هوش مصنوعی

رقابت هوش مصنوعی با برنامه نویس ها

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

کامپیوترها بهتر از همیشه می‌توانند برای خودشان برنامه نویسی کنند، اما مهندس‌های نرم‌افزار کامپیوتر می‌توانند هنوز به کار خود ادامه دهند، فعلا قرار نیست شغلشان به دست ماشین‌ها بیفتد.

سی‌ان‌بی‌سی نوشت شرکت دیپ‌مایند (DeepMind) اخیرا ابداع نرم‌افزاری به اسم آلفاکد (AlphaCode) را اعلام کرده که می‌توان به کمک آن، همانند انسان‌ها کدنویسی کرد.

شرکت دیپ‌مایند یک آزمایشگاه هوش مصنوعی است که شرکت گوگل آن را در سال ۲۰۱۴ خریداری کرد. مقر این شرکت هم در لندن قرار دارد.

جهت مشاهده و دانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

آزمایش در رابطه با توانایی‌های آلفاکد در یک رقابت برنامه نویسی بر بستر پلتفرمی صورت گرفته که به برنامه نویسان این امکان را می‌دهد که مقابل یکدیگر به رقابت بپردازند.

تیم دیپ‌مایند در گزارش خود درباره آزمایش آلفاکد گفته‌اند که نرم‌افزار آلفاکد در سطح رقابت‌ها به اندازه یک رقابت‌کننده متوسط ظاهر شده‌ است. این نخستین بار است که یک سیستم برنامه نویس از نسل هوش مصنوعی وارد رقابت می‌شود.

دهه‌هاست که پژوهشگران تلاش می‌کنند شیوه نگارش برنامه های کامپیوتر را به کامپیوترها بیاموزند اما این مفهوم هنوز به صورت جدی اجرایی نشده‌ است. بخشی از ماجرا به پیشرفت‌های هوش مصنوعی مربوط می‌شود. در واقع آن دسته از ابزارهای هوش مصنوعی که قرار است در امر برنامه نویسی موثر باشند هنوز به توسعه کافی دست پیدا نکرده‌اند.

یکی از دانشمندان و پژوهشگران حوزه هوش مصنوعی که خواسته نامش فاش نشود به سی‌ان‌بی‌سی گفته نرم‌افزار آلفاکد موفقیت بزرگی در عرصه فناوری به شمار می‌آید اما هنوز تجزیه‌ و تحلیل زیادی در مورد این فناوری نیاز است تا بتواند برنامه نویسی را با موفقیت انجام دهد.

برآوردها نشان می‌دهد که پیشرفت در هوش مصنوعی می‌تواند تحولاتی بزرگ در نرم ‌افزارهایی نظیر آلفاکد ایجاد کند و ماهیت مهندسی آن‌ها را تغییر دهد تا آن‌ها را به مرحله بلوغ برساند. اما این عملیات به قدری پیچیده است که ماشین‌ها نمی‌توانند به صورت کامل آن را انجام دهند و به هر حال انسان‌ها باید وارد شود.

به این ترتیب فناوری رمزنگاری ماشینی پیشرفت زیادی داشته و در آینده هم پیشرفت خواهد کرد تا رسیدن به سطوح توانایی‌های انسانی، هنوز چندین سال نوری فاصله دارد.

منبع: اکو ایران،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا