خانه / شهر هوشمند / خانه هوشمند / ساختمان هوشمند چیست؟
ساختمان هوشمند چیست؟

ساختمان هوشمند چیست؟

به طور کلی ، سیستم های هوشمند ساختمان  به‌عنوان فرآیندی مطرح می‌شوند که به صورت کنترل‌شده در محدوده سیستم‌های موجود در ساختمان، به نمایندگی از کل ساختمان، به منظور به حداکثر رساندن بهره‌وری انرژی انجام می‌شود. نکته مهم در اینجا این است که مصرف انرژی را تا حد امکان در حداقل سطح نگه دارید، در حالی که همه چیز برای هر عملیاتی که انجام می شود دقیقاً با عملکرد بالا انجام می شود.

ضمن ارائه بهترین راه برای کار در خطوط تولید برای بخش های مختلف، به ویژه در محدوده فرآیندهای ساخت؛ در عین حال، موضوع صرفه جویی سیستماتیک انرژی امروزه از اهمیت زیادی برخوردار است. تمام بهره وری انرژی برای سیستم های تهویه، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های گرمایش و همچنین برای ماشین های مختلف که به طور خودکار کار می کنند به طور خودکار تحت کنترل نگه داشته می شود.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

به این ترتیب هزینه بدون کوچکترین اتلاف انرژی تا حد زیادی در نظر گرفته می شود. به این ترتیب با حفظ آسایش تولید در بالاترین سطح، می توان با این سیستم که در یک نقطه بوته کنترل می شود، امکانات تولید بیشتری به دست آورد. به همین دلیل است که امروزه در حالی که در کارخانه‌ها برای خطوط تولید مختلف به نمایندگی از بخش‌های مختلف استفاده می‌شود، برای سازه‌های ساختمانی مختلف نیز به معنای فردی ترجیح داده می‌شود

ویژگی های ساختمان های هوشمند

ویژگی های بسیار متفاوتی در ساختمان های هوشمند وجود دارد. در واقع این ویژگی ها فرصت هایی فراتر از انتظار را به ارمغان می آورند. البته در سیستم های ساخت که به صورت سازماندهی شده کار می کنند، لازم است همه این ویژگی ها به بهترین نحو ارزیابی شوند. لازم است با نگه داشتن مصرف انرژی در پایین ترین نقطه، بالاترین عملکرد را به دست آوریم. مهم ترین ویژگی که ساختمان های هوشمند را از سایر ساختمان ها متمایز می کند، بهره وری انرژی است.

اگر از ویژگی های ساختمان هوشمند صحبت کنیم ; سیستم اتوماسیون ساختمان ، سیستم مدیریت و کنترل انرژی و همچنین سیستم های کنترل و نظارت مرکزی در محدوده یک دفتر مرکزی تحقق می یابد و مزیت بزرگی را به همراه دارد. همچنین می توان آن را به عنوان یک تعامل بیان کرد که در آن یک سیستم اتوماسیون در محدوده ساختمان های هوشمند وجود دارد، سیستم های الکتریکی و الکترونیکی را می توان در سطح مورد نظر مورد استفاده قرار داد و می تواند در زمان های خاصی با انطباق با عوامل محیطی منفعل شود و می تواند این کار را در روشی کاملاً سازگار با ماشین های اتوماسیون. به لطف سیستم های اتوماسیون صنعتی که با Industry 4.0 پیشرفت زیادی کرده اند

سیستم های اتوماسیون ساختمان های هوشمند

در اینجا می توان از جایگزینی خودکار نواحی مختلف ساخت، سیستم های الکتریکی، از نظر نرم افزاری و سخت افزاری ، در زیر سقف سیستم معینی، سیستم اتوماسیون ساختمان نام برد. در اینجا، چیدمان موقعیت های مختلف مانند پارامترهای رطوبت به صورت متعادل همراه با سیستم های تهویه مرکزی، به گونه ای که کوچکترین تأثیری بر خطوط تولید نداشته باشد، مطرح می شود. به عبارت دیگر، تامین بهره وری انرژی با برق و به طور کلی اتوماسیون کنترل از وظایف ساختمان های هوشمند است .

منبع: فردا

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

حتما ببینید

پروتکل های ارتباطی منحصر به فرد خانه هوشمند

پروتکل های ارتباطی منحصر به فرد خانه هوشمند

خانه های هوشمند شامل دستگاه های متصل به وای فای هستند که با استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *