خانه / رباتیک / طراحی ریزانگشت های رباتیک برای لمس و حمل اشیای کوچک
طراحی ریزانگشت های رباتیک برای لمس و حمل اشیای کوچک

طراحی ریزانگشت های رباتیک برای لمس و حمل اشیای کوچک

اگر سعی دارید نیروی ناشی از واکنش پای حشره را اندازه‌گیری کنید و نمی‌توانید آن را با انگشت خود فشار دهید از این پس می توانید از ریزانگشت های رباتیک استفاده کنید.

لمس و کنترل برخی اشیای ریز باید با ظرافت زیادی انجام شود تا آسیبی به آنها وارد نشود. مجموعه‌ای از ریزانگشت‌های رباتیک نرم که با دست کنترل می‌شوند، از این پس می‌توانند کار را انجام دهند.

هر یک از این ریزانگشت های مستطیلی مسطح که توسط دانشمندان دانشگاه ریتسومیکان ژاپن ساخته شده‌اند، تنها ۱۲ میلی‌متر طول، ۳ میلی‌متر عرض و ۴۹۰ میکرومتر (میلیونیوم متر) ضخامت دارند. پنج تای آنها در یک دستگاه گنجانده شده و یک دست رباتیک با انگشتان نرم و انعطاف پذیر را تشکیل داده است. درون هر انگشت یک محرک بالون مانند به همراه یک بخش انتقال فشار وجود دارد.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کاربر برای تعامل با این ربات حسگرهای خاصی را بر روی انگشتان خود می‌بندد که سرعت، وسعت و جهت حرکات منتهی به خم شدن انگشتان را اندازه‌گیری می‌کند. این داده‌ها به صورت بلادرنگ به ریزانگشت (های) مربوطه منتقل می‌شوند و باعث می‌شوند که هر ریزانگشت بر همان اساس خم شود.

در جریان استفاده آزمایشی از این فناوری، از ریزانگشت‌ها برای اندازه‌گیری نیروی حاصل از واکنش پاهای یک حشره در برابر قرص حشره کش، استفاده شد. نیروی اندازه‌گیری شده حدود ۱۰ میلی نیوتن بود که مطابق با تخمین‌های محاسبه شده قبلی بود.

اکنون امید است که پس از توسعه بیشتر، این فناوری نه تنها در مطالعات حشرات، بلکه در حوزه‌های متنوع علم و فناوری به کار گرفته شود.

منبع: مهر به نقل از نیواطلس

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

  • طراحی ریزانگشت های رباتیک برای لمس و حمل اشیای کوچک

حتما ببینید

ساخت ربات تعاملی که با حس لامسه انسان کار می‌کند

محققان با استفاده از ربات تعاملی توسعه یافته خود به نام (Ophrie) یک راه رفتن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *