)
  • آشنایی با مفاهیم انقلاب صنعت چهارم (بخش دوم)؛ فناوری‌ها، نتایج و آینده تولید
  • توسعه پایدار با پیشرفت‌های انقلاب صنعتی چهارم (۴.۰ Industry)
  • ۵ فناوری مدرن و تاثیرگذار برای تولیدکنندگان صنعتی
  • ۵ دلیل برای پیاده‌سازی فناوری IIoT در کارخانه‌ها

وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از مباحث مهم برای پارک علم و فناوری استان فارس، تعامل با دانشگاه‌های استان فارس است. در این رابطه به عنوان نمونه با دانشگاه شیراز «دره فناوری شیراز» را در داخل دانشگاه راه اندازی کردیم که امروزه تعداد قابل توجهی شرکت در آن مستقر هستند. هدف از این سیاست تعامل بیشتر شرکت‌ها با دانشجویان و بدنه دانشگاه بوده است. باید گفت شرکت‌های پارک علم و فناوری استان فارس بیشتر بر روی حوزه‌های پزشکی و صنایع الکترونیک متمرکز هستند که شرکت‌هایی بسیار قوی در حوزه‌های مذکور هستند.

منبع: آنا

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا