سلامت و پزشکی هوشمندگزارشهوش مصنوعی

واقعیت مجازی به‌سرعت در حال تحول است؛ رشته هوش مصنوعی در پزشکی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در امور توسعه علوم شناختی با بیان این که واقعیت مجازی و افزوده مجازی به سرعت در حال تحول است، گفت: هوش مصنوعی می‌تواند به این فناوری بسیار کمک کند.رشته هوش مصنوعی و متاورس و بهره‌برداری از آنها در حوزه پزشکی نیز به پیشرفت واقعیت مجازی کمک می‌کند، به طوری که فضاهای طبیعی‌تری را برای اهداف درمانی فراهم می‌کند.

دکتر کمال خرازی در نهمین دوره همایش بین‌المللی علوم شناختی که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، درباره کاربرد واقعیت مجازی در پیشگیری، سنجش و درمان PTSD، گفت: نرم‌افزارهای واقعیت برای شبیه‌سازی محیط طبیعی کاربرد دارد. اگر واقعیت مجازی به خوبی طراحی و ساخته شود، می‌تواند کاربر را در صحنه غوطه‌ور کند و تجربه‌ حضور در محیط واقعی را پدیدآورد. هدف سامانه غوطه‌ور ساز این است که دنیای بیرونی را با دنیای مجازی جایگزین کند تا از نظر روانی تجربه خاصی به وجود آورد. 

وی ادامه داد: واقعیت مجازی و افزوده مجازی به سرعت در حال تحول است؛ هوش مصنوعی می‌تواند به این فناوری بسیار کمک کند. متاورس و بهره‌برداری از آن در حوزه پزشکی نیز به پیشرفت واقعیت مجازی کمک می‌کند، به طوری که فضاهای طبیعی‌تری را برای اهداف درمانی فراهم می‌کند. غوطه‌ور شدن کاربر به وسیله متاورس در فضای ایجاد شده، باعث می‌شود بیمار احساس طبیعی‌تری نسبت به محیط مجازی پیدا کند. 

فراهم شدن شرایط همکاری بیشتر در فعالیت‌های پژوهشی میان‌رشته‌ای

دکتر علیرضا مرادی، رئیس نهمین همایش بین‌المللی علوم شناختی نیز در این مراسم اظهار کرد: نهمین همایش بین‌المللی علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با هدف کمک به رشد و توسعه فعالیت‌های علمی تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف علوم شناختی و ارائه آخرین یافته‌ها و دستاوردهای علمی محققان داخلی و خارجی برگزار می‌شود. این همایش، شرایط همکاری بیشتر در فعالیت‌های پژوهشی میان‌رشته‌ای را فراهم می‌کند. 

وی با بیان اینکه در این همایش ضمن طرح نتایج تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه علوم شناختی و کارکردهای مختلف مغز، صاحب‌نظران در قالب سخنرانی‌های کلیدی، پنل‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی دیدگاه‌های علمی خود را مطرح می‌کنند، توضیح داد: مباحث علمی در حوزه‌های علوم اعصاب شناختی، روان‌شناسی شناختی، آموزش و پرورش شناختی، زبان‌شناسی شناختی، فلسفه ذهن، هوش مصنوعی، مدل‌سازی شناختی، نقشه‌برداری مغز، بازتوانی شناختی، ارزیابی شناختی، ابعاد شناختی اختلالات مختلف، شناخت اجتماعی، خلاقیت و شناخت، رسانه و شناخت، فناوری‌های واسط مغز و رایانه مطرح می‌شود. این همایش با حمایت شماری از مراکز علمی پژوهشی کشور نظیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی و بهداشتی ایران و برخی دانشگاه‌های دیگر توسط مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی برگزار می‌شود.

رئیس مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی افزود: گروهی از محققان، پژوهشگران و اساتید حوزه‌های علوم شناختی، محققانی از چندین کشور مسلمان با حمایت بخش علمی سازمان کنفرانس اسلامی و نیز سخنرانانی از دانشگاه‌های کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، آمریکا و دیگر کشورها در این همایش شرکت می‌کنند.

تاسیس رشته هوش مصنوعی در پزشکی

دکتر محمد تقی جغتایی، رئیس انجمن علوم اعصاب ایران و مشاور عالی ستاد علوم و فناوری‌های شناختی در امور آموزش نیز در این همایش درباره ظهور علوم اعصاب در نیمه دوم قرن بیستم، فرصت‌های موجود در ایران در حوزه علوم اعصاب، تاسیس ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، تاسیس رشته علوم اعصاب در وزارت بهداشت و تاسیس رشته علوم اعصاب شناختی و سایر گرایش‌ها در وزارت علوم، ایجاد زیرساخت‌ها از جمله تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز، ایجاد بیش از ۴۰ آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی در این حوزه، تاسیس انجمن علوم اعصاب ایران، تاسیس بالغ بر ۴۰ انجمن دانشجویی نظیر انجمن صدرا و…  برگزاری دوره‌های MD_PhD و پزشک پژوهشگر، برگزاری دوره‌های Scientific physician برای دستیاران، فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان دکتری تخصصی و رزیدنتی، ارتباط مؤثر ایرانیان با مجامع بین‌المللی علوم اعصاب از جمله FAONS, IBRO, SFN سخنانی را ارائه کرد.

وی همچنین به برخی از فرصت‌های موجود در ایران در حوزه علوم اعصاب از جمله تاسیس رشته هوش مصنوعی در پزشکی، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولیدات علوم اعصاب و شناختی، ایجاد شتاب‌دهنده و مراکز نوآوری، گرایش سایر رشته‌ها از جمله روانشناسی، مهندسی، بیولوژی، علوم پایه پزشکی ، (فیزیولوژی آناتومی و …)، دستیاران پزشکی (نورولوژی، روانپزشکی و …) برای مطالعه در علوم اعصاب، گرایش دانشجویان دوره کارشناسی و پزشکی عمومی به ادامه تحصیل در حوزه‌های علوم اعصاب و … اشاره کرد.

تسهیل زندگی ثمره تلاش دانشمندان است

دکتر عزیزالله حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی نیز اظهار کرد: بسیار خرسندیم که میزبان نهمین همایش بین‌المللی علوم شناختی در دانشگاه خوارزمی هستیم. دانشگاه خوارزمی، ۱۲ هزار و ۶۰۰ دانشجو و بیش از ۵۰۰ عضو هیئت علمی دارد که در  ۱۵ دانشکده در رشته‌های علوم فنی، علوم پایه و علوم انسانی مشغول به تحصیل و تدریس هستند. همچنین پژوهشکده‌های بلایای طبیعی، نفت و پلاسما با رویکرد حل مسئله، شناخت مشکلات روز جامعه و پاسخگویی به نیازها در این مرکز آموزشی احداث شده‌اند. 

وی ادامه داد: انسان با هر نگرش و دیدگاهی تلاش می‌کند بر محیط پیرامون خود مسلط شود. هرچقدر میزان بهره‌مندی بیشتر شود، آسایش و راحتی بیشتری برای انسان به ارمغان می‌آورد. برخورداری انسان از تسهیلات، ثمره تلاش دانشمندان حوزه‌های مختلف است. 

منبع: ایسنا

https://elececo.ir/%d9%86%d8%b4%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84-19/
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا